Android 12: Konečně krok správným směrem

Rozhodl jsem se sepsat krátký článek o Androidu 12, který ačkoli je už 9 měsíců mezi námi, stále jej můžeme bohužel považovat za neokoukaný. Slůvko „bohužel“ jsem nepoužil náhodou, jelikož po tak dlouhé době by už nejnovější počin Googlu na poli operačních systémů měl okupovat drtivou většinu zařízení. Opak je však pravdou a i když se konečně počet dostupných aktualizací utěšeně rozrůstá, ani zdaleka ještě nedosahuje nějakého výraznějšího čísla.

Stále tady máme nám dobře známou fragmentaci, která se s Androidem táhne již dlouhá léta. Proces aktualizací je pomalý, i v dnešní době je mnoho zařízení, na něž update dosud nedorazil. Alespoň, že jej mají vlajkové lodě všech známých výrobců, v tomto směru jde nově příkladem hlavně Samsung, který se po letech konečně chytil za nos a snaží se ještě naskočit do rozjetého vlaku. Jeho podpora je nyní příkladná a přihlédneme-li k tomu, kolik má výrobce na trhu modelů, je nutno přiznat, že se opravdu snaží.

Je to takový smutný paradox, neboť si momentálně vede lépe, než producenti telefonů s čistým Androidem.

Nokia je na tom ještě celkem slušně, avšak Motorola, pokud nepočítáme její vlajkové lodě, v aktualizačním procesu dost zaostává. Tento neduh se s ní bohužel táhne již několik let a nic nenasvědčuje tomu, že by se něco v nejbližší době mělo výrazněji měnit. Nicméně, abych jen nekritizoval, pojďme se podívat na několik věcí, které mě vlastně inspirovaly k napsání tohoto příspěvku.

Vše se bude točit kolem výkonu a plynulosti, ale tentokrát nebude v hlavní roli hardware, nýbrž software. Ano, jak jsem už nastínil v samotném úvodu, řeč bude o stále ještě poměrně novém Androidu 12. Toto dvanácté vydání je charakteristické nejen kompletní změnou designu a množstvím přidaných funkcí, ale také velmi znatelným navýšením výkonu napříč celým prostředím. Není žádným tajemstvím, že Android měl dlouhá léta pověst náročného a lagujícího operačního systému.

Když přišla éra výkonných smartphonů, tento neduh se sice částečně smazal, avšak nižší a střední třída zařízení jím nadále trpěla. Ono není úplně košer látat nedostatky v optimalizaci tím, že do mašinek implantuji nabušený hardware, abych eliminoval výkonové slabiny systému samotného. Dočasné řešení to je, ale bylo jen otázkou času, kdy v tomto ohledu Androidu dojde dech a bude nutné něco razantního udělat i s ním. Po letech jsme se konečně dočkali a jeho dvanáctá verze jde v tomto ohledu opravdu příkladem.

Asi nejpalčivějším problémem byla „hladovost“ operačního systému, který byl dlouhá léta kritizován za množství procesů běžících na pozadí, což s sebou samozřejmě přináší nutnost vyrábět velmi výkonná zařízení, aby bylo možné tuto náročnost alespoň trochu kompenzovat. Stačí se podívat, jak výkonný hardware potřebuje konkurence v podobě iOS od Applu a okamžitě zjistíte, jak je vlastně Android náročný. Poběží vám sice i na slabším hardwaru, ale uživatelský zážitek je v těchto případech zcela nulový.

Jak to, že jablečná zařízení si vystačí s relativním minimem operační paměti a nezaleknou se ani starších procesorů? Důvod je prostý, iOS je velmi dobře optimalizován a není proto problém držet nové verze i na poměrně starých kouscích. V případě Androidu to 13 let nebylo možné, teprve s příchodem „dvanáctky“ se jedním z hlavních cílů Googlu stala také optimalizace.

Výkon jako priorita!

Google se konečně soustředil na tolik potřebné aspekty rychlosti a neponechává vše pouze na highendovém hardwaru. Android 12 přichází se zcela přepracovanou kontrolou procesů běžících na pozadí, kterými jsou například System Server, Activity Window nebo Package Manager. V minulosti tyto procesy hojně komunikovaly s dalšími částmi systému ve stejném čase, což u zařízení nižší a střední třídy způsobovalo nedostatečně svižné reakce. Mobilní společník se zkrátka „zamyslel“ na mnohem delší dobu, než bylo doopravdy nutné. Existuje mnoho odlišných částí operačního systému, které se pokouší najednou komunikovat v témže čase, což má za následek pomalou interakci s uživatelským prostředím. Zrychlením všech těchto operací Google dosáhl extrémní plynulosti nejen pohybu, ale také animací.

Americký gigant slibuje, že díky přepracované správě procesů na pozadí budou nyní zařízení mnohem plynulejší, rychlejší a pohotovější. Díky optimalizaci animací došlo také k výraznému vylepšení systémové navigace pomocí gest, která oproti iPhonům měla vždycky co dohánět.

Dalším vylepšením pod kapotou, které přispívá k vyššímu výkonu celého prostředí, je snížení času procesoru, jenž je potřebný ke komunikaci se systémovými službami. Googlu se jej podařilo zredukovat o 22 %, systémový server pak snížil používání výkonných jader procesoru o 15 %.

Android 12 také brání aplikacím ve spouštění služeb na popředí, aby uživatelům nabídl plynulejší zážitek. Aplikace mohou místo toho použít novou zrychlenou úlohu v JobScheduleru. Byly zredukovány časy spouštění aplikací a došlo k výrazné optimalizaci I/O, což má za následek jejich rychlejší načítání.

Jestliže k tomu všemu připočteme velmi schopné chipsety už ve střední třídě a stále populárnější displeje s vysokou obnovovací frekvencí, je zřejmé, že zařízení s Androidem 12 budou použitelnější, než kdy dřív.

Otevírá se tak prostor i pro poměrně levná zařízení, která díky nové verzi systému mohou konečně uspokojivě fungovat. Pokud dáme dohromady výkon, nový design a vylepšenou bezpečnost, dostaneme celek, který se konečně výrazně přibližuje uživatelskému zážitku, jaký už dlouhá léta nabízí svým zákazníkům společnost Apple.

Ta v těchto oblastech triumfovala už dávno, takže je jedině dobře, že ji americký konkurent konečně následoval.

Bravo, Google!


Článek Android 12: Konečně krok správným směrem vyšel původně na webu Android bez zraku.



AndroidAndroid 12


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.