Dvě aplikace vedle sebe i pět na jednom displeji, aneb jak na multitasking v iPadOS s VoiceOverem?

Práce s více okny byla pro iPady zejména v době, kdy přišly na svět, takřka nezvládnutelný oříšek, to však již naštěstí neplatí. Dnes máme na jablečných tabletech k dispozici několik režimů, prostřednictvím kterých je možné otevřít dvě aplikace vedle sebe i jedno překryvné okno na pozadí. V případě novějších modelů již nějaký ten pátek Apple podporuje režim s názvem Stage Manager, s nímž si na displeji vašeho zařízení zobrazíte krom hlavní aplikace i čtyři další pod sebou. Jaký význam však má použití pokročilého multitaskingu pro nás zrakově znevýhodněné?

Dvě okna vedle sebe jako cesta k efektivnímu pracovnímu nasazení

Asi nejvíce užitečný režim, kterému bude většina článku věnována, nese název Split View. Díky tomuto nastavení můžete na obrazovku iPadu přidat dvě okna vedle sebe, a je prakticky jedno, zdali to budou okna různých aplikací nebo toho stejného softwaru.
V praxi využívám Split View na svém iPadu na denním pořádku a výrazně mi zefektivňuje to, co v danou chvíli vytvářím. iPad je univerzální zařízení – můžete jej ovládat jak skrze dotykovou obrazovku, tak klávesnici. Výhoda dvou oken vedle sebe spočívá v tom, že se mezi otevřenými aplikacemi můžete opravdu velmi rychle přepínat. Uvedu-li příklad, mám rozpracovaný referát do školy, při němž čerpám z nějaké internetové stránky, tu mám otevřenou vlevo. Na pravé straně se nachází prezentace v PowerPointu, do které zapisuji text zobrazovaný ostatním spolužákům. Na webové stránce vyčítám informace, jakmile mne něco zaujme a informaci chci přidat do prezentace, stačí ťuknout prstem do pravé části, kde se již nachází rozpracovaný dokument. Takto lze pracovat nejen se školními dokumenty, ale třeba i s webovým prohlížečem při psaní článku, poznámkami v průběhu zpracování zvuku a zkrátka během veškerých činností, na něž potřebujete více než jednu aplikaci.
Někteří by mohli argumentovat tím, že stejně rychle se lze přepínat pomocí klávesové zkratky Cmd + Tabulátor, za mě je ale překlikávání prstem přeci jen o něco více intuitivní, obě aplikace máte prakticky na dosah ruky a je k nim možné nepřetržitě přistupovat pouhým ťuknutím na levou či pravou stranu. Oproti klávesovým zkratkám navíc můžete ťuknout přímo na hledaný ovládací prvek či textové pole, pakliže alespoň přibližně víte, kde na obrazovce se konkrétní prvky aplikace nacházejí. Chce to sice více představivosti a zdaleka ne každému takovýto způsob bude vyhovovat, já však zodpovědně mohu říci, že se mi přibližně po dvoutýdenním intenzivním používání ‚vryl pod kůži‘.

Jak Split View používat?

Hned ze začátku musím konstatovat, že režim dvou oken na jedné obrazovce nefunguje úplně ve všech aplikacích. V poslední době se podpora rapidně zlepšila, s většinou programů nebudete mít v tomto ohledu potíže, jen prostě počítejte s tím, že nekompatibilita s vaším oblíbeným nástrojem nastat může.
Po otevření podporované aplikace se přesuňte do stavového řádku (místo v horní části obrazovky, kde najdete informace o baterii a připojení). Následně poklepejte na tlačítko ovládání pro multitasking, jež najdete jako poslední položku stavového řádku úplně vpravo. Po poklepání na něj se zobrazí tři možnosti:

  • Celá obrazovka – po vybrání této možnosti se aplikace rozprostře po celé ploše displeje
  • Split View
  • Slide Over – skrze něj se dá vytvořit překryvné okno, to však dle mého názoru nemá pro nevidomého úplně význam
    My si vybereme možnost Split View, ihned po kliknutí na ni uvidíte seznam všech nainstalovaných aplikací ve vašem zařízení. V tuto chvíli otevřete aplikaci, kterou chcete přidat do druhého okna, k jejímu vyhledání je možné použít i Spotlight pomocí zkratky Cmd + mezerník. Po otevření se vámi první použitá aplikace objeví vlevo, druhá vpravo.
    Mezi dvěma zobrazenými aplikacemi se nachází dlouhý pruh, VoiceOver jej čte jako oddělovač zobrazení Split View. Dostanete se na něj klepnutím prstu do rozmezí otevřených aplikací, k jeho ovládání použijte akce na rotoru. Umožňuje vám upravovat velikost zobrazených oken či jednotlivé aplikace ze Split View odstranit. Krom oddělovače opustíte režim Split View tak, že ve stavovém řádku kliknete na tlačítko ovládání pro multitasking pro libovolnou aplikaci, následně potvrďte volbu Celá obrazovka. Pokud tedy máte například otevřené Safari a Keynote vedle sebe a chcete Keynote maximalizovat, přejděte na tlačítko Keynote, ovládání pro multitasking, ihned poté vyberte možnost Celá obrazovka.
    Split View neumožňuje pouze otevírání dvou různých aplikací, ale i dvě okna jednoho softwaru. Jestliže si tedy potřebujete například zobrazit dva dokumenty ve Wordu, skrze tento režim to je možné. Aby iPad pochopil, do jakého dokumentu chcete psát, je nutné se mezi textovými poli přepínat klávesovou zkratkou Cmd + přehláska (klávesa vedle Enteru). Samozřejmě si také můžete každý dokument maximalizovat, a to zcela totožným postupem, jaký platí pro dvě různé aplikace.

Stage Manager

Na iPadech Pro vydaných v roce 2018 a později i na iPadu Air z roku 2022 existuje ještě o něco více pokročilá forma multitaskingu – Stage Manager. Funguje tak, že se vám takřka přes celou obrazovku zobrazí okno hlavní aplikace, ve které potřebujete pracovat, na levé straně pak najdete poslední čtyři aplikace seřazené pod sebou. Pokud navíc chcete, můžete si v dolní části displeje zobrazit celý Dock, díky tomu k němu máte přístup, aniž byste museli přecházet na plochu. Zapnutí a přizpůsobení Stage Manageru provedete v Nastavení > Plocha a multitasking > Stage Manager, kde si můžete zaškrtnout, zdali se na displeji budou zobrazovat jen poslední aplikace, Dock či poslední aplikace spolu s Dockem. Rychlejší zapnutí a vypnutí Stage Manageru lze učinit v ovládacím centru.
Význam Stage Manageru vidím především pro ty, co upřednostňují využívání dotykové obrazovky před externí klávesnicí. Jeho nesporným benefitem je také to, že při renderování multimédií můžete směle přejít do jiné aplikace, nemusíte se tedy bát, že se během opuštění renderující aplikace přeruší proces exportu.

Závěr

Pokud jablečný tablet vlastníte a možnosti jeho multitaskingu vás zaujaly, zkuste jim dát šanci. Díky velké dotykové obrazovce má dle mého názoru minimálně Split View nemalý význam i pro úplně nevidomého uživatele, a v kombinaci s externí klávesnicí dokáže takřka veškeré úkony v oblasti produktivity urychlit. Zároveň doporučuji, abyste Split View nezavrhli v případě, kdy by vám nepřirostl k srdci hned na první dobrou. Jeho ovládání sice není složité, je nicméně potřeba být trpělivý a trochu si je osvojit.



AppleiOSiPadVoiceOver


Benjamin Levíček
Jsem úplně nevidomý. Aktuálně studuji na osmiletém gymnáziu. Věnuji se hudbě a sportu, zajímám se také o technologie, přičemž jsem zapadl do Apple ekosystému, Windows ani Android mi však nejsou cizí.