Tentokrát oficiálně! Android Accessibility Suite 12.1 a nové hlasové služby Google

Vážení příznivci mobilních technologií,

s ohledem na nově objevené skutečnosti, jež se týkají novinek ohledně Android Accessibility Suite a Google Speech Services (dříve Google TTS), jsem se rozhodl původní článek zcela přepracovat. V tom nynějším vám chci nabídnout nejen klasické apk instalační balíčky pro Accessibility Suite 12.1, ale také nejnovější verze řečových služeb od Googlu, jejichž součástí je právě i poměrně kvalitní český hlasový výstup.

Původní článek se zabýval především instalací nejnovější verze přístupnostních nástrojů od Googlu, avšak v dosti nestandardní podobě. S bundle řešením, jež vytvořil přímo samotný server APKMirror, mělo dosti uživatelů potíže, zejména tedy s jeho bezproblémovou instalací. Většina uživatelů již nejspíš novou verzi Android Accessibility Suite má ve svých zařízeních oficiální cestou, přesto se ale najdou tací, jimž dosud update nedorazil.

Android Accessibility Suite 12.1

Pojďme si na začátek připomenout, co jsou přístupnostní nástroje od Googlu a jaké utility v sobě zahrnují.

 • Nabídka usnadnění přístupu: Velká nabídka na obrazovce k uzamknutí telefonu, ovládání hlasitosti a jasu, pořizování snímků obrazovky atd.
 • Poslech vybraného textu: Vyberte položky na obrazovce, které chcete nahlas přečíst nebo popsat.
 • Přístup pomocí přepínačů: Umožňuje používat k ovládání zařízení Android namísto dotykové obrazovky jeden či více přepínačů. **Nově přidáno** Přepínače fotoaparátu k procházení pomocí gest obličejem.
 • Čtečka obrazovky TalkBack: Přidává do zařízení hlasovou odezvu, možnost ovládání gesty a psaní pomocí braillské klávesnice na obrazovce.

Jak aktivovat službu TalkBack

 1. V zařízení otevřete aplikaci Nastavení.
 2. Vyberte Přístupnost.
 3. Vyberte nabídku usnadnění přístupu, poslech vybraného textu, přístup pomocí přepínačů nebo TalkBack.

Čtečku TalkBack lze zapnout také podržením tlačítek hlasitosti.

Jestliže jste dosud neobdrželi aktualizaci oficiální cestou, můžete si ji nainstalovat ručně pomocí apk balíčků.

Neoficiální seznam změn

Jak je už smutným zvykem, Google sice po devíti měsících vydal společně se Samsungem novou aktualizaci, avšak s relevantním seznamem změn si jeden ani druhý příliš hlavu neláme.

Proto se musíte spolehnout pouze na zjištění samotných uživatelů.

 • TalkBack nově ohlašuje průběh hlasového diktování (poslouchám, nahrávání ukončeno a podobně). Jde samozřejmě jen o systémová hlášení, která se v nadiktovaném textu neobjeví.
 • Do možností navigace byl přidán pohyb mezi okny.
 • Do rozšířených nastavení byla zapracována volba pro přepínání typů psaní na klávesnici. Kromě standardního zvednutí prstu si nově můžete navolit i psaní znaků pomocí dvojitého klepnutí, což mohou ocenit zejména uživatelé s omezením jemné motoriky.
 • Přechod na spodní softwarová tlačítka je nyní indikován hlášením navigační panel.
 • Nově můžete měnit úrovně posuvníků pouhým švihnutím dolů nebo nahoru.

Upřímně řečeno, za tři čtvrtě roku vývoje to není nijak znatelný posun kupředu a oba giganti se jistě mohli snažit víc.

Hodně kritický budu zejména ke dvěma skutečnostem, které se pojí s nejnovější verzí.

Tou první je neutěšená situace kolem virtuální braillské klávesnice, která bohužel stále trvá a to i navzdory snaze několika českých uživatelů, kteří se v průběhu vývoje snažili Google potažmo Samsung přimět k tomu, aby konečně implementoval také českou braillskou tabulku.

Bohužel se tak dosud nestalo a na výběr máme pouze obligátní Angličtinu, k ní pak Arabštinu a Španělštinu, což je opravdu hodně slabá jazyková podpora.

Druhou, už ne natolik závažnou věcí, je nesmyslné přejmenování aplikace v obchodě Google Play, kdy se nově setkáte s názvem „nástroje dostupnosti pro Android, což tedy nezní dvakrát dobře. Netuším, který jazykový korektor jim navrhnul místo přístupnosti dostupnost.

Nicméně pozitivum lze vidět alespoň v tom, že vývoj jakýmsi způsobem pokračuje.

Pro správnou funkčnost vyžaduje nové Accessibility Suite Android ve verzi 6 až 12.

Hlasové služby od Googlu

Opět trochu zavádějící překlad, já osobně bych přeložil spíše jako řečové služby Google. I v anglickém názvu mají Speech Services, nikoli voice services, takže opět asi zasáhl nějaký velmi nadaný jazykový korektor.

Hlasové služby Google jsou zde s námi už od léta, ale teprve nyní se na naše zařízení dostává jejich pravá podoba. Nezůstalo bez povšimnutí, zejména u komunity nevidomých uživatelů, že Google nové řečové služby zezačátku dost ladil a asi ještě ladit bude. První verze se totiž setkaly se značnou kritikou českých uživatelů, neboť právě náš hlas se potýkal s velmi nepříjemným usekáváním prvních hlásek během předčítání.

V poslední verzi aplikace, kterou vám zde chci také nabídnout, se tento problém hodně zlepšil, ale ještě stále si tohoto neduhu lze v některých situacích povšimnout. Nejde jen o změnu názvu, či aktualizované Google TTS, jak by se na první pohled mohlo zdát. Aplikace v sobě totiž ukrývá nejen nové logo, ale i několik přidaných funkcí.

Hlasové služby aplikacím Google a aplikacím třetích stran poskytují funkci převodu řeči na text. Příklady využití:

 • Mapy Google mohou nabízet hlasové vyhledávání míst.
 • Aplikace Diktafon může přepisovat nahrávky na zařízení.
 • Funkce prověřování volajícího aplikace Telefon může v reálném čase získat přepis volajícího.
 • Aplikace pro usnadnění přístupu mohou umožňovat hlasové ovládání zařízení.
 • Aplikace pro diktování nebo zadávání pomocí klávesnice mohou umožňovat hlasové diktování textových zpráv.
 • Aplikace mohou nabízet funkci hlasového vyhledávání, abyste mohli rychle vyhledat své oblíbené pořady nebo skladby.
 • Aplikace k učení jazyků mohou při procvičování nového jazyka rozpoznávat, co jste řekli.
 • Tuto funkci může využívat i celá řada dalších aplikací z Obchodu Play.

Hlasové služby aplikacím umožňují číst nahlas text na obrazovce. Příklady využití:

 • Aplikace Knihy Google Play vám může číst nahlas vaše oblíbené knihy.
 • Překladač Google může vyslovovat nahlas překlady, abyste slyšeli správnou výslovnost.
 • Talkback a další aplikace pro přístupnost vám v zařízení mohou poskytovat mluvenou navigaci.
 • Tuto funkci může využívat i celá řada dalších aplikací z Obchodu Play.

Pokud na zařízení se systémem Android chcete používat funkci převodu textu na řeč od Googlu, přejděte na Nastavení > Jazyky a zadávání > Převod textu na řeč. Jako preferovaný modul vyberte Hlasové služby Google.

Při větším zkoumání jsem dále zjistil, že se výrazně liší, minimálně velikostí, verze aplikace pro Android 6 až 11 a vydání, jež je určeno výhradně pro nejnovější operační systém. To totiž také existuje a na nižších verzích Androidu jej není možné spustit. Standardní, řekněme univerzální verze, má něco kolem 30 MB, naproti tomu sestavení pro Android 12 má velikost cca 50 MB. Bohužel nemohu ověřit, co je v tomto vydání aplikace jinak, zda obsahuje nějaké funkce navíc nebo jestli je český hlas kvalitnější. Toto si musí počkat na dobu, až někdo bude mít nejnovější Android k dispozici.

Níže tedy odkazuji jen na verze, jež si může nainstalovat v podstatě kdokoli.

Jestliže již obě aktualizace ve svém zařízení máte nainstalované, berte prosím tento článek pouze jako informativní text.

Cílem této nové revize příspěvku je nejen uživatelům nabídnout standardní instalační balíčky, jež mohou nahrávat cestou, na níž byli až doposud zvyklí, ale také souhrn všech dostupných informací, které se mi podařilo z hlediska obou aplikací dohledat.

Jako již tradičně budu rád, když se osvé postřehy podělíte buďto v našich mobilních konferencích nebo v komentářích pod článkem.

Enjoy!


Článek Tentokrát oficiálně! Android Accessibility Suite 12.1 a nové hlasové služby Google původně na webu Android bez zraku.AndroidGoogleGoogle Accessibility Suite


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.