Jak na obtížně použitelné stránky

S JAWS je čtení na webu a používání internetu snadné a zábavné. Nicméně autoři webu musí dodržovat určitá pravidla, aby jejich stránky byly přístupné pro JAWS a další odečítače. JAWS čte většinu stránek dobře, i když tyto stránky nebyly navrženy s ohledem na přístupnost. Občas ale narazíte na stránku, která je navržená špatně a s JAWS obtížně použitelná. V této části se naučíte několik triků, jak s těmito obtížnými stránkami zacházet.

Čtení stránek, které se automaticky opětovně načítají

Některé webové stránky se po určitém čase automaticky znovu načtou nebo aktualizují. Obvykle se tak děje, aby se na stránce v pravidelných časových intervalech aktualizovaly informace. Když se stránka znovu načte, JAWS se přesune opět na její začátek. To vás může přerušit v tom, co právě děláte. Abyste viděli příklad takové stránky, otevřete aktualizující se verzi ukázkové stránky E-burza a zkuste si ji pročíst. Tato verze ukázkové stránky E-burza je udělaná tak, že se automaticky znovu načte každých 20 sekund. Můžete si na ní tedy práci s takovými stránkami procvičit.

Tip pro JAWS: Všimněte si, že JAWS vás informuje, jak často se stránka znovu načítá. Aby JAWS tuto informaci hlásil, musí být nastavená výřečnost na Začátečník.

Cvičení: Provedením níže popsaných kroků si usnadněte práci se stránkami, které se automaticky znovu načítají.

  1. Přejděte na aktualizující se verzi ukázkové stránky E-burza.
  2. Klávesami JAWSKey+V otevřete Rychlá nastavení JAWS. Kurzor bude v editačním poli Hledat.
  3. Do pole napište „aktualizovat“. Ze stromového seznamu níže zmizí všechny položky, které neodpovídají hledanému textu.
  4. Šipkou dolů přejděte do stromového seznamu na položku Aktualizovat stránky ve skupině Virtuální kurzor.
  5. Mezerníkem možnost nastavte na Vypnuto.
  6. Klávesou Tab přejděte na tlačítko OK a mezerníkem je stiskněte. Rychlá nastavení se zavřou a změna se uloží.
  7. Znovu si na ukázkové stránce zkuste číst. Stránka se sice stále každých 20 sekund aktualizuje, ale text si nyní můžete číst, aniž byste byli přerušováni nepopřesouváni k začátku stránky.

Poznámka: Tento postup udržuje virtuální kurzor na správném místě na stránce, ale JAWS nevidí změny, které na stránce nastaly. Když uslyšíte, že se stránka znovu načetla, načtěte obsah stránky znovu pomocí kláves JAWSKey+Escape. Virtuální kurzor bude stále na stejném místě a JAWS bude mít k dispozici poslední podobu stránky.

Práce s nesprávně označenými obrázky

Autoři stránek někdy nepřiřadí obrázkům žádný alternativní text, titulek ani dlouhý popis. JAWS takové obrázky ignoruje, protože vám k nim nemůže poskytnout žádné užitečné informace. Pokud je ale obrázek současně i odkazem, potom JAWS přečte umístění grafického souboru. Můžete si také prohlédnout cílovou adresu grafického odkazu.

Tip pro JAWS: JAWS můžete přimět i k ohlašování obrázků, které nemají textové popisky, ale nejsou odkazy. Případně můžete JAWS také nastavit, aby ignoroval všechny obrázky na stránce. Abyste tak učinili, otevřete klávesami JAWSKey+V Rychlá nastavení JAWS. Vyhledejte možnost „Zobrazovat grafiku – pouze s popisky“ a nastavení změňte na „vše“ nebo „žádná“.

Obrázek pod tímto odstavcem je logo společnosti Freedom Scientific. Současně je to i odkaz na web Freedom Scientific. Tento obrázek nemá žádný textový popisek. Když se na obrázek přesunete, JAWS přečte název grafického souboru. Naneštěstí není v tomto případě ani název souboru vypovídající.



Cvičení: Provedením následujících kroků získejte o obrázku více informací.

  1. Klávesami JAWSKey+V otevřete Rychlá nastavení JAWS. Kurzor bude v editačním poli Hledat.
  2. Do pole napište „nepopsané“. Ze stromového seznamu níže zmizí všechny položky, které neodpovídají hledanému textu.
  3. Šipkou dolů přejděte do stromového seznamu na položku „Nepopsané grafické odkazy – zdrojový soubor“ ve skupině Virtuální kurzor.
  4. Mezerníkem možnost nastavte na Adresa odkazu.
  5. Klávesou Tab přejděte na tlačítko OK a mezerníkem je stiskněte. Rychlá nastavení se zavřou a změna se uloží.
  6. Klávesou G se opět přesuňte na grafický odkaz s logem Freedom Scientific. Všimněte si, že nyní JAWS čte cíl tohoto grafického odkazu, což je www.freedomscientific.com.

Poznámka: Až si tuto možnost vyzkoušíte, nezapomeňte výše popsaným postupem nastavení vrátit na „Nepopsané grafické odkazy – zdrojový soubor“.

Ignorování obsahu Flash

Některé webové stránky používají k zobrazování animovaného dynamického obsahu formát zvaný Flash. Je-li prvek ve Flashi vytvořen s ohledem na přístupnost, můžete v něm otevírat odkazy, aktivovat tlačítka, číst informace a zapisovat do editačních polí obdobně jako na většině webových stránek. Flashové objekty se zobrazují jako součást stránky a JAWS ohlašuje, kdy do nich vstupujete a kdy je opouštíte.

Protože Flash je velmi grafický formát, obsahují některé stránky, které jej používají, jen velmi málo užitečného textového obsahu nebo žádný obsah, který by JAWS mohl číst a použít k tomu, aby vám řekl, co je na obrazovce. V JAWS je nastavení, které vám pomůže s takovýmito stránkami pracovat.

Poznámka: Novější verze internetových prohlížečů považují technologii Flash za zastaralou a doplňky pro Flash jsou v nich z bezpečnostních důvodů zakázány. V takových prohlížečích nebude Flash fungovat.

Cvičení: Web Freedom Scientific obsahuje několik různých typů Flashe. Pomocí následujících kroků si prohlédněte film ve Flashi o zvětšovacím programu MAGic z webu Freedom Scientific.

  1. Otevřete stránku s filmem ve Flashi o zvětšovacím programu MAGic.
  2. Klávesami Ctrl+Home přejděte na začátek stránky.
  3. Pomocí šipky dolů se pohybujte přehrávačem filmu ve Flashi a prohlédněte si zde jednotlivá tlačítka.
  4. Nebojte se s tlačítky ve Flashi experimentovat a zkuste na nich stisknout Enter.

Poznámka: Spuštěný film můžete pozastavit, když přejdete na tlačítko Playtoggle a stisknete Enter.

  1. Ze stránky s filmem ve Flashi nyní klávesami JAWSKey+V otevřete Rychlá nastavení JAWS. Kurzor bude v editačním poli Hledat.
  2. Do pole napište „Flash“. Ze stromového seznamu níže zmizí všechny položky, které neodpovídají hledanému textu.
  3. Šipkou dolů přejděte do stromového seznamu na položku „Prvky Flash - zaškrtnuto“ ve skupině Virtuální kurzor.
  4. Mezerníkem možnost nastavte na nezaškrtnuto, aby JAWS na stránkách obsah ve Flashi ignoroval.
  5. Klávesou Tab přejděte na tlačítko OK a mezerníkem je stiskněte. Rychlá nastavení se zavřou a změna se uloží.
  6. Nyní si zkuste přehrávač filmu ve Flashi znovu projít. Co teď na stránce najdete? Jen titulek „What is MAGic“ a možná chybovou zprávu o nefunkčním Flashi. Na stránce totiž kromě videa ve Flashi nic jiného není.

To ukazuje, jak je důležité mít možnost číst na webu přístupný Flash. Když je prvek ve Flashi udělán pořádně, má k němu přístup každý. JAWS lze nastavit, aby Flash na webu ignoroval, ale můžete tak přijít o důležité informace.

Poznámka: Až budete hotovi, nezapomeňte podle výše uvedených pokynů JAWS nastavit zpět na „Prvky Flash – zaškrtnuto“.

Jak získat více informací o odkazech

Texty odkazů někdy nebývají příliš vypovídající. Na webové stránce např. může být odkaz nazvaný „klikněte zde“. Způsob, jak čte JAWS odkazy, můžete změnit následovně:

  1. Klávesami JAWSKey+V otevřete Rychlá nastavení JAWS. Kurzor bude v editačním poli Hledat.
  2. Do pole napište „textové“. Ze stromového seznamu níže zmizí všechny položky, které neodpovídají hledanému textu.
  3. Šipkou dolů přejděte do stromového seznamu na položku „Textové odkazy pomocí – viditelný text“ ve skupině Virtuální kurzor.
  4. Opakovaným stiskem Mezerníku si projděte dostupné hodnoty. Najdete zde následující volby:

    • Alternativní text: JAWS čte text, který se zobrazuje při přechodu myší nad odkazem.
    • Titulek: JAWS nejprve hledá titulek z atributu title. Pokud není titulek k dispozici čte viditelný text.
    • Viditelný text: JAWS čte text viditelný na obrazovce. Toto je výchozí nastavení.
    • Nejdelší: JAWS čte pro každý odkaz nejdelší nalezenou textovou informaci.
    • Hledat podle vlastního nastavení: JAWS hledá informace v pořadí nastaveném v Centru nastavení.
  5. Klávesou Escape nyní dialog Rychlá nastavení zavřete.

Níže je ukázka odkazu, který obsahuje viditelný text i titulek z atributu title.

Hlavní stránka výukových materiálů pro JAWS

Cvičení: Podle pokynů níže přepněte čtení odkazů mezi možnostmi Viditelný text a Titulek a vyzkoušejte, jak JAWS při těchto nastaveních čte.

  1. Klávesami JAWSKey+V otevřete Rychlá nastavení JAWS. Kurzor bude v editačním poli Hledat.
  2. Do pole napište „textové“. Ze stromového seznamu níže zmizí všechny položky, které neodpovídají hledanému textu.
  3. Šipkou dolů přejděte do stromového seznamu na položku „Textové odkazy pomocí – viditelný text“ ve skupině Virtuální kurzor.
  4. Opakovaným stiskem Mezerníku se přepněte na hodnotu Titulek.
  5. Klávesou Tab přejděte na tlačítko OK a mezerníkem je stiskněte. Rychlá nastavení se zavřou a změna se uloží.
  6. Nyní si odkaz znovu přečtěte.
  7. Klávesami JAWSKey+F7 otevřete seznam odkazů a všimněte si, že i zde se objevil titulek.
  8. Nakonec klávesou Escape seznam odkazů zavřete.

Poznámka: Až budete hotovi, nezapomeňte podle výše uvedených pokynů JAWS nastavit ve skupině Virtuální kurzor zpět na Textové odkazy pomocí– viditelný text.

Cvičení: Následující dva odkazy mají stejný viditelný text, ale obsahují jiný titulek. Kterým z těchto dvou odkazů zjistíte více informací o PAC Mate? Podle výše uvedených pokynů změňte možnost Textové odkazy pomocí– viditelný text ve skupině Virtuální kurzor na Textové odkazy pomocí– titulek. Poté klávesami JAWSKey+F7 otevřete seznam odkazů a najděte v něm tyto dva odkazy. Jak jsou odkazy v seznamu odkazů čteny? Až cvičení dokončíte, nezapomeňte se vrátit k výchozímu nastavení JAWS Textové odkazy pomocí– viditelný text. Znovu se na odkazy podívejte v seznamu odkazů.

Zjistit více

Zjistit více

Jak přeskočit navigaci po webu

Na mnoha webech jsou na začátku každé stránky navigační prvky, jako je navigační lišta nebo dlouhá skupina odkazů. Tyto odkazy jsou užitečné, protože návštěvníkovi pomáhají po webu se pohybovat. Nicméně takové uspořádání stránky může uživateli odečítače znesnadňovat přístup k samotnému obsahu každé stránky na daném webu, protože vždy nejprve musíte projít přes všechny odkazy.

TIP: Na některých webech bývá na začátku každé stránky odkaz nazvaný „Přejít k hlavnímu obsahu“, „Přeskočit navigaci“ nebo něco podobného. Tyto odkazy můžete použít, abyste skočili za navigaci na obsah stránky.

Pro skok za odkazy pro navigaci po webu, tlačítka a další prvky použijte navigační horkou klávesu N. Stiskem N se přesunete na nejbližší následující obsah stránky, který není odkaz. Obvykle se několikerým stiskem N dostanete přímo k hlavnímu obsahu stránky.

Používání oznamovacího pruhu v Internet Exploreru

V Internet Exploreru se ve spodní části obrazovky objevuje oznamovací pruh. Můžete se na něj přesunout klávesou F6. Bývá na něm jedno nebo více tlačítek, mezi kterými se lze pohybovat klávesami Tab a Shift+Tab. Pokud jdete klávesou Tab příliš daleko, tak oznamovací pruh opustíte. Je-li ohlášeno tlačítko Zavřít, což je poslední tlačítko oznamovacího pruhu, a stisknete ještě Tab, přejdete do adresního řádku. Do oznamovacího pruhu se potom můžete vrátit klávesami Shift+Tab. Klávesou Escape lze oznamovací pruh zavřít a vrátit se na stránku, kterou jste si prohlíželi. Oznamovací pruh se také zavře, když na něm stisknete nějaké z tlačítek, abyste něco provedli.

Prvky s funkcí při přechodu myší

Kdykoli se dostanete na prvek, u kterého JAWS hlásí funkci při přechodu myší, můžete tuto funkci vyvolat klávesami JAWSKey+Ctrl+Enter.

Cvičení: Otevřete si Přehled produktů Freedom Scientific a provedením níže uvedených kroků si vyzkoušejte práci s prvky při přechodu myší.

Autoři webových stránek využívají prvky s funkcí při přechodu myší k zobrazování textu nebo obrázků, když návštěvník webu přejede přes daný prvek ukazatelem myši. Ukázková stránka Přehled produktů Freedom Scientific obsahuje příklad toho, jak jsou funkce při přechodu myší často používány. Když uživatel na této stránce přejde ukazatelem myši přes jeden z názvů produktů, které jsou ve skutečnosti grafickými odkazy, zobrazí se na stránce stručné informace o daném produktu. Když uživatel na grafický odkaz klikne, otevře se web Freedom Scientific, aby uživateli poskytl další zdroj informací.

Poznámka: V závislosti na tom, zda jen přejdete ukazatelem myši přes grafický odkaz, nebo zda odkaz skutečně aktivujete, se stanou dvě různé věci.

Když přejdete na prvek s funkcí při přechodu myší, JAWS ohlásí „při přechodu myší“. Jde o atribut, který autoři stránek přidávají webovým prvkům, aby tyto prvky měly při přechodu myší nějakou funkci.

Otevřete ukázkovou stránku Přehled produktů Freedom Scientific. Nejprve si stránku projděte. Stránka je relativně krátká. Všimněte si, že za prvním nadpisem následují čtyři odkazy s funkcí při přechodu myší, které JAWS rozpoznal. Pokračujte v procházení a dostanete se ke kratšímu úseku textu začínajícím „Tato stránka obsahuje informace o některých hardwarových a softwarových produktech společnosti Freedom Scientific. Když uživatel myši přejede jejím ukazatelem přes grafické odkazy...“ Pokračujte a tento text si přečtěte. Když dalšími kroky aktivujeme funkci při přechodu myší, tento text se na obrazovce změní.

Když v JAWS aktivujete funkci při přechodu myší, tak ve skutečnosti přejde ukazatel myši na příslušný prvek. Když JAWS ohlásí prvek při přechodu myší, můžete funkci aktivovat stiskem JAWSKey+Ctrl+Enter. Abyste viděli, jak JAWS na webu pracuje s prvky při přechodu myší, proveďte následující kroky:

  1. Přejděte na ukázkovou stránku Přehled produktů Freedom Scientific a procházejte stránku šipkou dolů, dokud se nepřesunete na jeden z grafických odkazů při přechodu myší.
  2. Stiskem kláves JAWSKey+Ctrl+Enter vyvolejte funkci daného odkazu při přechodu myší.
  3. JAWS ohlásí, že stránka se na určitém řádku změnila. Stručný text shrnující, jak stránku používat pomocí myši, byl na obrazovce nahrazen textem popisujícím příslušný produkt.
  4. Stiskněte J, zadejte číslo řádku, které JAWS oznámil, a stiskněte Enter. JAWS se přesune na stránce přímo na místo, kde je zobrazen nový text. Takovéto použití klávesy J pro skok na určitý řádek vám umožní přečíst si informace, které se na stránce objeví, když aktivujete funkci při přechodu myší. Přečtěte si nový text.
  5. Stiskem kláves Shift+J se vraťte na grafický odkaz. Klávesa J se stisknutým Shiftem vás vrátí na původní místo na stránce.
  6. Stiskněte Enter, abyste aktivovali odkaz. Dostanete se tak na web Freedom Scientific. Na předchozí stránku se můžete vrátit klávesou Backspace.
  7. Abyste si vše procvičili, zkuste se přesunout na další odkazy při přechodu myší a provést výše popsané kroky.

Tip pro JAWS: Všimněte si, že pro některé prvky může stisk kláves Enter a JAWSKey+Ctrl+Enter vést k velmi různým výsledkům. Stisk JAWSKey+Ctrl+Enter simuluje účinek přechodu myší přes daný prvek, zatímco stisk Enteru simuluje účinek kliknutí na prvek.