iPad a dlouhodobý pohled bez zraku: Proč jej používám, a pro koho je to zbytečné zařízení?

Jako drtivá většina nevidomých zákazníků jsem používal jako svůj první pracovní nástroj počítač, konkrétně notebook se systémem Windows, a poměrně dlouhou dobu jsem neměl důvod k přechodu na jinou platformu. Se systémem od Microsoftu jsem byl spokojený, odečítače zde nabízely, a stále nabízí, široké možnosti přizpůsobení, a to mi vlastně vyhovovalo. Nyní však více než rok trávím nejvíce svého pracovního času s tabletem od Applu, a říkám si, proč jsem takovou změnu neudělal dříve? V následujících řádcích textu vám zkusím vysvětlit, proč jsem s iPadem tak spokojený, pro koho toto zařízení, a tablety obecně, jsou, a kdy se tento produkt nevyplatí. V žádném případě nezastávám názor, že by všichni zrakově znevýhodnění majitelé počítačů měli své stroje pověsit na hřebík a utíkat do obchodů pro tablety, berte tedy tento článek spíše jako vodítko při rozhodování.

Klíčem ke změně byla pandemie Covidu

Minulý rok, kdy se v České republice i po celém světě rozmohla pandemie COVID-19, se takřka všem do jisté míry změnil život. Sociální kontakt byl značně omezen, a většina setkání, přednášek i studia se přesunula do online prostředí. Ač se mi tato změna tak úplně nezamlouvala, musel jsem si na ni zvyknout.
Jak už to tak bývá, s přibývajícími úkoly se dostavila lenost cokoli podnikat. Například já jsem nebyl schopen ani zapnout počítač, proto jsem k online výuce a vyplňování úloh používal svůj mobilní telefon spolu s klávesnicí.
Mobilní systémy, obzvláště iOS od Applu, mi na práci vyhovují, a to zejména díky svému minimalismu. Jelikož však svá zařízení poměrně často ovládám dotykem, zjistil jsem, že na malém displeji se mi pracuje značně nekomfortně, zejména v kancelářských aplikacích s elektronickými učebnicemi. Navíc jsem tehdy vlastnil již starší iPhone 6S, jehož výdrž baterie na jedno nabití byla tristní. Proto mne napadlo, že bych si na online výuku pořídil tablet. V covidové době jej využiji rozhodně, a pak se uvidí, třeba to bude jen produkt na konzumaci obsahu. A poněvadž jsem vlastnil iPhone, sáhnul jsem i v tomto případě po jablečném stroji.

Z iPadu se hned po prvních dvou dnech stal hlavní pracovní nástroj

Vzhledem k tomu, že jsem již nějaký ten pátek používal iPhone, ovládání iPadu pro mne nebylo nijak složité. Zároveň je ale nutné zmínit, že systém iPadOS je tak trochu jiný. Jak samotné ovládání, tak i aplikace jsou přizpůsobené pro větší displej, je tedy možné pracovat s více okny najednou. A ono to práci opravdu urychluje, ať už máte vedle sebe umístěný Google Meet a elektronickou učebnici, prezentační aplikaci a webový prohlížeč, nebo třeba rozpracovaný projekt s hudbou a poznámky, ze kterých čerpáte.
Displej tabletu je také o dost větší než u telefonu, což má i pro zrakově znevýhodněné svůj význam. I jako úplně nevidomý totiž dokážete ocenit to, že se na něj vejde více objektů, jednotlivá tlačítka jsou větší, lépe si tedy zapamatujete, kde se konkrétní položka nachází. Aplikace pro iPad mají také často minimalistický design, a pokročilé funkce jsou poschovávané v různých nabídkách. A ono to vlastně při psaní poznámek, ale i jednodušší práci s prezentacemi, hudbou, prohlížení webových stránek nebo třeba vyřizování korespondence je alespoň pro mne ideální.
Dalším obrovským benefitem, jež nesmím opomenout, je výdrž baterie na jedno nabití. Mobilní procesory jsou úspornější, stejně tak aplikace, i díky tomu strčí v tomto aspektu tablety hravě do kapsy takřka všechny notebooky. Abych uvedl příklad, i v situaci, kdy jsem byl 4 hodiny připojený na videokonference se zapnutou kamerou a občas sdílel obrazovku, 4 hodiny pracoval v kancelářských aplikacích, další hodinu stříhal hudbu a zhruba hodinu sledoval seriály na Netflixu, umisťoval jsem stroj do nabíječky se stavem baterie kolem 15%. To znamená, že většina uživatelů zvládne s tabletem hravě celý pracovní den.

Klávesnice a ostatní příslušenství, aneb alfa a omega k úspěchu

Co si budeme nalhávat, i pro nejvíce pokročilé uživatele je ovládání dotykového displeje v určitých chvílích nevhodné. Zejména v situacích, kdy píšete dlouhé texty, se prostě a jednoduše hardwarová klávesnice hodí. K jakémukoli chytrému mobilnímu zařízení, iPad nevyjímaje, však můžete připojit prakticky libovolnou Bluetooth klávesnici, k tabletům navíc v mnohých případech seženete i obal, v němž je klávesnice implementována. Kromě již zmíněného psaní je také možné využívat klávesové zkratky, ty urychlí práci s mnoha aplikacemi. Pokud si tedy nemůžete na ovládání určité aplikace zvyknout, nebo je pro vás například při formátování textu snazší vyvolat klávesovou zkratku než hledat tlačítko na displeji, právě hardwarová klávesnice práci výrazně zjednoduší.
Přesně ta univerzálnost se mi ale na iPadu líbí. Při méně náročné práci, konzumaci obsahu či prezentování projektů vezmu do ruky pouze tenké zařízení, delší psaní a složitější úkony mohu komfortně vyřešit s klávesnicí. Příslušenství pro iPad je navíc celá řada, ať už si tedy chcete pořídit kompaktní klávesnici, nějakou větší, na níž se vám bude pohodlně psát, nebo připojit zařízení skrze Bluetooth, nebude vám to činit žádné potíže.

V jakých situacích se tablet nehodí?

Jak můžete z textu poznat, já osobně jsem s iPadem nadmíru spokojený, samozřejmě ale nemohu říci, že se toto zařízení, a i tablety s Androidem od jiných výrobců, jako pracovní nástroj hodí pro každého.
Přestože se Apple snaží své tablety prezentovat jako plnohodnotnou náhradu za počítač, programátoři, správci sítě, ale i například osoby, co pracují v oblasti zdravotnictví, si mohou na takové představy nechat zajít chuť. Přece jenom, jedná se stále o mobilní systém pro minoritní skupinu uživatelů, všechny potřebné nástroje zde tedy nenajdete. Pravdou sice je, že v iPadOS App Storu se nachází daleko více profesionálních aplikací než v Google Play, a to zejména proto, že Google svůj tabletový systém příliš dopředu neposouvá, jedná se ale spíše o softwary na práci s grafikou a multimédiálními soubory.
iPadOS je navíc dosti uzavřený. Externí disk sice připojíte, již jej však nenaformátujete. Dokáže se samozřejmě připojit k jakékoli WiFi síti, na její diagnostiku však rovnou zapomeňte. Na web se sice podíváte, zdrojový kód webové stránky z ní ale nevytáhnete.,
V neposlední řadě je také nutné konstatovat, že mobilní odečítače obecně nenabídnou tolik funkcí jako ty v počítači. A ono je to vlastně dobře. Jak Android, tak iOS nejsou desktopové systémy, a spíše než funkce odečítače oceníte tu jednoduchost systému jako takového. Jenže pro ty, kteří to myslí s IT, programováním a testováním vážně, se prostě ani iPad, ani jiný tablet nehodí, ať už kvůli omezeným možnostem odečítače obrazovky, či samotného systému.
Zároveň musíte počítat s tím, že ne všechny aplikace, které jsou pro tablet k dispozici, mají stejně funkcí jako desktopové verze. Například balíček Microsoft Office sice nabídne v tabletové verzi zhruba 85% možností, co na počítači, ani to ale nemusí každému úplně stačit. Jasně, jako student i na tabletu napíšete bakalářskou práci v jiných programech, zvládnete vytvořit složitější tabulku nebo prezentaci, pokud ale často v softwarech od Microsoftu spolupracujete, a zároveň využíváte pokročilé funkce, pouze s tabletem tyto úkony zvládnete jen horko těžko.

iPad může být plnohodnotný pracovní nástroj i skvělé cestovní pracovní zařízení

V současnosti opravdu drtivou většinu úkonů obstarám na tabletu, a k počítači takřka nikdy nezasednu. Mezi mou pracovní náplň ale patří zejména hojné psaní textů, jednodušší kancelářská práce, prohlížení webových stránek, občasný střih hudby, vyřizování korespondence a připojování se na online meetingy. Navíc opravdu hojně cestuji, a to jednak do zahraničí, ale i mezi školou, zájmovými aktivitami a kavárnami. V takovou chvíli je pro mne tablet nejskladnější a pohodlné řešení, jež přebírá hlavní pracovní místo. Díky dlouhé výdrži baterie mám navíc prakticky zajištěno, že i při náruživé práci budu moci fungovat celý den.
Ano, pro podobně zaměřené uživatele může být iPad plnohodnotnou náhradou desktopu. Jakmile jste ale tak trošku hračičky nebo naopak potřebujete otevřenější systém, programujete, nebo se obecně více věnujete IT v oblasti tvorby obsahu, tablet je pro vás zbytečný. A nebo ne?
Nikdo neříká, že nemůžete vlastnit tablet a počítač, a tato zařízení používat bok po boku. Najdou se tací, kteří mají počítač v práci, a tablet na konzumaci obsahu a korespondenci. Nebo berou iPad jako zařízení na cesty, jelikož jim prostě a jednoduše mobilní operační systémy nevyhovují. iPad, i jiné tablety, jsou specifická zařízení, a najdou si využití takřka pro všechny, ať už z něj učiní hlavní stroj, nebo doplněk počítače.



AndroidAppleiOSiPadiPhoneNástrojePřístupnostVoiceOver


Benjamin Levíček
Jsem úplně nevidomý. Aktuálně studuji na osmiletém gymnáziu. Věnuji se hudbě a sportu, zajímám se také o technologie, přičemž jsem zapadl do Apple ekosystému, Windows ani Android mi však nejsou cizí.