Používání vlastních popisků

Funkce vlastních popisků představuje velmi všestranný a flexibilní způsob, jak přizpůsobovat webové stránky individuálním potřebám. JAWS vám umožňuje přiřazovat vlastní popisky téměř všem webovým prvkům, na které se můžete přesunout klávesou Tab, tedy textovým i grafickým odkazům, formulářovým polím a tlačítkům. Popisovat můžete také obrázky na webových stránkách. JAWS potom čte tyto vlastní popisky místo textu přiřazeného prvkům autorem webové stránky. Vlastní popisky JAWS také používá v seznamech prvků, např. v seznamu formulářových prvků, který se zobrazí po stisku JAWSKey+F5.

Tuto funkci můžete použít k přizpůsobení prvků na jakékoli webové stránce, ke zjednodušení pohybu po stránce, k eliminaci čtení dlouhých popisů, k popsání nedostatečně a neúplně popsaných prvků a podobným účelům. Lze předefinovat popisky celých webových formulářů nebo webových aplikací, aby názvy prvků byly srozumitelnější. Můžete si přizpůsobit webové stránky tak, aby vám odkazy a grafické prvky dávaly více informací a usnadnily vám nalezení toho, co potřebujete. Funkce vlastních popisků vám nabízí nesrovnatelnou flexibilitu ve způsobu, jakým webové stránky čtete.

Poznámka: JAWS si popisky přiřazené k prvkům webové stránky ukládá, takže jsou dostupné, kdykoli danou webovou stránku používáte. Vytvořené popisky se navíc používají na identických prvcích, kdykoli se objeví na jakékoli stránce v rámci téže domény. Doména je obvykle první část adresy webové stránky. Když například přiřadíte vlastní popisek tlačítku, JAWS přečte tento popisek vždy, když na toto tlačítko narazí na jakékoli stránce v dané doméně. Vlastní popisky se ukládají do souborů s příponou JSI ve složce PersonalizedSettings, která je podsložkou složky s uživatelským nastavením.

Následující cvičení ukazují, jak můžete pomocí vlastních popisků učinit webové stránky snadněji použitelné a informativnější.

Popisování obrazové mapy

Obrázek na úplném začátku formuláře pro zákaznickou odezvu znázorňuje tři záložky, na které uživatel může kliknout, aby se dostal k dalším částem webu. JAWS tento obrázek čte jako „grafika Záložky navigace“. Jde o speciální typ grafiky nazývaný obrazová mapa. Obrazové mapy mívají jednu nebo více oblastí, které se chovají jako odkazy. Uživatelé myši mohou na tyto oblasti kliknout a uživatelé JAWS je mohou aktivovat klávesou Enter.

Cvičení: Obrazová mapa ve formuláři pro zákaznickou odezvu není v kódu stránky správně vyznačena, aby se s ní pomocí JAWS dobře pracovalo. V tomto cvičení zlepšíte práci s obrazovou mapou pomocí vlastních popisků.

  1. Otevřete ukázkovou stránku s formulářem pro zákaznickou odezvu.
  2. Klávesami Ctrl+Home přejděte na začátek stránky.
  3. Jděte šipkou dolů, dokud JAWS neohlásí „grafika zalozka2“. Tato informace poskytnutá autorem stránky příliš nepomůže ke zjištění toho, co daný odkaz opravdu dělá.
  4. Klávesou Enter odkaz aktivujte. Zobrazí se zpráva, která vám řekne, k čemu odkaz je. Na opravdové webové stránce by odkaz otevíral další stránku bez zobrazování zprávy. Web byste tedy museli důkladněji zkoumat, abyste zjistili, co odkaz opravdu dělá.
  5. Po přečtení zprávy dialog zavřete klávesou Enter.

TIP: Když běžně aktivujete odkaz, abyste zjistili, co dělá, můžete se na původní stránku vrátit klávesami Alt+šipka vlevo.

  1. Stiskněte JAWSKey+F2. Vyberte položku „Vytvoření popisku“ a pro přiřazení vlastního popisku tomuto odkazu stiskněte Enter.
  2. Protože tento odkaz vede na stránku s produkty, napište „Produkty“ a stiskněte Enter.
  3. Šipkou dolů přejděte na další odkaz v obrazové mapě. Tento odkaz také nemá dobrý popisek. Stiskněte Enter, abyste zjistili, co odkaz dělá.
  4. Po přečtení zobrazené zprávy stiskněte Enter, abyste dialog zavřeli.
  5. Dále stiskněte JAWSKey+Ctrl+Tab. To je klávesová zkratka pro přiřazení vlastního popisku webovému prvku.
  6. Protože tento odkaz vede na nákupní stránku, napište „Nakupování“ a stiskněte Enter.
  7. Stiskněte Ctrl+Home a začněte číst stránku znovu. Všimněte si, že JAWS nyní místo popisků „zalozka2“ a „zalozka3“ čte popisky, které jste odkazům obrazové mapy přiřadili.

Tip pro JAWS: Kdykoli se webový prvek objeví v seznamu prvků, JAWS pro něj také použije vlastní popisek. Stiskněte JAWSKey+F7. Všimněte si, že místo popisků „zalozka2“ a „zalozka3“ se v seznamu pro odkazy obrazové mapy používají popisky, které jste vytvořili.

Popisování textových odkazů

Skutečné texty odkazů mnohdy nebývají příliš vypovídající. Text odkazu ale můžete změnit pomocí vlastního popisku. Tuto funkci můžete použít ke zkrácení příliš rozvláčného textu odkazu nebo k přidání popisu příliš krátkého odkazu.

Cvičení: Abyste viděli, jak lze s JAWS popsat textové odkazy, proveďte následující kroky.

  1. Otevřete ukázkovou stránku s formulářem pro zákaznickou odezvu.
  2. Klávesami JAWSKey+F7 zobrazte seznam odkazů na stránce. Najděte odkaz nazvaný „klikněte zde“. Tento název není příliš vypovídající. Když je odkaz vybraný, stiskněte tlačítko Přejít na odkaz, abyste se k němu na stránce přesunuli a mohli o něm zjistit více.
  3. Stiskem kláves Alt+num 5 si přečtěte větu, ve které se odkaz vyskytuje. Z kontextu věty je zřejmé, že odkaz vám umožňuje zaslat zprávu správci webu.
  4. Pro přiřazení popisku odkazu stiskněte JAWSKey+Ctrl+Tab.
  5. Napište „pošlete správci webu e-mail“ a stiskněte Enter.
  6. Klávesami Alt+num 5 znovu přečtěte aktuální větu. Všimněte si, že JAWS místo slov „klikněte zde“ přečte váš popisek.
  7. Opět stiskněte klávesy JAWSKey+F7. Položka „klikněte zde“, která prve byla v seznamu, byla nahrazena položkou „pošlete správci webu e-mail“. Vždy, když prvku přiřadíte vlastní popisek, bude tento popisek zobrazován i v seznamu prvků.
  8. Klávesou Escape seznam zavřete.

Popisování formulářových polí

Vlastní popisky můžete přiřazovat také formulářovým polím a ovládacím prvkům, jako jsou editační pole, přepínače, rozbalovací seznamy, zaškrtávací políčka a tlačítka.

Cvičení: V tomto cvičení přiřadíte vlastní popisky některým nepopsaným editačním polím.

  1. Otevřete ukázkovou stránku s formulářem pro zákaznickou odezvu.
  2. Stiskem klávesy F přejděte na první formulářový prvek. Tento formulář je navržen špatně. Většina formulářových polí je popsána nesprávně nebo není popsána vůbec. Stiskem JAWSKey+F5 zobrazte seznam formulářových prvků. Můžete si všimnout, že většina položek v tomto seznamu je nepopsaná.
  3. Několikrát stiskněte klávesu E pro pohyb po prvních třech editačních polích na stránce. JAWS pro první pole přečte popisek „Celé jméno“, ale další dvě pole jsou nepopsaná. Ve skutečnosti by první pole mělo mít popisek „Křestní jméno“, druhé pole „2. jméno“ a třetí pole „Příjmení“.
  4. Dvojím stiskem kláves Shift+E se vraťte do prvního editačního pole, a potom stiskněte JAWSKey+Ctrl+Tab.
  5. Napište „Křestní jméno“ a stiskněte Enter, abyste pole popsali. Pomocí klávesové zkratky JAWSKey+Ctrl+Tab přiřaďte smysluplné popisky i dalším dvěma editačním polím.
  6. Klávesou F procházejte formulářové prvky, dokud JAWS neohlásí editační pole s popiskem „Adresa“. Čtyřikrát po sobě stiskněte Tab a poslouchejte, jak JAWS hlásí jednotlivá pole související s adresou. Pokud jste s to určit účel jednotlivých polí, přiřaďte jim vypovídající vlastní popisky.
  7. Až budete hotovi, stiskněte klávesu X. Tak se přesunete na první ze tří zaškrtávacích políček, kterými můžete ohodnotit svou zákaznickou spokojenost. Každé zaškrtávací políčko je označeno obrázkem (spokojený obličej, neutrální obličej a naštvaný obličej). Ačkoli jsou čtené popisky dlouhé, jsou přesné a v kódu stránky správně značené. Zdroj těchto popisků je alternativní text k obrázkům obličejů. V tomto případě měl autor webu primárně v úmyslu využít alternativní text k poskytnutí podrobnějších informací vidícím uživatelům, když přejedou ukazatelem myši přes obrázek.
  8. Využijte vlastní popisky ke zkrácení těchto zbytečně dlouhých popisků. Stiskněte JAWSKey+Ctrl+Tab, napište „dobrá“ a stiskněte Enter.
  9. Klávesou X přejděte na další zaškrtávací políčko a dejte mu popisek „neutrální“. Poté stiskněte znovu X a poslední zaškrtávací tlačítko popište „špatná“.
  10. Stiskem klávesy E přejděte do nepopsaného editačního víceřádkového pole. Z úvodního odstavce můžete vydedukovat, že toto pole slouží k zadání vašeho komentáře. Stiskněte JAWSKey+Ctrl+Tab, napište „Komentář“ a stiskněte Enter.
  11. Stiskněte JAWSKey+F5, abyste si mohli projít všechna formulářová pole na aktuální stránce. JAWS v seznamu zobrazí všechna formulářová pole s vlastními popisky, které jste jim přiřadili. Teď bude mnohem jednodušší tento formulář vyplnit. Nyní formulář projděte a vyplňte, abyste viděli, jak jste s využitím vlastních popisků výrazně zlepšili jeho použitelnost.

Sdílení vlastních popisků

Poté, co přiřadíte webovým prvkům své vlastní popisky, můžete je sdílet s dalšími uživateli. Vlastní popisky se ukládají do souborů s příponou JSI stejně jako osobní nastavení pro web. Používáte-li JAWS 18 a novější, můžete vlastní popisky sdílet prostřednictvím funkce exportu a importu uživatelských nastavení.

Odstraňování vlastních popisků

Libovolný vlastní popisek můžete kdykoli odstranit a můžete také odstranit všechny vlastní popisky na určité stránce. Pro odstranění vlastního popisku prvku se na prvek přesuňte standardními příkazy JAWS pro čtení, klávesou Tab, navigačními horkými klávesami nebo pomocí seznamu webových prvků. Potom stiskněte JAWSKey+F2, v seznamu nástrojů vyberte „Odstranění popisku“, stiskněte Enter a odstranění potvrďte dalším stiskem Enteru.

Pro odstranění všech vlastních popisků na aktuální stránce stiskněte JAWSKey+F2, v seznamu nástrojů vyberte „Odstranění všech popisků“, stiskněte Enter a následný dotaz potvrďte opět Enterem.