Color Console – příkazový řádek trochu jinak, ponejvíce přístupně

V dnešním článku bych vám rád představil volně šiřitelný program Color Console. Ve zkratce jde o alternativu běžného příkazového řádku systému Windows, doplněnou o značné množství funkcí, které mohou práci s terminálem nezanedbatelně zpříjemnit a zjednodušit.

I když v dnešní době jsme zvyklí pracovat s počítačem spíše prostřednictvím grafického rozhraní, existuje mnoho úkonů, při nihž nám může velmi pomoci použití příkazového řádku, a to jak k vykonání běžných příkazů operačního systému, tak při použití externích programů.
Program Color Console je distribuován jak ve formě instalátoru, tak jako přenosná verze a pokrývá obě bitové verze systému Windows. Odkazy pro stažení programu naleznete na konci tohoto článku.

Rozhraní programu

Grafické rozhraní programu Color Console na první pohled připomíná jednoduchý textový editor, například Poznámkový blok, a právě v tom tkví jeho hlavní výhoda z hlediska přístupnosti. Editační pole je bez problémů čitelné pomocí kurzorových šipek a kromě přímé editace psaných příkazů tak umožňuje pohodlné přečtení výstupu používaných programů a další operace, které s jednoduchou prací s textem souvisejí. Z těch nejzajímavějších stojí za zmínku například:

  • Použití schránky jak pro získání výstupu, tak pro vložení příkazu
  • Běžné funkce Najít a Nahradit
  • Možnost uložení celé konzole do souboru RTF či její export do formátu HTML
  • Možnost tisku obsahu konzole
  • Práce s více konzolemi – Nový panel konzole lze vytvořit klávesovou zkratkou CTRL+n a pro přepínání mezi panely slouží zkratka CTRL+TAB

Všechny funkce programu jsou dostupné v jeho hlavní nabídce. Kromě výše uvedených je zde k dispozici například samostatná nabídka pro oblíbené příkazy, nabídka možností integrace programu do operačního systému či nabídka pro výběr jazyka grafického rozhraní programu. Zde stojí za zmínku, že grafické rozhraní programu je k dispozici v češtině, nastaví se automaticky při jeho prvním spuštění.
Ovládání hlavní nabídky obsahuje jednu drobnou vadu na kráse, která však již byla reportována autorovi programu, takže v nové verzi může potenciálně zmizet. Jde o to, že do hlavní nabídky nelze vstoupit samostatným stiskem klávesy ALT, je potřeba použít zkratku ALT + první písmeno požadované nabídky (například ALT+s – Soubor, ALT+o – Oblíbené, ALT+p – Pokročilé, atp.).

Další užitečnou funkcí programu je pak historie použitých příkazů. Funguje to tak, že v dolní části editačního pole lze šipkou dolů vybírat ze seznamu naposledy použitých příkazů a klávesa ESCAPE vás vždy vrátí na místo pro zadání příkazu od začátku. Stejně tak pokud například pomocí kurzorových šipek prohlížíte výstup konzole, klávesa ESCAPE vás vždy vrátí na výše uvedené místo.

Praktické příklady

Zde uvádím několik praktických příkladů, na nihž lze fungování programu pohodlně vyzkoušet.

  • Vypsání všech běžících procesů (je k dispozici i v nabídce Oblíbené) – tasklist
  • Test funkčnosti internetového připojení prostřednictvím příkazu ping, použitého na server Google – ping google.cz
  • Vypsání souborů v aktuální složce (seznam řazen dle abecedy) – dir /b /on
  • Vypsání dnešního data – date /t
  • Vypsání aktuálního času – time /t

Závěr

Jak je vidět, program color Console může být velkým pomocníkem pro všechny, kteří potřebují více či méně pracovat s příkazovým řádkem a zároveň si tuto práci chtějí výrazně zjednodušit. Mně osobně tento program již mnohokrát významně pomohl, nemohu si jej vynachválit a vám rozhodně doporučuji jej přinejmenším vyzkoušet.

OdkazyColor Console


Jiří Fenz
Jmenuji se Jiří Fenz a informačními technologiemi se aktivně zabívám cca posledních 20 let. 10 let jsem působil ve společnosti TyfloCentrum Brno jako lektor obsluhy náročných kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené a jako tester přístupnosti webových stránek. Aktivně se zajímám...