Expires – platnost nejen dokladů pod kontrolou

Konec trápení. Nainstalujte si aplikaci Expires a na konec platnosti dokladů, platebních karet, smluv a dalších podstatných dokumentů nikdy nezapomenete.

Digitalizace je sen. Než se jí dočkáme, uplyne ještě několik let. Tiskopisy či plastové kartičky neustále převládají. Pokud nemáte po ruce někoho vidícího a nevedete si přesné záznamy o tom, co jste kdy podepsali, jakou smlouvu či kartičku vlastníte a kdy končí jejich platnost, jste docela nahraní. Jinak než s někým koukavým tyto informace z tištěných podkladů nevyčtete.

Pravda, můžete použít OCR aplikaci (například KNFB Reader), ale když nemáte přesně ponětí, kde požadované údaje na dokumentech či dokladech hledat, zabere vám to klidně i několik hodin. Zatímco vidící člověk jen mrkne a hned je v obraze.

Ušetřete si práci a nainstalujte si aplikaci Expires do vašeho smartphonu, konkrétně do iPhonu.

Tato velice jednoduchá aplikace slouží k tomu, aby vás upozorňovala na konec platnosti všeho možného. Je jedno, jestli si do ní nastavíte datum vypršení občanského průkazu, kartičky pojištěnce či platební karty. V určený čas dostanete upozornění, že se blíží konec platnosti té či oné položky a následně je na vás, jak tuto skutečnost přijmete.

Ve své podstatě jde o nenáročnou a jasnou myšlenku, ze které vznikl opravdu efektivní a užitečný produkt pro každého. Zvláště jej ocení lidé se zrakovým znevýhodněním. Těm totiž zajistí zase o něco větší samostatnost a menší závislost na vidících asistentech.

Jednoduchost, přehlednost

Za 49 Kč, kolik Expires stojí na App Store, nečekejte nic převratného, co se týče samotných funkcí. Aplikace má střídmý design a je jednoduchá i na ovládání. Její smysl a využití pochopíte do pár minut od prvního spuštění. Jak si Expires uzpůsobíte, je pouze na vás. Sami si tvoříte jednotlivé kategorie, vkládáte do nich položky, nastavujete konec platnosti a zasílání upozornění.

Pro pokročilejší práci s uloženými daty můžete ocenit export do iOS kalendáře či na iCloud.

V Expires se neztratíte. Celé uživatelské rozhraní se skládá pouze z několika krásně popsaných a označených položek. Najdete zde sekci pro nastavení, možnost práce s jednotlivými kategoriemi včetně přidávání nových, editace a odstraňování. Položky s expirací, vkládáte přímo do zvolených kategorií.

Samotný vývojář myslí i na přístupnost pro odečítač obrazovky, v tomhle případě konkrétně VoiceOver. Dokonce o úpravách pro VoiceOver padne občas zmínka i v novinkách v rámci aktualizovaných verzí aplikace.

Expires nemá předvolené sekce ani položky, u kterých byste si nastavovali platnost. Vše si vytváříte a přidáváte sami. Takže když chcete, klidně si můžete jejím prostřednictvím místo dokladů, kontrolovat třeba trvanlivost potravin či obojí. Záleží jen na tom, jaké kategorie přidáte a co do nich vložíte.

Díky této aplikaci mám větší přehled a nemusím se pořád každého ptát, čemu kdy končí platnost. Za sebe ji doporučuji.

Expires od vývojáře Tomas Pollak
Cena: 49 KčAppleExpiresiOS


Karel Giebisch
Karel se moderním technologiím pro zrakově znevýhodněné věnuje už řadu let. Je nevidomý, primárně pracuje s Apple produkty, ale nebrání se zabrousit i do oblasti operačních systémů Windows nebo Android.