ČRoStream – nahrávání z rozhlasu jednoduše a přehledně

V tomto článku bych vám rád představil další z mých programů, napsaných pro operační systém MS Windows, tentokrát určený pro jednoduché nahrávání pořadů z online streamů Českého rozhlasu.

Inspirací k vytvoření tohoto programu pro mne mimo jiné byla výzva, kterou představovalo sdružení samotného nahrávání s možností implementace tohoto procesu přímým plánováním nahrávání na základě aktuálního programu rozhlasového vysílání.

Výsledkem je projekt ČRoStream, v němž jsem výše uvedenou výzvu, troufám si tvrdit, překonal, a to dokonce v kompletně přístupné a doufám i uživatelsky přívětivé podobě.

Odkazy na stránku programu a přímé stažení instalátoru jsou k dispozici na konci tohoto článku.

Jak to funguje?

V programu lze pomocí k tomu určených klávesových zkratek či položek standardních nabídek přidávat úlohy nahrávání jednotlivých rozhlasových pořadů. Výběr pořadu pak probíhá na základě aktuálního programu, jednoduše řečeno, v příslušném dialogu uživatel zvolí požadovanou stanici a datum a z následného výpisu si vybere pořady, které si chce nechat nahrát.

Po přidání úloh ČRoStream běží na pozadí a v čase, kdy je pořad vysílán pak dojde k jeho automatickému nahrání do požadovaného formátu (podporovány jsou všechny v současnosti dostupné formáty, tedy OGG, MP3, FLAC a AAC, více viz dokumentace k programu).

Je-li program na pozadí, jsou informace o započatém či ukončeném nahrávání zobrazovány pomocí bublinové nápovědy u ikony programu na systémové liště a je-li to požadováno, program se po dokončení každé úlohy automaticky přepne opět na popředí.

Naplánované úlohy jsou průběžně ukládány do souboru, takže při případném ukončení programu a jeho příštím spuštění budou opět k dispozici.
Při načítání z tohoto souboru program automaticky filtruje již neaktuální úlohy.

Pro přenesení kompletního nastavení programu včetně uložených úloh na jiný počítač lze použít funkce pro import a export nastavení, dostupné z hlavní nabídky.

Další, spíše bonusovou funkcí pak je tvorba playlistu všech stanic Českého rozhlasu, dostupná rovněž v hlavní nabídce programu.

Podrobnější informace o nastavení a ovládání programu se lze dočíst v jeho dokumentaci.

Shrnutí

Pokud vás výše uvedené funkce zaujaly, nezbývá, než program vyzkoušet na vlastní kůži a rozhodně mi dát vědět, najdete-li něco nefunkčního či nesrozumitelného.

Program bude nejspíše vhodný především pro rozhlasové fajnšmekry, nicméně pro každého zaručuje jednoduché uživatelské rozhraní, rychlý přístup k aktuálnímu programu vysílání Českého Rozhlasu a v neposlední řadě spolehlivou funkčnost.

Odkazy


ČRoStream


Jiří Fenz
Jmenuji se Jiří Fenz a informačními technologiemi se aktivně zabívám cca posledních 20 let. 10 let jsem působil ve společnosti TyfloCentrum Brno jako lektor obsluhy náročných kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené a jako tester přístupnosti webových stránek. Aktivně se zajímám...