AirPody druhé generace – ryze bezdrátová sluchátka a jejich využití nevidomými

Je doba koronavirová a všichni jsme doma. Ti, co nepracují z domova, poslouchají knihy, sledují filmy, seriály, pouští si hudbu. Ti, co pracují z domu, v této době čím dál častěji sáhnou po nějakém online řešení pro audiokomunikaci.

A právě proto jsem se rozhodl zrovna dnes napsat článek o produktu, který nám nevidomým může v téhle době velmi usnadnit život. Řeč je o sluchátkách AirPods druhé generace, která se hodí jak pro konzumaci obsahu, tak i k práci na dálku skrz audiořešení.

V Česku aktuálně lze sehnat dva modely: AirPody Pro, což jsou špunty s gumovými nádstavci a obyčejné AirPody, což jsou pecky bez nádstavců. Já mám tyhle, nemám rád špunty a guma v uších mi vadí, takže dále v textu se budu bavit jen o AirPodech.

Jak AirPody vypadají a co je v balení

AirPody jsou distribuovány v malé papírové krabičce, která kromě nabíjecího pouzdra se sluchátky obsahuje jen manuál. Sluchátka samotná pak bydlí v nabíjecím pouzdru, ve kterém je můžete přenášet. Nabíjecí pouzdro je hladká krabička velikosti zippo zapalovače, která má na spodním okraji lightning konektor, na horním víčko, které chrání sluchátka uvnitř a na zadní straně tlačítko pro párování s mobilním telefonem.
-Sluchátko samotné vypadá jako dvoucentimetrová tyčinka, na jejímž konci je pecka, která se strčí do ucha. Apple je vyrobil tak, že levé sluchátko do pravého ucha prostě nestrčíte a naopak.

První spárování je velmi jednoduché. Otevřete nabíjecí pouzdro s aAirPody, přiblížíte ho k iPhonu a na telefonu vám vyběhne dialog, že byly nalezeny nové AirPody, a zda je chcete připojit. Odklepnete tlačítko Připojit, na výzvu stisknete na cca 3 sekundy ono výše zmíněné tlačítko na pouzdru pro párování a je hotovo.
Pak už jen zasunete AirPody do uší. Telefon automaticky pozná, že jsou v uších a přepne zvuk do sluchátek. A můžete začít poslouchat.

Pokud jde o kvalitu hudby, nejsem žádný audiofil, absolutní sluch taky nemám. Tak aspoň v pár větách. Za svou dobu už jsem měl v rukách minimálně dvacet různých sluchátek. A na to, jak jsou AirPody malé, tak poslouchat na nich hudbu nebo filmy je opravdu požitek. Krásný čistý zvuk, výrazné basy a tak nějak celkově mi nikde nic nevadilo.

A co AirPody umí krom poslechu hudby?

Oba AirPody, levý i pravý, mají mikrofon. To znamená, že je můžete používat k telefonování jak přes klasickou aplikaci Telefon, tak i přes Skype, FaceTime, WhatsApp a všechny další aplikace, na které si jen vzpomenete.
Dobré je pro nevidomého člověka, že pokud telefonuji přes AirPody, slyším hezky i čtečku VoiceOver, takže si můžu při hovoru rovnou dělat poznámky nebo něco dohledat. Příklad – volá mi klient, a já si během hovoru můžu otevřít kalendář a rovnou zjistit, kdy mám volný termín. Hodně bych to připodobnil k tomu, když si nevidomý na počítači povídá s někým přes Skype.

Druhá super věc je, že nikde nečouhají žádné dráty. Takže si můžu nechat telefon položený třeba na stole, telefonovat a u toho si třeba něco chystat.

Pro anglicky mluvící je tu pak možnost ovládat AirPody přes asistentku Siri – stačí říct „Hey Siri“ udělej to a to a ono se to stane. Pár příkladů: Play album, Playlist, Song, Volume up, wolume down. Dokonce můžete říct Volume up 5 procent, Volume down 5 procent. A to vše, jelikož AirPody mají již zmíněné mikrofony, aniž byste měli v ruce telefon.

A poslední věcí, která je na AirPodech zajímavá, je gesto dvojklik. V Nastavení/Bluetooth/Airpody si můžete nastavit, co se stane, když na levý nebo pravý AirPod dvakrát ťuknete. Na výběr máte zatím jen ze tří možností:

  • Spustit Siri,
  • Pauza/pokračovat v poslechu,
  • O skladbu zpět nebo vpřed.

Příklad z praxe: pokud dvakrát ťuknu na levý AirPod já, jdu o skladbu zpět, pokud dvakrát ťuknu na pravý, jdu o skladbu vpřed.
Co dalšího lze ještě nastavit:

  • autodetekce ucha – pokud je zapnuta, iPhone po zasunutí AirPodu do ucha přepne zvuk na sluchátka
  • jaký používat mikrofon – buď levý, nebo pravý nebo oba. Hodí se v situaci, kdy chcete mít v uchu třeba jen jeden AirPod, což se hodí třeba na práci s telefonem, kdy chcete vnímat i okolí.

Pár tipů z praxe

Používáte-li AirPody na práci s telefonem, čtení knížek, psaní dokumentů, vyřizování všeho možného a dovoluje-li to prostředí, rozhodně je dobré AirPody střídat. Šetří se tím docela dost baterie.

Příklad – jedu ve vlaku, v uchu mám levý AirPod a čtu si, vyřizuji si zprávy atd., ale zároveň i slyším, že jde průvodčí. Když se levý AirPod vybije, dám ho do pouzdra a pokračuju s pravým.

Stav baterie jak pouzdra, tak i AirPodů lze zjistit buď na obrazovce Dnes, kde je widget baterie, v případě, že máte airpody v uších. Druhý způsob je přes Siri („Hey Siri, check my airpods battery“).
A pokud jsou AirPody v krabičce, tak po otevření krabičky blízko vašeho iPhonu vyběhne dialog s údaji o nabití jak AirPodů, tak pouzdra.

AirPody druhé generace nejsou dodávány s kabelem, pro nabíjení pouzdra musíte použít kabel od vašeho iPhonu.

Pokud přeci jen AirPody vytáhnete z pouzdra a necháte je někde ležet samotné (silně nedoporučuji) a zapomenete, kde jste je nechali, stačí v iPhonu aktivovat Siri a říct, „Find my AirPods“ – oba AirPody začnou dost hlasitě pískat.

Slovo závěrem

AirPody jsou drahá sluchátka, stojí něco okolo 4 600 Kč. Než si je koupíte, doporučuji si je aspoň v obchodě osahat a vyzkoušet – minimálně proto, abyste zjistili, jestli jsou vám vůbec v uších příjemné.

Pokud se rozhodnete pro koupi, dostanete sluchátka, která

  • jsou bezdrátová, takže už se vám nikdy nikde nezamotají žádné kabely,
  • nosíte je v pouzdru, takže je nemůžete nikde vytrousit,
  • na to, jak malý kousek hardwaru to je, mají nádherný čistý zvuk s velmi pěknými basy,
  • můžete je používat na práci z domu přes jakékoliv audiospojení,
  • jsou to první bezdrátová sluchátka, která se čtečkou Voice Over nemají skoro žádnou latenci,
  • umíte-li anglicky, můžete je ovládat přes Siri.


AirpodsApple


Pavel Ondra
Jmenuji se Pavel Ondra a jsem od narození nevidomý. Živím se jako masér. Jsem dlouholetým uživatelem zařízení od Applu, rád si ale hraju i s jakoukoliv jinou pomůckou pro nevidomé - ať už je to nový mobil, či nějaká zajímavá...