Jak čtou knihy lidé se zrakovým hendikepem?

V této přednášce se dozvíte, jaké způsoby, metody a techniky využívají ke čtení lidé, co mají problém se zrakem. Rozebereme si optické pomůcky, které se využívají k práci s textem, podíváme se na kompenzační pomůcky s hlasovým výstupem, povíme si také o Braillově bodovém písmu, kterým se knihy dají také číst.

Ukážeme si digitální zvětšovací zařízení se speciálními programy, díky nimž může zrakově postižený převést text do digitální podoby. Dále se dozvíte o speciálních knihovnách určených přímo zrakově postiženým, jaké formáty zde najdete a jak je zrakově postižení čtou.

Přednáška se uskutečnila ve spolupráci s Obvodní knihovnou Skvrňany a M-Klubem v Plzni, mým blogem Blindička aneb Život prakticky nevidomé ženy a organizací Tyfloservis, o.p.s..

Přednáška má 60 min. a k shlédnutí je na YouTube:

Jak čtou knihy lidé se zrakovým hendikepem? (YouTube)


Článek Jak čtou knihy lidé se zrakovým hendikepem? vyšel původně na webu Blindička.com.ČteníKnihovnyKnihy


Linda Albrechtová
Jmenuji se Linda Albrechtová. Jsem od narození prakticky nevidomá, a tak využívám aktivně různé asistivní technologie od základní školy. Jsem absolvent Západočeské univerzity. Pracuji v plzeňském krajském středisku Tyfloservisu, předávám klientům své zkušenosti se zrakovým hendikepem, vyučuji obsluhu kompenzačních pomůcek.