Tisk grafiky na braillské tiskárně Everest

V zásadě lze na braillské tiskárně Everest tisknout z editoru Biblos standardní grafické formáty, např. běžné JPG, které není těžké pro výuku připravit. Editor Biblos je jeden z editorů doporučovaných výrobcem Index

jen je třeba Biblos po instalaci vhodně nastavit; návod k nastavení editoru pro tisk grafiky je k dispozici ve formátech PDF a TXT na stránce spektra.eu/index-everest.

Editor Biblos je freewarový, takže tisk grafiky je snadný i levný. Informace o produktu najdete na stránce www.digrande.it/biblos.asp, editor si pak můžete stáhnout ze stránky www.digrande.it/it/Biblos.Downloads.aspx.

Nenechte se odradit produktovou stránkou v italštině, nápověda k editoru je také anglická.

Tisknout lze v principu cokoli, nicméně je třeba respektovat zásady reliéfní grafiky a technologii tisku (na braillské tiskárně je grafika pixelizovaná na rozdíl od fuzéru PIAF, kde je analogová).

Přístupnost grafického tisku pro nevidomé uživatele na tiskárně Everest via Biblos

Odečítač NVDA funguje naprosto všude (kromě pravé rychlonabídky v obrázkovém editoru, nicméně všechny akce lze provést přes menu). Předčítá vše, včetně obsahu buněk i jejich názvu. Uložení i otevření je též dobře čteno. V nastavení přečte též hodnotu buněk i jejich název. Problém s odečítačem nenastal nikde, snad až na zkomolené čtení anglických názvů buněk, což je asi normální.

Při složitějším tisku, například při tisku map, je rozumné si vhodné nastavení vyzkoušet a to si pak pro daný druh grafiky zaznamenat pro budoucí použití. Například při zkušebním tisku map z https://hapticke.mapy.cz jsme použili hodnotu jasu „-60“, vyzkoušeli jsme to však jenom na tisku asi tří map – plánků města.

Obecně spíše doporučujeme otestovat a možná nastavení případně testovat s asistencí vidomé osoby.Agorabraillský tiskIndex BrailleSpektra


Břetislav Verner
Jmenuji se Břetislav Verner. S nevidomými lidmi spolupracuji od počátku 80. let minulého století, kdy jsem vedl jejich pracovní tým v podniku Meta. Celý život mě zajímá fyzika, matematika a vše, co se týká IT a asistivních technologií. Ve volném...