Jieshuo Screen Reader 20231020: Interní testovací verze cílí především na sociální sítě!

Přátelé, kamarádi!

Rozhodl jsem se pro zcela netradiční krok, jímž je vypuštění interní beta verze mezi uživatele odečítače Jieshuo. Vedou mě k tomu dva důvody. Jednak jsme nyní vstoupili do cyklu vyloženě opravného a druhak jsou odstraněné chyby natolik zásadní, že nemohu jinak, než jít s aplikací předčasně ven. Myslím však, že si to mohu dovolit.

Během testování jsem nezaznamenal sebemenší problém, díky tomu, že nejsou přidány nové funkce je lokalizace stále kompletní a navíc je to v pořadí už devátá beta, čili je důvod se domnívat, že musí být celkem stabilní. Já se v tomto konkrétním případě nebojím použít slůvko úplně. A osobně bych řekl, že provedené úpravy natolik zlepší komfort používání odečítače, že rozhodně stojí zato aplikaci aktualizovat.

Jak jsem již předestřel výše, vstupujeme do fáze oprav, respektive vyladění chodu screen readeru ve všemožných aplikacích každodenního použití, kterými jsou například různé sociální sítě, komunikační platformy a podobně. Netuším, jak tato fáze bude dlouhá, nicméně dle slov vývojáře budou v budoucích vydáních následovat další aplikace, u nichž bude kladen důraz na bezproblémové ovládání za použití Jieshua.

Už teď se zlepšila velká spousta věcí, takže se na ně pojďme podívat!

Seznam změn ve verzi 20231020

 • Opravena chyba s vyskakující výzvou hlasového asistenta,*Optimalizována rychlost automatického rozpoznávání OCR,
 • Opraven problém se zdvojením hlasitosti na zařízeních Xiaomi,
 • Opraven problém s vyhledáváním stažených zdrojů, jež nemohou být použity,
 • Opravena chyba s hlasitým čtením v plynulém režimu,
 • Opravena chyba neplatné hlasitosti,
 • Opraven problém u skládacích telefonů, kdy na vnější malé obrazovce zařízení nebylo možné pracovat se všemi dostupnými gesty. Poznámka: Nyní vše funguje jak na hlavním, tak vnějším displeji a odezva je příkladná.
 • Opraven problém v aplikaci WeChat, kdy docházelo k situaci, že byl focus částečně čten dvakrát,
 • Optimalizována funkce čtení nápovědného textu v rámci editačních polí,
 • Optimalizováno procházení položek seznamu v aplikaci WhatsApp,
 • Optimalizováno procházení položek seznamu v aplikaci Youtube,
 • Optimalizováno procházení položek seznamu v aplikaci Facebook,
 • Optimalizováno procházení položek seznamu v aplikaci Messenger,
 • Optimalizovány funkce zásuvných modulů a uživatelské rozhraní pro jejich import / export,*Opraveny problémy s navigací příspěvků v aplikaci Facebook,
 • Opraveny problémy s navigací na záložce „lidé“ v aplikaci Messenger,
 • Opraven problém s duplicitním čtením názvu konverzace v aplikaci WhatsApp,
 • Opraven problém s navigací příspěvků na domovské stránce aplikace Youtube,
 • Opraven problém s chováním fokusu uvnitř konverzace v aplikaci WhatsApp,
 • Vyřešen problém s některými funkcemi, jenž měl za následek zastavení určitých rozšíření,
 • Opraven problém s chybnou automatickou kontrolou dostupnosti aktualizací.

Stažení a instalace

Jelikož se jedná o neoficiální testovací verzi, nemůžete ji stahovat z běžně dostupných zdrojů. Proto přikládám dva odkazy na svůj Google Drive, z nichž si můžete stáhnout jak mezinárodní verzi Lite, tak i tu čínskou, s přídomkem Plus. Záleží tedy na vašich preferencích a taky na verzi, kterou aktuálně používáte.

Jinak se postup aktualizace v ničem neliší. Klasicky spustíte apk instalační soubor, nainstalujete update a je hotovo. Doporučuji po aktualizaci pro jistotu restartovat telefon, ale není podmínkou.

Pozor! Po prvotním otevření hlavního nastavení odečítače na vás bafne change log aktuální verze, jenž je pochopitelně pouze v Čínštině. Uzavřete okno stiskem tlačítka zpět a víckrát se s touto informací nepotkáte.

Opravdu se instalace této verze bát nemusíte, mně už tady běží druhý den a vše funguje jak má. Nešel bych mezi uživatele s něčím, co nefunguje. Samozřejmě se nejedná o oficiální release, takže je na každém, zda do instalace půjde či nikoli.¨Já ale jednoznačně říkám aktualizujte, zvláště ti z vás, kteří denně používají různé sociální sítě a komunikační aplikace. Zde totiž nejvíc oceníte nově provedené úpravy. Už jenom takový WhatsApp je nyní hodně zážitkový a pracuje se s ním opravdu výborně.

Mnoho lidí po těchto opravách volalo, takže konečně nastal čas, kdy to vývojář začal postupně řešit. Nových funkcí máme dost, nyní je nutné se zaměřit na nedostatky v jednotlivých aplikacích. Jak tedy sami vidíte, od 1. října, kdy byla uvolněna stabilní verze odečítače, se mnohé změnilo a vývoj dále pokračuje mílovými kroky. Budu rád, když se o své dojmy z používání podělíte v našich konferencích nebo na Facebooku či Twitteru.

Užívejte!


Článek původně vyšel na webu androidbezzraku.wordpress.com.Android JieshuoJieshuo


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.