Jak spravovat widgety na iPhone

Znáte widgety? V mém vlastním překladu informační bubliny? Na chytrých zařízeních zobrazují stručný souhrn informací z jednotlivých aplikací. Vybrané aplikace tak nemusíte vůbec otvírat, základní informace zjistíte přímo z widgetu. V některých případech to může být rychlejší, než otvírat příslušnou aplikaci a prokousávat se řadou pro vás v danou chvíli nedůležitých dat a ovládacích prvků.

S používáním widgetů můžete bleskově zjistit jaké máte naplánovány události v kalendáři, stav vašeho bankovního účtu, zbývající mobilní data u svého operátora, stav baterie propojených zařízení a mnoho dalšího. Některé aplikace Widgety podporují, jiné ne. V případě podpory widgetů však tyto informační bubliny obsahují relevantní a důležité informace či data, která se hodí mít po ruce.

V zařízeních mají své vyhrazené místo, kde je najdete hezky všechny po hromadě. Sami uživatelé určují jejich zobrazování a skrývání podle potřeby. Nejčastěji se s nimi setkáte u chytrých mobilních telefonů a tabletů.

Protože mým primárním chytrým mobilním telefonem je iPhone, zaměřím se na správu widgetů právě na iPhone. Na Androidu nemám tuto oblast zatím detailně prozkoumanou.

Správa Widgetů na iPhone

Přehled widgetů naleznete na samostatné obrazovce. Odemkněte displej. Jakmile se ocitnete na ploše a máte aktivní odečítač obrazovky Voice Over, švihněte třemi prsty směrem vpravo po displeji, pokud máte telefon rozložený na výšku. Kurzor vskočí na obrazovku přehledu, kde jsou hlavním prvkem právě widgety. Standardním způsobem pohybu s kurzorem Voice Over po obrazovce jednotlivé widgety procházíte a necháváte si z nich vyčítat zobrazované informace. Některé z widgetů dokonce
obsahují rychlé akce těch aplikací, ke kterým patří. Pro jejich provedení není tedy nutné otvírat určitou aplikaci, ale stačí používat nadefinovanou akci přímo z konkrétního widgetu.

Pro správu widgetů, tedy jejich přesouvání, přidávání nových a odstraňování nevyužívaných, vyvolejte režim úprav. Buď poklepáním jednoho prstu na obrazovku a jeho přidržením, nebo z nabídky akce Rotoru.

V režimu úprav pomocí základních gest Voice Overu, můžete widgety přidávat, odstraňovat a měnit jejich pozice. Ovládání se nijak neliší od režimu úprav správy jednotlivých aplikací na ploše iPhonu. O přesouvání a správě aplikací na iPhone jsme psali v samostatném článku. Jediný zásadní rozdíl je v přidávání a odstraňování widgetů. Pokud chcete přidat nový widget, musíte do režimu úprav. A úplně na začátku obrazovky zvolit tlačítko Přidat widget. Tohle tlačítko se bez režimu úprav vůbec nezobrazí.

Po stisku tlačítka Přidat Widget, se rozevře nabídka seznamu dostupných Widgetů, které můžete na obrazovku přehledu přidat. Zvolíte odpovídající widget, který na přehledu chcete mít. Potvrdíte. Dojde ke zobrazení jeho náhledu. Po prozkoumání a zjištění, jak budou informace z Widgetu vypadat, máte dvě možnosti. Buď wdget přidat nebo náhled prostě zavřít.

Při zavření náhledu nebude widget přidán.

U odstraňování widgetů nefunguje standardní poklepání jedním prstem na displej, jako při odstraňování aplikací na ploše nebo jejich otvírání. Musíte v Rotoru v nabídce akce vyhledat akci Smazat a tuto volbu potvrdit. Dostanete se do dialogu pro odstranění widgetu, kde stačí potvrdit volbu odstranit a widget bude z přehledu odebrán. Pro jeho opětovné přidání v režimu úprav na přehledu s widgety, stačí potvrdit tlačítko Přidat widget.

Vyzkoušejte. Mně osobně widgety ulehčují zjišťování požadovaných informací z vybraných aplikací. Třeba si tuto vychytávku taky oblíbíte. Některé z widgetů ale nemusí být pro odečítač Voice Over dostatečně přístupné.

Postup správy widgetů na iPhone popisován na iPhone 13 Mini s operačním systémem iOS 16.2. V případě používání staršího operačního systému může být správa widgetů odlišná.



iOS


Karel Giebisch
Karel se moderním technologiím pro zrakově znevýhodněné věnuje už řadu let. Je nevidomý, primárně pracuje s Apple produkty, ale nebrání se zabrousit i do oblasti operačních systémů Windows nebo Android.