Jieshuo International 20210901: Přelomová česká lokalizace a spousta změn pod kapotou

Vážení příznivci odečítače Jieshuo,

je mi velkou ctí a zároveň milou povinností, představit vám nový, tentokrát přelomový update v oblasti českého překladu. Jak si jistě mnozí z vás pamatují, o tuto aplikaci jsem se začal aktivně zajímat více jak před dvěma lety. Shodou náhod spatřil první český překlad světlo světa přesně před dvěma roky, právě na konci měsíce srpna. Okolnosti se sešly tak, že je to téměř na den přesně po dvou letech, kdy se s vámi mohu podělit o aktualizaci, jež v sobě nese kompletně přepracovaný český překlad. Bohužel netuším, jak jsou na tom kolegové ze Slovenska, zda stihli svou lokalizaci aktualizovat a nachystat do příchodu této verze. Já se ale už před několika týdny zavázal, že vám nový český překlad poskytnu včas a to jsem také splnil!

Co předcházelo této revizi a na co se můžete těšit

Není žádným tajemstvím, že v raných fázích vývoje aplikace vznikl i první anglický překlad. Polák s přezdívkou Nuno, jenž za ním stojí, je studentem čínštiny a jen díky němu jsme se první anglické adaptace dočkali! Jak už to tak ale bývá, prvotina mnohdy nebývá dokonalá a stejně tak tomu bylo i v případě první lokalizace tohoto odečítače obrazovky.

Byli jsme rádi a hlavně vděčni, že první anglický derivát byl na světě, avšak po nějakém čase i sám Nuno přiznal, že lokalizace není zcela přesná a ani kompletní. Sami jste se asi mnohdy setkali s tím, že ať už nějaké položky v menu, či rozličné texty, nebyly až dosud přeloženy buďto vůbec a nebo nezcela správně. Toto se ale s příchodem této aktualizace od základu mění!

Na vině byly dvě okolnosti.

Jednak v té době Nuno ještě čínský jazyk tolik neovládal, a pak byl také problém v tom, že nedisponoval čínským hlasovým výstupem, který by mu korektně předčítal čínské texty. Toto je dnes už ale jinak a proto se rozhodl anglický překlad kompletně zrevidovat.

Protože jsem s Jieshuem velice úzce spjat a jelikož vám chci poskytovat prvotřídní servis, rozhodl jsem se následovat jeho příkladu a celý český překlad kompletně předělat. Tentokrát jsem neponechal nic náhodě a nechal si autorem zkompilovat testovací verzi, na níž jsem mohl vše detailně odzkoušet.

Chci vám tak zaručit bezproblémový chod tohoto vydání, aby se neopakovala situace s prvním překladem aplikace, kdy docházelo k častým pádům a nefunkčnosti některých nabídek.

Malým osobním vítězstvím je pro mě skutečnost, že tentokrát hned napoprvé fungovalo vše korektně.

Pouze bylo nutné doladit některé nepřesnosti, jež je možné odhalit až během používání programu. Co vím, tak mnoha překladatelům se do této komplexní revize vůbec nechtělo, jelikož je to proces dosti časově náročný. Kromě mne se do tohoto úkolu pustili pouze Turci a Němci.

Jen abyste si udělali představu. Práce mi trvala téměř dva týdny, přičemž jsem u ní trávil 3 hodiny denně. Na revizi čekalo 45 stran čistého textu, nebo chcete-li, 8613 slov. Takže činnost náročná, avšak přínosná.

Těším se, až z ní budete mít užitek i vy ostatní – spokojení uživatelé aplikace Jieshuo!

Pojďme se nyní v krátkosti podívat, co od nové lokalizace můžete očekávat.

 • Dopřekládány všechny texty, které až dosud byly pouze v čínštině.
 • Lokalizace všech nových funkcí ze dvou posledních verzí aplikace.
 • Kompletně přepracován průvodce prvním spuštěním, tak aby prvotní zprovoznění odečítače bylo zcela srozumitelné a dostupné i uživatelům začátečníkům.
 • Úplně nové nabídky, nyní se budete setkávat s hlavním menu (švihnutí dolů a doprava) a přivítáte taktéž menu funkcí (švihnutí nahoru a doprava).
 • Mnoho položek v rámci těchto nabídek bylo relokalizováno.
 • Změna některých skupin položek v rámci hlavního nastavení programu.
 • Veškeré volby, u nichž je to potřeba, byly nově opatřeny nápovědnými texty, které uživateli přesně objasní, k čemu daná volba je a co způsobí její aktivace.
 • Zpřesněn překlad mnoha funkcí odečítače.
 • Při vstupu do editačního pole je nově automaticky ohlašována pozice kurzoru, takže uživatel hned ví, zda se nachází na začátku nebo na konci textu.
 • Při označování vybraného obsahu, jakým jsou například zprávy v aplikaci Gmail, je nově korektně ohlašováno, zda je položka vybrána či nevybrána.
 • Vylepšen překlad standardní i webové navigace.

Jaké novinky najdete v této aktualizaci

Tentokrát se nesou zejména v duchu optimalizací uvnitř samotné aplikace, funkce byly přidány pouze dvě.

Následuje podrobný výčet změn:

 • Přidána funkce pro oznámení délky právě ukončeného telefonátu, vyžaduje oprávnění pro čtení protokolu hovorů
 • Optimalizováno sledování času
 • Opraven problém, kdy po přesunu na začátek editačního pole pomocí gesta nebyl přečten následující znak
 • Optimalizována funkce přepínání hlasových syntéz, byla přidána podpora pro velké množství TTS modulů
 • Opravena chyba s nedostupností zaškrtávacího pole na autorizačních obrazovkách zařízení Xiaomi
 • Optimalizováno švihnutí dvěma prsty v rámci Androidu 12
 • Optimalizována funkce automatického čtení
 • Optimalizován vestavěný textový editor
 • Optimalizace operací se schránkou a oblíbenými položkami
 • Nově je možné přidat obsah na černou listinu přímo z menu
 • Optimalizována funkce editace
 • Optimalizován práh citlivosti pro okrajová gesta
 • Optimalizováno zpoždění řeči
 • Funkce „přehrát/pozastavit“ nyní funguje i na zařízeních s Androidem 4.4 a vyšším
 • Optimalizace filtrování nežádoucího obsahu v rámci rozhraní MIUI
 • Optimalizován výkon a spotřeba energie
 • Přidána podpora pro soubory typu PDF

Jak můžete nový update nainstalovat

Automatické aktualizace

Můžete zkusit povolit automatické aktualizace (pokud dosud nemáte) a nechat aplikaci, aby se aktualizovala sama. Ale vzhledem k tomu, že byla provedena spousta změn v rámci překladu se vám může stát, že tyto se buďto neprojeví a nebo některé volby nebudou pracovat korektně.

Čistá instalace

Osobně bych doporučil čistou instalaci s následným obnovením uživatelského nastavení ze zálohy. Mějte prosím na paměti, že abyste mohli zálohu vytvořit/obnovit, musíte být vždy přihlášeni ke svému uživatelskému účtu Jieshuo, zakoupená licence nutná není.

Po deinstalaci byste taktéž měli odstranit veškerá data v úložišti, jež s aplikací souvisí. Buďto na téže obrazovce s možností deinstalace kliknete na tlačítko „úložiště a mezipaměť“, kde můžete následně obojí vymazat. A nebo přes libovolného správce souborů dohledáte v interním úložišti kořenovou složku s čínským názvem. Některé syntézy vám ohlásí alespoň pár čínských znaků, jiné pak neřeknou nic. Podle toho ale také poznáte, že kurzorem stojíte na oné složce. Stačí ji odstranit a je hotovo.

Toto je patrně lepší varianta, jelikož nyní v rámci úpravy překladu došlo také k restrukturalizaci podsložek této nadřazené, do nichž se ukládají například uživatelská gesta, vytvořené zálohy, zvuková schémata a podobně. Tyto podsložky budou po nové instalaci již kompletně v češtině.

Čistá instalace z APK balíčku

V zásadě jsou opět dva způsoby. Buďto si jej můžete stáhnout přímo do zařízení skrze volbu „stáhnout další zdroje“ a zde vybrat položku Jieshuo ScreenReader. Taktéž můžete přikročit k manuálnímu stažení, ať už do počítače, nebo skrze nějaký mobilní webový prohlížeč rovnou do vašeho zařízení.

Stáhnout Jieshuo International 20210901 (repozitář Github)

Budu rád, když se o své dojmy podělíte v našich konferencích, na portálu Pélion, případně v rámci mého Twitteru.

Enjoy!


Článek Jieshuo International 20210901: Přelomová česká lokalizace a spousta změn pod kapotou vyšel původně na webu Android bez zraku.AndroidJieshuo


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.