Jieshuo Screen Reader 20240501: Stabilní update přináší opravy chyb a několik zajímavých funkcí

Zdravím všechny příznivce čínské aplikace Jieshuo!

Po měsíci vývoje zde máme další aktualizaci, jež kromě opravy mnoha chyb přináší také několik užitečných funkcí. Asi nejvýznamnějším vylepšením z hlediska přístupnosti je nová možnost přijmout / ukončit / odmítnout hovor pomocí fyzických tlačítek hlasitosti a pak také rozšířené zpřístupnění gesta dvojitého poklepání dvěma prsty, které kromě jiného zajišťuje funkci zavěšení / příjem hovoru. Od této verze jej můžete nově použít ve všech komunikačních aplikacích, nejen při klasickém telefonátu. Máme odzkoušeno, že funguje v aplikacích WhatsApp, Telegram, Facebook i Messenger. V rámci Androidu 14 se někdy může stát, že je nutné poklep zopakovat, ale i v této verzi systému lze toto gesto používat napříč různými komunikačními platformami.

Jak už je dobrým i stálým zvykem, veškeré nové funkce jsou plně lokalizovány, takže si opět můžete užívat kompletní češtinu.

Pojďme se nyní podívat na ucelený seznam změn

Change log verze 20240501

 • Přidána funkce pro příjem, zavěšení či pozastavení probíhajícího hovoru pomocí tlačítek hlasitosti,
 • Opraven problém s abnormalitou vyčítání indikátoru průběhu v rámci nadstavby výrobce Oppo,
 • Opraven problém s abnormalitou vyčítání položek seznamu v rámci Facebooku,
 • Optimalizováno pořadí procházení gest v některých aplikacích (testovací funkce),
 • Optimalizován uživatelský zážitek dotykového ovládání v některých rozhraních,
 • Do sekce „asistence kamery VR“ byla nově přidána volba pro popis obrázku.
  Aktivujete ji stiskem tlačítka „spustit rozpoznávání“. Jestliže vyfotíte nějaký text, priorita bude dána jeho přečtení. Pokud vyfotíte čistě obrázek, bude tento rozpoznán a dostanete jeho popis.
 • Opravena chyba, kdy v rámci úsporného režimu nebylo při dotyku nahlas přečteno editační pole,
 • Vyřešen problém, kdy byl v některých aplikacích stále ohlašován indikátor průběhu,
 • Do složky super zvukových efektů hodin byla přidána podsložka, která má prefix pro použití gongu,
 • Do složky super zvukových efektů hodin byla přidána podsložka, která má prefix pro použití časovače,
  Pravidla složky časovače, hodina hodina 1 až 24, minuta minuta 0 až 59, rts znamená předponu zbývajícího času.
 • Gesto v aplikaci WhatsApp bylo přizpůsobeno pro příjem, odmítnutí, zavěšení hovoru nebo pro aktivaci hlasitého reproduktoru,
  Jedná se o testovací funkci, pracuje pouze v některých verzích systému Android.
 • Oprava chyby abnormálního zobrazení menu v některých rozhraních,
 • Přidána podpora pro určité zvukové efekty během přepínání stránek domovské obrazovky.

Stažení a instalace

Nic nového pod sluncem, update můžete získat klasickými cestami. Tou nejefektivnější je přímá aktualizace, které můžete docílit otevřením hlavního nastavení programu. Samozřejmě za předpokladu, že máte aktivovány automatické aktualizace. Pokud tomu tak je, nabídne se vám nejnovější verze zcela samovolně. Stačí se šviháním dostat skrze change log aplikace a klepnout na tlačítko „ke stažení“. Výhodou této metody je skutečnost, že Jieshuo rozpozná, jakou verzi aktuálně používáte, takže odpadá nutnost volit mezi dostupnými variantami programu. Po dokončení stahování se rovnou objeví aktualizační průvodce, jímž se stačí proklikat a řídit se pokyny na displeji.

Jestliže automatické aktualizace z nějakého důvodu zapnuty nemáte, můžete se k nové verzi dostat skrze záložku „stáhnout další zdroje, sekce Github“. Zde úplně nahoře najdete nejnovější update s označením 20240501. Ovšem pozor, po jeho rozkliknutí už je zcela ve vaší režii, které sestavení si do svého zařízení stáhnete. Takže musíte volit mezi verzemi Plus a Lite. Další postup už je pak totožný s první metodou.

Pokud někomu nevyhovují výše popsané možnosti a dává přednost instalačním apk balíčkům, může si je stáhnout z odkazů níže:

Věřím, že budete s touto aktualizací spokojeni, dle mých prvotních zkušeností funguje velmi dobře. V poslední době mám pocit, že zájem o JSR pomalu klesá, nicméně ani tato skutečnost mě neodradí. I nadále hodlám ve své činnosti pokračovat.

Užijte si nový update!Android JieshuoJieshuo


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.