Cash Reader – mobilní aplikace na čtení bankovek pro nevidomé a slabozraké

Cash Reader je mobilní aplikace, sloužící k rozpoznávání bankovek. V současné době umí rozpoznat téměř 200 bankovek od více jak 30 měn. Lidem s těžkým postižením zraku tak může posloužit jako kompenzační pomůcka, prostřednictvím které mohou bankovky snadno identifikovat.

Kromě vlastní funkcionality staví – s ohledem na primární cílovou skupinu uživatelů – na první místo přístupnost. Stačí namířit telefon směrem na bankovku a aplikace vysloví hodnotu ihned, jak se objeví v záběru, a její hodnotu také zobrazí na displeji velkým a kontrastním písmem. Nezáleží na úhlu ani na světelných podmínkách. Pokud uživatel potřebuje rozpoznávat bankovky v hlučném prostředí nebo diskrétně, je možné nastavit, aby aplikace hodnotu bankovky vyjádřila určitým počtem vibrací. Rozhraní aplikace je také optimalizováno pro použití s odečítači obrazovky VoiceOver (iOS) a TalkBack (Android).

Detailní představení aplikace najdete v článku Cash Reader – rychlé rozpoznávání bankovek pomocí mobilu, případně na webu Cash Reader.

Můžete si také poslechnout příspěvek Tomáše Jelínka, autora aplikace, ze sobotního setkání zrakově postižených uživatelů ICT na Tmavomodrém festivalu 2018…

…nebo zhlédnout video Tomášovy prezentace v Impact Hubu v Brně.


Cash Reader je také skvělá pomůcka na cesty do zahraničí. Snadno si díky ní roztřídíte bankovky různých měn, protože umí rozpoznávat i všechny měny zároveň. Užitečné (nejen v zahraničí) také může být to, že funguje i ve stavu offline a k jeho používání tak není potřeba připojení k internetu.

Cash Reader v současné době použivá 10 000 uživatelů. Chcete se k nim přidat i Vy?

Základní verze je k dispozici zdarma v obchodech App Store a Google Play. Verze zdarma rozpoznává pouze nejnižší dvě až tři bankovky u všech dostupných světových měn. Plnou verzi si můžete kdykoliv zakoupit přímo v aplikaci. Tímto získáte neomezené rozpoznávání všech dostupných bankovek a pomůžete aplikaci dále rozvíjet. Identifikaci všech bankovek si můžete bezplatně aktivovat na 14denní zkušební dobu.

A dobrá zpráva na konec – díky skvělé spolupráci s Hello bank ČR od dnešního dne Cash Reader rozpoznává české koruny všem zrakově postiženým úplně zdarma!

Cash Reader: Ukázka aplikace pro čtení bankovek pro nevidoméAgoraAndroidbankovkyCardReaderiOS


Radek Pavlíček
Radek se přístupnosti a informačním a komunikačním technologiím pro uživatele s těžkým postižením zraku věnuje od roku 1998. Je duchovním otcem portálu Pélion, řídí a koordinuje veškeré aktivity s ním související a dělá maximum pro to, aby Pélion přispíval ke...