Android Accessibility Suite 13.1: Nový TalkBack je napěchovaný užitečnými funkcemi!

Jistě víte, že se nebojím Google poměrně často a otevřeně kritizovat, když si to zaslouží, mnohdy by měl se svou liknavostí opravdu něco udělat. Nefandím si natolik, abych věřil tomu, že má veřejná kritika na jeho chování měla nějaký zásadnější vliv, pravdou však zůstává, že americký gigant před několika dny uvolnil aktualizaci, která je konečně po letech opravdu smysluplná a troufám si tvrdit, že v mnohém revoluční!

Nejen, že konečně byly odstraněny dlouholeté chyby a bolístky, jež Googlovský odečítač provázejí od nepaměti, ale obr z Mountain View tentokrát přispěchal i s mnoha novinkami, jež TalkBack skutečně posunuly o několik mílových kroků vpřed. Proto, ač to u mě není zvykem, budu v tomto textu jen chválit a chválit!

Dnešní příspěvek si rozčleníme do dvou sekcí. V té první obecně nastíním, co nového TalkBack 13.1 přináší, v té druhé se pak s vámi podělím o zkušenosti jednoho zahraničního bloggera, jenž používá také iPhone, takže se neubránil přímému srovnání. V některých oblastech dokonce nový TB vyzdvihuje nad VoiceOver a poukazuje na v poslední době kupící se chyby nebo zhoršující se odezvu v některých situacích. Kdo ví, možná se to celé otočí a Google se konečně chytí za nos, zatímco Apple usne na vavřínech.. Toto jsou pouhé spekulace, takže uvidíme, co nám rok 2023 v oblasti přístupnosti mobilních operačních systémů přinese.

My se teď pojďme věnovat ověřeným informacím, které jsem pro vás sesbíral dílem v diskusních skupinách a částečně také na webových stránkách, viz článek onoho bloggera, na který nás v konferenci upozornil Rastislav Kish, jemuž tímto velmi děkuji! Bohužel, to se asi nikdy nezmění, oficiálních informací je vždy po aktualizaci služeb dostupnosti nebo hlasové syntézy od Googlu jen velmi pomálu či chybí úplně, takže je člověk odkázán pouze na různé internetové zdroje a osobní zkušenosti uživatelů. Ani v tomto případě se Google nenamáhal a oficiální seznam změn tak prozatím v obchodě Play vůbec nenajdete.

Novinky na vás vykouknou teprve po aktualizaci odečítače, přičemž vás na ně upozorní jednoduchý průvodce, jenž vám je krok za krokem ukáže a vysvětlí. Proto jsme tu ale my bloggeři, nadšenci do mobilních technologií, abychom amerického giganta zastoupili a místo něj vám tak poskytly veškeré dostupné a potřebné informace. Pojďme tedy na to!

Seznam novinek v bodech

  • Psaní na virtuální klávesnici je mnohem komfortnější, můžete dostávat jak automatické návrhy oprav, tak psát pouhým přejížděním prstu po znacích, aniž by bylo nutné prst z klávesnice zvedat.
  • Nově jsou přímou součástí možností navigace tak zvané aplikační akce, které vám umožní rychle vyvolat určitou operaci, která je v dané chvíli na konkrétním prvku podporována.
  • Byla přidána podpora braillských displejů s připojením přes konektor USB, takže již není nutné vlastnit model s bluetooth konektivitou.
  • Navigace Byla doplněna o možnost práce s kontejnery pomocí k tomu určených gest, například rychlé opuštění seznamu či mřížky.
  • Dočkali jsme se výrazného vylepšení braillské klávesnice. Nejen, že psaní je nyní mnohem rychlejší, ale konečně máme k dispozici také podporu mnoha jazyků, včetně Češtiny. Přepracována byla i filosofie ovládání hlasitosti.

A nyní podrobněji!

Nový režim akcí v možnostech navigace

Podle mého soudu, ještě společně s braillskými vylepšeními, naprosto nejúžasnější a nejpotřebnější funkce, kterou Google mohl implementovat!

Aplikační akce jsou prvky, jež se zobrazují u určitého typu obsahu, například v rámci e-mailových zpráv, na ploše u ikon a v mnohých dalších aplikacích. Jistě si pamatujete, že abyste tyto akce mohli používat, bylo vždy nutné se k nim prokousat skrze funkční nabídky TalkBacku. Tohle je už ale minulostí a touto verzí počínaje, už máte přístup k akcím vždy nachystán! Dokonce u prvků, jež tyto akce podporují, je na jejich seznam režim navigace automaticky přednastaven. Jak to tedy celé funguje?

Akce aplikací jsou vždy automaticky dostupné u prvků, které tuto možnost podporují. Týká se to samozřejmě i textu, takže jestliže budete cokoli upravovat, z nabídky akcí můžete ihned navolit třeba vložení či kopírování. Jak už jsem nastínil výše, odečítač sám rozpozná, které elementy nabídku akcí podporují, takže v momentě, kdy na takový prvek přesunete fokus, můžete okamžitě seznam dostupných akcí procházet šviháním nahoru/dolů. Jakmile vyberete požadovanou akci, stačí ji dvojitým klepnutím aktivovat. To je vše, tak jednoduchá a zároveň geniální tahle funkce je.

Její přínos poznáte třeba v seznamu e-mailů, kdy tímto způsobem můžete rychle procházet dostupné zprávy a velmi efektivně je rovnou nějakým způsobem třídit, například archivovat či vymazat. Díky excelentní práci s fokusem, kterou má TB oproti konkurenci zvládnutou na jedničku, budete po provedení akce automaticky přesunuti na další e-mail, takže vůbec není nutné použít gesto vodorovného švihnutí, abyste se dostali na další zprávu. Zkrátka tohle je operace, kterou člověk vykoná klidně i 100x za den, tím pádem toto zjednodušení musí ocenit úplně každý. Totéž lze použít třeba i v případě odmítnutí notifikace, akce fungují spolehlivě a vždy, když je potřebujete.

V podstatě lze konstatovat, že touto implementací Google zredukoval počet kroků (v minulosti pět), jež byly nutné k práci s nabídkou akcí. Nově vám stačí pouhá tři klepnutí, což je výrazný posun. Dříve bylo nutné na každou zprávu uplatnit dvojitý poklep s přidržením, aby se požadované akce objevily, případně se k nim dostat skrze nabídku TalkBacku.

Vylepšené úpravy textu

Každý uživatel není nakloněn zadávání pomocí braillova písma a tak Google myslel i na skupinu lidí, která dává přednost klasickému psaní ve formě virtuální GBoard klávesnice. Od Androidu 13 nově můžete psát rychleji a to díky možnosti přejíždění prstu po klávesnici, aniž by bylo nutné kontakt s ní přerušovat. Je to velmi jednoduché. Jedním prstem přejíždíte klaviaturu s dostupnými znaky, druhým pak přiklepnete v momentě, kdy najdete ten vámi požadovaný, čímž dojde k jeho zapsání. Jedná se rozhodně o vítané vylepšení a psaní na standardní QWERTZ klávesnici tak získává nový rozměr!

Kontrola pravopisu

Nyní budete dostávat automatická hlášení návrhů oprav, jakmile napíšete celé slovo. V navigačních prvcích bude v této chvíli připravena položka s názvem kontrola pravopisu. Jestliže chcete takto kompletně upravit a editovat text, je nejlepší začít od začátku editačního pole, případně otevřeného souboru. V možnostech navigace zvolte kontrolu pravopisu, švihnutím nahoru/dolů navolte slovo, které si přejete opravit. Poté v rámci navigace zvolte aplikační akce a z nich opět šviháním nahoru nebo dolů vyberte požadovanou opravu.

Nová filosofie práce s ovládáním hlasitosti

I zde došlo k určitým úpravám, které by měly více zefektivnit některé úkony. Jestliže chcete ovládat jen hlasitost TalkBacku, přidržte jeden prst na obrazovce a poté regulujte hlasitost pomocí fyzických tlačítek na boku zařízení. Chcete-li upravit hlasitost telefonního hovoru, oznámení či médií, stiskněte pouze tlačítko ovládání hlasitosti. Nově je možné klávesy ovládání hlasitosti používat také v určitých aplikacích, například jejich stiskem lze pořídit snímek v prostředí fotoaparátu.

Vylepšení v oblasti navigace

Nově můžete přímo opustit kontejner, čímž je myšlen například seznam či mřížka. Docílit toho lze speciálním gestem v podobě švihnutí čtyř prstů vlevo nebo vpravo. Je taktéž možné přidat si manipulaci s kontejnery do aplikačních akcí.

Vylepšení v rámci zadávání braillovým písmem

Po letech Google dotáhl do konce implementaci braillských tabulek, takže máme konečně k dispozici velké množství dostupných jazyků, ˇani Čeština tentokrát nechybí! Teprve nyní tak implementovaná braillská klávesnice nabízí plnohodnotné použití, včetně vylepšené rychlosti odezvy. I na tomto poli se tak TalkBack konečně dotáhl na konkurenční VoiceOver. Braillský vstup je taktéž přímou součástí Android Accessibility Suite, takže není potřeba nic dalšího instalovat.

Ze zahraničí jdou informace, že klasika v podobě klávesnic SBK a ABK (Soft Braille Keyboard/Advanced Braille Keyboard), je čím dál více problematická. SBK se už téměř nevyvíjí, takže nedrží krok s moderními trendy, naproti tomu ABK je v poslední době více zabugovaná a jsou s ní určité potíže na Androidu 13. Je tedy rozhodně fajn, že TalkBack má tuto vstupní metodu přímo v sobě a uživatel se tak nemusí trápit s aplikacemi třetích stran. Došlo také k implementaci podpory braillských řádků, jejichž připojení zajišťuje konektor USB. Otevírá se tak cesta i pro ty, kdo vlastní třeba nějaký starší model, jenž ještě nedisponuje rozhraním bluetooth.

Bohužel, Google uvádí podporu určitých typů braillských displejů, není ale konkrétní. Takže prozatím netušíme, se kterými zařízeními bude možné skrze USB bez potíží komunikovat. Můžete si kompatibilitu ověřit svépomocí. Stačí váš řádek uvést do režimu připojení přes USB, případně zvolit mód braillského terminálu a poté jej připojit k telefonu. Pro zahájení práce s ním vstupte do nastavení aplikace TalkBack, sekce hmatový displej.

Stažení a instalace

Jak už je smutným zvykem, aktualizace se šíří postupně a docela pomalu, takže jestliže nechcete čekat, až se k vám dostane oficiální cestou, můžete jí trošku pomoci skrze instalační apk balíčky, jež přikládám níže.

Stáhnout Android Accessibility Suite 13.1 pro 64-bitové procesory

Stáhnout Android Accessibility Suite 13.1 pro 32-bitové procesory

Stáhnout zvukové představení nové verze

Pokud vlastníte Android 13, budete muset čelit mírnému problému, jenž souvisí s nemožností používat nástroje přístupnosti, jež nebyly instalovány skrze obchod Google Play. Jestliže se tímto způsobem nainstalovaný TalkBack pokusíte spustit, narazíte na hlášku „omezená nastavení jsou zakázána. Je tedy nutné toto povolit, aby bylo možné TB nainstalovaný tímto způsobem normálně používat.

Jak na to?

  1. Otevřete nastavení telefonu, záložku aplikace.
  2. Zde klepněte na „zobrazit všechny aplikace.“
  3. Vyhledejte nástroje dostupnosti pro Android.
  4. Aplikaci rozklikněte a v pravém horním rohu displeje ťukněte na tlačítko „další možnosti.“
  5. Objeví se jediný prvek – „povolit omezená nastavení.“
  6. Aktivujte jej dvojitým klepnutím. Zobrazí se informace, že pro nástroje dostupnosti byla tato nastavení povolena.
  7. Poté přejděte do nabídky přístupnosti a aktivujte TalkBack klasickým způsobem.
  8. Nyní už bude vše normálně a korektně pracovat.

Toto je aktualizace přímo od Googlu, takže je dle vašich reakcí pravděpodobné, že na zařízeních společnosti Samsung tato fungovat nebude. Jihokorejský výrobce si totiž vyvíjí přímo svůj TalkBack, jenž je nakombinován také s prvky dřívější aplikace Voice Assistant, takže majitelé těchto telefonů si patrně budou muset počkat. Doporučuji alespoň vyzkoušet, od doby, kdy jsem uveřejnil první dostupnou verzi totiž uplynulo pár dní a odkazy, jež nabízím v tomto článku, vedou na nejnovější sestavení, které Google uveřejnil 13. ledna. Takže ti z vás, kteří již úspěšně používají předchozí verzi, nechť aktualizují na tu nejnovější!

Pár slov závěrem

Je více než jasné, že touto aktualizací se TalkBack obrovským skokem dostal o pořádný kus vpřed. Jestliže se americký gigant nenechá touto skvělou aktualizací ukolébat a bude v nastoleném trendu pokračovat i po zbytek letošního roku, můžeme se na jeho konci dočkat situace, kdy možná i zapřisáhlí příznivci čínské alternativy Jieshuo, opět postupně začnou přecházet zpátky na odečítač od Googlu. Pokud ale tohle bude na dlouhou dobu všechno a Google tento úspěch uchlácholí, přestane se brzy o TalkBacku hovořit v superlativech.

Z nepotvrzených zpráv víme, že do přístupnostního týmu se opět dostali i lidé, kteří nevidí, což by mohlo naznačovat, že to po letech obr z Mountain View zase s přístupností myslí vážně!

No uvidíme, každopádně teď je na tahu Jieshuo, neboť minimálně implementace aplikačních akcí, tak jako je má nově řešeny TalkBack, by byla více než vhodná a prospěšná.

Budu rád, když se osvé dojmy a postřehy podělíte v našich konferencích, na Facebooku či Twitteru.

Bravo Google, jen tak dál!


Článek Android Accessibility Suite 13.1: Nový TalkBack je napěchovaný užitečnými funkcemi! vyšel původně na webu androidbezzraku.wordpress.com.



AndroidGoogle Accessibility Suite


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.