Dočasné versus trvalé změny

V JAWS i MAGic můžete rychle provádět okamžité změny nastavení, které jsou dočasné, nebo můžete měnit nastavení trvale. Ve cvičeních v kurzu Surfování po internetu s JAWS a MAGic se setkáte s některými rozdíly, které jsou popsány níže.

Rychlá nastavení JAWS a MAGic

Dialogové okno Rychlá nastavení JAWS nebo Rychlá nastavení MAGic použijte pro rychlou změnu nastavení, aniž byste museli vstupovat do jakýchkoli dalších dialogů. V dialogu Rychlá nastavení JAWS (nebo MAGic) lze provádět tři druhy změn nastavení:

Když stiskem kláves JAWSKey+V otevřete dialogové okno Rychlá nastavení JAWS, nebo stiskem kláves MAGicKey+O Rychlá nastavení MAGic, položky v horní části STROMOVÉHO seznamu jsou specifické pro právě aktivní aplikaci. Takže když stisknete JAWSKey+V v Internet Exploreru, zobrazí se možnosti specifické pro Internet Explorer, zatímco v dolní části seznamu jsou obecnější položky. To je velmi užitečné pro rychlé změny nastavení za účelem testování nebo čtení.

Tip pro MAGic Dialogové okno Rychlá nastavení MAGic je k dispozici pouze při použití MAGic v některých aplikacích: Internet Explorer, Mozilla Firefox, Adobe Acrobat Reader, Microsoft Word, Microsoft Excel nebo Microsoft Outlook.

Poznámka: Rychlá nastavení se používají ke změnám nastavení specifických pro aktuální aplikaci. Pro provedení globálních změn pro všechny aplikace použijte Centrum nastavení.

Nápověda v dialogových oknech Rychlá nastavení JAWS a MAGic

V dialogových oknech Rychlá nastavení JAWS a MAGic je stromový seznam obsahující různé možnosti, které lze měnit, v závislosti na aktuální aplikaci. V obou dialozích je také editační pole pouze pro čtení, ve kterém je pro každou možnost v seznamu popsáno, co daná volba dělá. Pro přesun do pole a přečtení nápovědy k určité možnosti danou volbu označte a stiskem Tabulátoru přejděte do editačního pole. Poté si pomocí standardních kláves pro čtení přečtěte text, který popisuje, co vybraná možnost dělá.

Doba platnosti změn v Rychlých nastaveních JAWS

Zde je několik příkladů toho, jak mohou být užitečné různé doby platnosti změn v nastavení:

Poznámka: Dobu platnosti nelze určovat pro nastavení individuálních dokumentů. Nastavení dokumentů se vždy ukládají na disk.

Ve výchozím nastavení se všechny změny provedené v Rychlých nastaveních ukládají na disk. To znamená, že provedené změny budou trvat i po ukončení a opětovném spuštění JAWS. Znamená to také, že změny budou platné i po vypnutí a opětovném zapnutí počítače. Co ale dělat, když chcete, aby změny byly jen dočasné a nikoli trvalé?

  1. V internetovém prohlížeči otevřete stiskem JAWSKey+V Rychlá nastavení.
  2. Klávesou Tab přejděte do stromového seznamu. V Internet Exploreru bude první položkou seznamu Nastavení aplikace Internet Explorer, pod kterou budou tři volby specifické pro tuto aplikaci. Pro Firefox JAWS žádná specifická nastavení nemá, takže první skupinou ve stromu zde bude položka Virtuální kurzor případně Dotykový kurzor.
  3. Ať už stojíte na jakékoli z těchto skupin položek stromu, přejděte šipkou dolů o jednu nebo dvě položky níže na nastavení, která do této skupiny náležejí.
  4. Na jednom z nastavení otevřete kontextové menu stiskem klávesy kontextového menu nebo Shift+F10. V kontextovém menu byste měli nalézt následující položky:

    • Obnovit nastavení po ukončení JAWS;
    • Obnovit nastavení při změně aktivní pozice;
    • Uložit nastavení (zaškrtnuto). Toto je výchozí nastavení pro každou položku.

Nalevo od každé položky stromového seznamu je též grafická ikona představující volbu pro uložení nastavení na disk. Pokud vyberete jiné nastavení, ikona se příslušně změní. Tato volba v Rychlých nastaveních vám umožňuje dělat dočasné změny v nastavení, pokud si to přejete. Autor tohoto kurzu se ale domnívá, že pro většinu uživatelů JAWS je nejlepší nechat vše nastavené na výchozí volbu tedy Uložit nastavení na disk. Podívejme se však ještě na jednu položku.

  1. Pokud jste Rychlá nastavení zavřeli, otevřete je z internetového prohlížeče klávesami JAWSKey+V znovu.
  2. Šipkou dolů přejděte do stromového seznamu na jeho první skupinu položek. Co když jsou v této skupině stromu nastavení, jejichž doba trvání byla změněna? Některá mohou být nastavena, aby se obnovila po ukončení JAWS, některá se obnoví při změně aktivního okna a některá se ukládají. Nebylo by jednodušší, kdyby se nastavení jejich trvání dalo obnovit najednou, než je nastavovat jednotlivě?
  3. Když je kurzor na skupině položek stromu, můžete stiskem klávesy kontextového menu nebo Shift+F10 otevřít kontextové menu, přes které se nastavuje trvanlivost všech nastavení v dané skupině. Pokud to vyzkoušíte, měli byste v kontextovém menu nalézt následující položky:

    • Při ukončení JAWS obnovit všechna nastavení v této skupině;
    • Při změně aktivní pozice obnovit všechna nastavení v této skupině;
    • Uložit všechna nastavení v této skupině.

Jak vidíte, jako uživatel JAWS máte pod kontrolou, jak JAWS jednotlivá nastavení ukládá. Pro většinu uživatelů však pravděpodobně bude nejlepší výchozí volba ukládat nastavení na disk.

Centrum nastavení JAWS

Centrum nastavení umožňuje provádět trvalé změny ve způsobu, jakým se JAWS chová na webu nebo v jiných aplikacích. Centrum nastavení představuje ústřední bod s jednotným rozhraním pro přístup k funkcím a nastavením JAWS.

  1. V internetovém prohlížeči stiskněte JAWSKey+F2. Otevře se seznam nástrojů JAWS.
  2. Stiskněte C pro přechod na položku Centrum nastavení a klávesou Enter je otevřete. Kurzor bude v editačním poli Hledat. Klávesou Tab přejděte do stromového seznamu. Ve stromovém seznamu jsou nastavení rozčleněna do hlavních skupin. Po položkách stromového seznamu se pohybujte šipkami nahoru a dolů. Šipkou vpravo rozbalíte sbalenou skupinu a šipkou vlevo sbalíte rozbalenou skupinu. Pro přechod na požadovanou položku ve stromovém seznamu můžete též využít pohyb pomocí počátečních písmen, pokud požadovaná položka není ve sbalené skupině.
  3. Nyní neprovádějte žádné změny, jen si dialog prohlédněte. Procházejte seznamem pomocí šipky dolů, až narazíte na skupinu nastavení ohlášenou jako „Web / HTML / PDF, sbaleno“.
  4. Stiskněte šipku vpravo, abyste tuto skupinu rozbalili. Všimněte si, že v této skupině je několik položek. Pokud chcete, můžete si je prohlédnout šipkou dolů. Vši mněte si také, že mnohé z těchto položek jsou sbalené, což znamená, že každá z nich obsahuje více nastavení.

Poznámka: U většiny z těchto položek stromu se stiskem mezerníku budete přepínat mezi dostupnými hodnotami tohoto nastavení. Nyní nic neměňte. Pro jistotu na konci tohoto cvičení stiskneme tlačítko Storno.

  1. Stiskněte Tab. Kurzor přejde do editačního pole pouze pro čtení. Zde se nachází nápověda k položce stromu, ze které jste se sem právě přesunuli. Přečtěte si ji pomocí standardních příkazů JAWS pro čtení, jako je JAWSKey+šipka dolů pro přečtení celé nápovědy nebo šipky dolů pro čtení po řádcích.
  2. Znovu stiskněte Tab. Pokud jste provedli nějaké změny, přejde kurzor na tlačítko Použít. V takovém případě toto tlačítko neaktivujte. Místo toho pokračujte dál a ještě jedním stiskem klávesy Tab přejděte na tlačítko OK. Toto tlačítko nyní také neaktivujte.
  3. Stiskněte Tab ještě jednou a kurzor se přesune na tlačítko Storno. Za chvíli je stisknete, ale nejprve pokračujme v prohlížení dialogu.
  4. Stiskněte znovu Tab. Kurzor přejde do rozbalovacího seznamu Aplikace. Všimněte si, že když jste Centrum nastavení otevírali z webové stránky, je v rozbalovacím seznamu Aplikace vybrán váš internetový prohlížeč. Centrum nastavení zde vždy zobrazuje název aplikace, ve které jste byli, když jste je otevřeli. Když jste například před otevřením Centra nastavení byli v Poznámkovém bloku, bude v seznamu Aplikace vybrána položka Poznámkový blok. Je to tak proto, abyste měli možnost, když Centrum nastavení otevřete, měnit nastavení jen pro danou aplikaci. Někdy však můžete chtít měnit nastavení pro všechny aplikace.
  5. Stisknutím Home přejděte na první položku v rozbalovacím seznamu. Všimněte si, že tato položka je ohlášena jako „Výchozí (všechny aplikace)“. Abyste ale vybrali tuto položku, nemusíte chodit do rozbalovacího seznamu Aplikace. Když se chcete přepnout do výchozího nastavení, stačí jen po otevření Centra nastavení stisknout Ctrl+Shift+D.
  6. Stiskněte znovu Tab. Kurzor se přesune do editačního pole pro vyhledávání v Centru nastavení. Sem můžete kdykoli rychle skočit stiskem kláves Ctrl+E. Toto políčko je skvělý nástroj, který vám pomůže najít nastavení JAWS rychle a snadno. Zadáním hledaného slova nebo sousloví se sníží počet položek zobrazených ve stromovém seznamu. Další cvičení v tomto kurzu vám poskytnou příležitosti si vyhledávací pole a další funkce Centra nastavení JAWS vyzkoušet. V editačním poli Hledat je kurzor vždy po otevření Centra nastavení.
  7. Stiskněte ještě jednou Tab, a kurzor přejde opět do stromového seznamu.
  8. Centrum nastavení obsahuje ještě jednu část a sice panel s aktuálním nastavením. Při pohybu ve stromovém seznamu může vidící uživatel sledovat pohyb kurzoru v tomto panelu. Mezi stromovým seznamem a panelem s aktuálním nastavením můžete přecházet pomocí klávesy F6. Do panelu je třeba se přepnout, pokud potřebujete něco zapsat do editačního pole nebo nastavit hodnotu v číselníku. Klávesou F6 se potom vrátíte zpět do stromového seznamu.
  9. Nyní ale jděte klávesou Tab vpřed na tlačítko Storno a stiskněte je. Centrum nastavení se zavře a žádné změny, které jste v něm mohli provést, se neuloží.

Tip pro JAWS: Ve všech dialogových oknech JAWS můžete na jakékoli volbě stisknout JAWSKey+F1, abyste se o dané volbě dozvěděli podrobnější informace.

Poslední změněná nastavení

V Centru nastavení i v Rychlých nastaveních je na konci stromového seznamu položka „Poslední změněná nastavení“. Tato skupina obsahuje posledních 25 nastavení, která byla pro danou aplikaci nebo dokument změněna. Když je ve skupině již 25 nastavení a přidává se nové, tak je naopak nejstarší položka odstraněna. Položku ze seznamu můžete také odstranit tak, že na ni přejdete, vyvoláte kontextové menu a v něm zvolíte položku Odstranit. Pro odstranění všech těchto položek přejděte přímo na položku Poslední změněná nastavení, vyvolejte kontextové menu a v něm zvolte Odstranit vše.

Umístění souborů s nastavením JAWS

JAWS ukládá soubory s uživatelským nastavením ve složce uživatele, jejíž umístění závisí na verzi systému Windows. Přípona konfiguračních souborů je JCF (JAWS Configuration File). Ve Windows 7, 8.1 a 10 je složka s uživatelským nastavením umístěna zde:
C:\Users\uživatelské_jméno\AppData\Roaming\Freedom Scientific\JAWS (nebo MAGic)\verze\settings\CSY

Ve výše uvedené cestě představují slova uživatelské_jméno název vašeho uživatelského účtu ve Windows a slovo verze představuje číslo verze JAWS nebo MAGic, kterou používáte. Může zde být např. u JAWS verze 18.0 a u MAGic 13.1.

Soubory se svým uživatelským nastavením můžete snadno nalézt pomocí programové skupiny JAWS ve Start menu. Běžte do Start menu, JAWS (verze), Nástroje JAWS a tam zvolte položku Složka s uživatelským nastavením. Průzkumník Windows otevře tu správnou složku.

Další způsoby, jak v JAWS provádět trvalé změny v nastavení, jsou tyto:

Trvalé změny nastavení MAGic

Kromě dialogu Rychlá nastavení MAGic je ještě několik dalších způsobů, jak provádět trvalé změny v jeho nastavení. Jsou to tyto možnosti:

Osobní Nastavení webových stránek v JAWS

Pokud chcete provádět trvalé změny nastavení, ale jen pro určitý web, můžete použít seznam nastavení JAWS Osobních nastavení pro WWW. Toto téma je podrobněji probráno v jedné z dalších kapitol Surfování po internetu s JAWS a MAGic.