Jieshuo International 20220415: Velikonoční aktualizace přináší nové funkce a několik oprav

Jelikož se Velikonoce v Číně téměř neslaví, autorovi nic nebránilo v tom, aby ve včerejších nočních hodinách vypustil do světa další aktualizaci, jejíž vývoj opět nabral standardně dlouhý čas, tedy zhruba měsíc. Současný update se nese v duchu několika oprav, především se však po delší době setkáte s množstvím nových funkcí.

Dnešní příspěvek bych rád rozčlenil do dvou částí. V té první se seznámíme se všemi dostupnými novinkami a úpravami, v té druhé si pak některé z nich detailně rozebereme.

Jak jistě sami víte, Jieshuo se neustále velmi dynamicky vyvíjí a pomalu nadchází doba, kdy začne postupně těžit z aktualizovaného jádra jazyka AndroLua+, v němž je odečítač z velké části napsán. Vývojář před nějakým časem avizoval, že se můžeme těšit na implementaci mnoha různých vylepšení a první ochutnávku dostáváme již v této verzi, která je aktuálně prezentována jako veřejná beta. Nicméně prozatím se neobjevily žádné závažnější nedostatky, takže nevidím důvod, proč ji nenainstalovat. Ochudili byste se o různé vychytávky, z nichž některé opravdu stojí za pozornost.

Pojďme se nyní společně podívat na detailní seznam změn.

Change log pro dubnovou aktualizaci

  • Přidána podpora pro detekci nechtěných náhodných dotyků (tzv. kapesní režim)
  • Podmínkou pro fungovánní této novinky je aktivace senzoru přiblížení.
  • Vylepšena rychlost načítání hlasových knihoven
  • Opravena chyba, kdy byly v režimu hlasového asistenta (Android 8 a vyšší) předčítány nápovědné texty, což je při používání této funkce nežádoucí
  • Každý hlasový výstup nově podporuje separátní nastavení svých parametrů, kterými jsou například výška, rychlost nebo hlasitost. Tato nová funkce je k dispozici pouze majitelům zakoupené licence.
  • Implementována podpora jednoprstých ovládacích gest, která se používají místo trojice spodních navigačních tlačítek Kdo využívá konkurenci v podobě TalkBacku, může již tento způsob ovládání znát, avšak k provedení operací jsou v jeho případě potřeba prsty dva. Jieshuo tento způsob navigace vylepšuje a přichází s jednodušším řešením. Lze používat v rámci Androidu 11 a vyšším.
  • Integrován hlasový výstup iFLYTEK TTS, pouze pro uživatele plné verze, podporována je čínština a angličtina
  • Přidána podpora 32-bitového offline rozpoznávání
  • Opravena chyba, kdy v rámci menu pokročilých funkcí nebylo možné skrze volbu rozpoznání textu vložit výsledek do editačního pole

Detailní popis vybraných funkcí

Nová gesta místo navigačních tlačítek

Tak trochu po vzoru iPhonu dostáváme nový způsob ovládání, který si jistě najde jak své zastánce, tak i odpůrce. Mnoha uživatelům navigace pomocí tlačítek vyhovuje, ale je pravdou, že gesta mohou být efektivnější a hlavně rychlejší. Ze strany odečítače není nutné nic dodatečně nastavovat. Jedinou podmínkou je aktivace navigace pomocí gest, což můžete učinit v rámci nastavení telefonu, sekce systém/gesta. Samozřejmě se toto může mírně lišit v závislosti na výrobci zařízení a použité nadstavbě.

Jakmile máte tuto volbu aktivní, nová funkce pracuje následovně:

Základem je položení prstu do spodní části obrazovky a přejetí směrem nahoru. Ucítíte krátkou vibraci a můžete dát prst z obrazovky pryč. V tomto případě záleží, na jaké místo svůj prst při provádění gesta umístíte. Jestliže přejedete prstem směrem nahoru v pravém rohu displeje, vyvoláte akci tlačítka zpět. Uprostřed displeje tímtéž způsobem provedete návrat na domovskou obrazovku, levý roh pak slouží pro aktivaci tlačítka naposledy spuštěných aplikací. Pro aktivaci hlasového asistenta rovněž přejedete prstem uprostřed obrazovky směrem nahoru, avšak přidržíte jej tam o něco déle.

Konfigurace individuálních parametrů pro každý hlasový výstup

Dříve to fungovalo tak, že když jste si v rámci odečítače nastavili rychlost pro několik používaných hlasů, vždy jste ji po jejich přepnutí museli konfigurovat znovu. Nově však již toto odpadá, jelikož Jieshuo si od nynějška ukládá individuálně navolené parametry pro každý hlasový výstup. Můžete si tak například ten hlavní nastavit jako rychlejší variantu, která vás pak nebude brzdit při běžné práci.

Naproti tomu sekundární hlas může být o něco pomalejší, abyste dobře rozuměli třeba všem příchozím notifikacím. Zkrátka a dobře, ať používáte jednu či několik hlasových syntéz, jejich parametry nastavíte pouze jednou a dále už se nemusíte o nic starat.

Aplikace si vaše nastavení už bude pamatovat.

Jeden uživatel funkcionalitu otestoval s pěti hlasovými výstupy a screen reader si u všech provedená nastavení uložil korektně.

Lze tak mezi nimi libovolně přepínat a nic dalšího neřešit.

Stažení a instalace

Jak už je dobrým zvykem, můžete sáhnout po třech možnostech instalace. Pokud jste příznivci automatických aktualizací a máte je zapnuté, update se vám nabídne sám, jakmile vstoupíte do hlavního nastavení programu. Jestliže je aktivní nemáte, můžete si nové Jieshuo stáhnout ručně skrze nabídku „stáhnout další zdroje.“ Pokud dáváte přednost instalačnímu APK balíčku, lze jej získat z odkazu níže.

Stáhnout Jieshuo International 20220415

Vyzkoušel jsem pouhou aktualizaci bez čisté instalace a prozatím se zdá, že i navzdory implementaci nových funkcí je chování aplikace zcela v pořádku.

Užívejte!


Článek Jieshuo International 20220415: Velikonoční aktualizace přináší nové funkce a několik oprav vyšel původně na webu Android bez zraku.AndroidJieshuo


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.