Co zvládám na iPadu?

Nemohu usnout na vavřínech. Jako poradce v oblasti moderních technologií, se musím neustále vzdělávat a objevovat nové trendy. A tak jsem se začal více než kdy jindy, kamarádit s iPadem. Zařízením, které vlastním už několik let, ale dosud jsem mu nepřišel na chuť. To se v poslední době počínaje pár týdnů dozadu, změnilo. Může za to především mé okolí, které iPad využívá více než notebook.

Pravdou je, že iPad může být od některých notebooků zcela odlišný svojí hmotností a velikostí. Pokud však vlastníte notebook řady Apple třeba MacBook Air s Apple čipem, je tenký a skladný podobně jako iPad. V takovém případě se hodí zapřemýšlet, jestli má cenu do iPadu vůbec investovat.

Já to učinil, i když právě zmiňovaný MacBook vlastním. Jednak proto, protože mě zajímalo, proč iPad používá v poslední době tolik mých známých, ale též z důvodu, abych sám získal znalosti s tímto zařízením na základě své profese poradce v oblasti moderních technologií. IPad jsem vlastnil už dřív, ale tenkrát mi nějak nepřirostl k srdci a raději jsem se vracel k notebooku. To se nicméně změnilo v posledních několika týdnech, kdy mě systém MacBooku zklamal na základě přístupnosti pro zrakově znevýhodněné uživatele. Místo zlepšování této funkcionality, pozoruji zásadní zhoršování. To mi brání v plnohodnotné práci. A tak se více soustředím na ovládnutí iPadu, který se snažím používat jako notebook. Zároveň srovnávám přístupnost na iPadu a MacBooku. V současnosti musím bohužel konstatovat, že iPad na mě působí o dost přívětivěji a přístupněji než momentální verze operačního systému v MacBooku. Vede mě to k zamyšlení a otázce, jestli není na čase změnit návyky a z notebooků se přesunout k jiným, menším a skladnějším zařízením, třeba právě k tabletům?

Jednou tato doba určitě nastane. Kdy tomu tak bude, nelze předvídat. Jisté však je, že elektronika se zmenšuje a minimalizuje natolik, že za nějakou dobu notebooky jak je známe dnes včetně stolních PC, přestanou úplně existovat.

Nebudu zde spekulovat o tom, jestli iPad dokáže nahradit notebook nebo stolní PC, protože tohle nemá podle mě jednotné řešení. Někomu ano, v rámci náročnějších profesí bude PC zatím vždy na prvním místě. Ovšem podívejme se stručně na to, jaké úkony s iPadem zvládám a kdy raději sáhnu po notebooku.

Co zvládám na iPadu?

IPad má obrovskou výhodu v jedné věci. Uživatelské rozhraní operačního systému je totožné mobilnímu telefonu iPhone. Pokud tedy znám rozložení ovládacích prvků na iPhone, na iPadu se nemusím nijak zvlášť učit orientovat. Drobný rozdíl spočívá ve zobrazování jednotlivých prvků na displeji. Ten bývá větší než u iPhonu, takže se na něj vejde víc informací naráz. Ze začátku nezvyklé, ale postupem času člověk zjistí, že je to vlastně příjemná inovace, která v některých případech ulehčí práci. Navíc díky dostatečně velkému displeji máte více informací hezky po ruce. Odpadá časté klikání a otvírání samostatných oken, obrazovek jak tomu bývá u iPhonu.

Větší displej a odlišné uspořádání prvků mě nejdříve mátlo a stěžovalo mi orientaci mezi nimi. Vyřešila to hardwarová klávesnice, která pro mě představuje jednodušší a rychlejší ovládání než pracovat pouze na dotykovém displeji. Díky klávesnici se mi stal iPad mnohem přístupnějším nástrojem, než kdybych klávesnici nepoužíval. Ano, občas musím použít nějaké to dotykové gesto přímo na displeji, ale většinu úkonů zvládám právě prostřednictvím hardwarové klávesnice.

Existuje mnoho druhů klávesnic propojitelných s iPadem, ale já nijak nexperimentoval. Rovnou jsem zakoupil oficiální klávesnici Smart Keyboard, do které iPad nacvaknu. Klávesnice zároveň tvoří ochranné pouzdro a celý komplet se skvěle přenáší.

Co tedy ve výsledku na iPadu zatím zvládám?

  • Základní pohyb a ovládání uživatelského rozhraní
  • Vyhledávání informací na internetu, jejich následné zpracování
  • Poslech audio knih, čtení digitálních dokumentů
  • Poslech podcastů, hudby, sledování videí na Youtube
  • Práce se sociálními sítěmi (Facebook, Linkedin)
  • Překládání informací do různých jazyků prostřednictvím nástroje Deepl
  • Tvorba a práce s texty
  • Tvorba a editace zvukových nahrávek pomocí odpovídajících a přístupných nástrojů
  • Práce s datovou schránkou
  • Základní editace mých internetových stránek
  • Správa agendy ohledně podnikání v masážích
  • Práce se soubory a adresáři
  • E-mailová korespondence včetně příloh

Kdy raději vytahuji notebook?

  • Když mi iPad zvláštně zobrazuje informace na internetových stránkách,
  • Když nejsem schopen dostatečně ovládat některou z internetových stránek nebo nainstalovaných aplikací a chybný krok může mít vliv např. Na dokončení objednávky na e-schopu nebo neplánovaný podpis smlouvy, autorizaci bankovní transakce,
  • Při jakýchkoli činnostech, které zatím nejsem na iPadu schopen zvládnout nebo mi připadají náročné, zdlouhavé k realizaci např. efektivní vyhotovení podkladů pro zákazníka ohledně pořízení zvláštní pomůcky, nemožnost vyčtení zobrazených informací, nemožnost uložení více příloh z e-mailu, různé neočekávané situace, které mohou nastat.

Pokud bych to vše měl stručně shrnout, iPad používám ve většině případů, notebook v současnosti vytahuji pouze ojediněle, když nenacházím jiné řešení. Den za dnem se k tomuto kroku uchyluji méně a méně, iPad dostávám do rukou a více si při jeho používání věřím. Uvidíme jak dlouho mi to vydrží než opět převládne práce na notebooku. Jedno vím ale jistě.

Nejde o první iPad, který vlastním. Ten dřívější z r. 2019 jsem si oťukával a zjišťoval, co dovede. Neměl jsem tehdy zřejmě tolik elánu a trpělivosti se s iPadem detailně seznamovat, to přišlo až před několika týdny. Proč, uvedeno v úvodu článku. Každopádně nyní je tomu naopak a iPad převládá nad používáním notebooku. A já zjišťuji, že jde o vskutku užitečný a plnohodnotný nástroj, který dovede celkem efektivně notebook zastoupit. Neříkám, že ve všem, ale v tom, co já osobně na iPadu a notebooku v základu vykonávám, mi stačí iPad. Ano, občas sáhnu po notebooku, ale s iPadem toho zvládám víc a víc.

Mít cíl, určení priorit

Před tím, než jsem se rozhodl k investici do nového modelu iPadu, jsem si utřídil priority a nastavil jednoznačný cíl. To co zvládám na notebooku, chci zvládat i na iPadu. Zatím se mi to daří, z čehož mám upřímnou radost. Snad tomu tak bude i nadále. IPad mě oslovil i z hlediska hardwarového provedení. Líbí se mi jeho design a celková elegantnost. Jde o zařízení, které je mi simpatické po hardwarové stránce. Proč se s ním nenaučit pořádně pracovat? Svojí funkcionalitou a možnostmi mě iPad velmi překvapil. Sám zírám, co jde na něm vše zvládnout.

Mým hlavním faktorem k pořízení iPadu bylo skutečné zamyšlení nad tím, jestli mi tohle zařízení vůbec k něčemu bude. Položil jsem si tedy zásadní otázku co na něm chci vykonávat. A když jsem dospěl k závěru, že mi může být nápomocné, protože svými funkcemi dovede vykonávat téměř to co notebook, je skladný, elegantní, přenositelný až natolik, že se vejde do příruční tašky na rameno, měl jsem jasno. Mám sice notebook, ale chci se naučit ovládnout i iPad. To byl můj cíl, kterého jsem měl v úmyslu dosáhnout. A protože mi dával iPad smysl, pořídil jsem si jej. Ale až v okamžiku jasného využití. Nebudu přeci investovat do něčeho, na co bude sedat prach. V iPadu vidím smysl, pořízení nelituji. Nyní mám k dispozici užitečný přístroj, který mě mnohému naučí, ale též budu moci poskytovat cenné rady při práci s iPadem těm, kteří projeví zájem o mé služby poradce v oblasti moderních technologií. Vzdělávání a bádání nikdy nebere konce.

Napsáno a naformátováno na iPadu v aplikaci Microsoft 365, Word.

Cenné rady při seznamování s iPadem, poskytuje Benjamin Levíček, který mě naučil iPad mít rád.



iPad


Karel Giebisch
Karel se moderním technologiím pro zrakově znevýhodněné věnuje už řadu let. Je nevidomý, primárně pracuje s Apple produkty, ale nebrání se zabrousit i do oblasti operačních systémů Windows nebo Android.