Jak používat Steam s odečítačem obrazovky v roce 2022

Tento text je překladem článku „How to use Steam with a screen reader in 2022“ od Piotra Machacze (Pitermach) převzatého z diskuzního fóra na stránkách Audiogames.net. Stále aktuální a rrelevantní článek jsem pouze doplnil o několik upřesňujících poznámek překladatele.

Pozor!: 15. října 2022 jsem článek aktualizoval a rozšířil v souladu s originálem a na konec jsem doplnil upozornění na další užitečné vychytávky, které se mi podařilo zjistit až později a které v původním článku nejsou zmíněny vůbec. Zároveň jsem původní článek ještě upravil a rozšířil o nové poznámky překladatele. Proto doporučuji přečíst si ho znovu i těm, kteří jste ho už dříve četli nebo se Steamem už zkušenosti máte, a to zejména pokud se potýkáte s problémem, kdy ani pokud při instalaci zvolíte češtinu, resp. angličtinu, následně nainstalovaný Steam se vám stále nezobrazuje ve správném jazyce, případně kdy se vám z ničeho nic přestalo jít do Steamu při jeho spuštění vůbec přihlásit.

Protože celá řada současných mainstreamových videoher pro Windows vychází právě na distribuční platformě Steam, včetně jedné české, která je pro nás aktuální a zajímavá svou bezprecedentní přístupností, bude se vám postup uvedený v článku hodit, pokud si některou z nich budete chtít zahrát. Když si dáte jednou trochu práce se zřízením účtu na Steamu, zjistíte po přečtení článku, že jeho pověst údajně zcela nepřístupné služby je – alespoň prozatím – poměrně přehnaná. Bylo by škoda nechat se jen kvůli ní odradit od možnosti zahrát si hned několik her zmíněných v jeho úvodu, které rozhodně stojí za to!

Úvod

Pokud se pohybujete v prostředí počítačových her dostatečně dlouho a nahlédli jste více i do těch mainstreamových, nepochybně jste už slyšeli o různých způsobech distribuce her. Zatímco audio hry se obvykle stahují pouze ze stránek vývojáře, většina mainstreamových vývojářů využívá obchod třetí strany, který jim usnadňuje logistiku kolem vyřízení nákupu, stahování a DRM (pozn. překl.: protipirátská ochrana) pro jejich hru. Tyto obchody také často nabízejí další užitečné funkce, jako je sledování achievementů (pozn. překl.: získané trofeje ve hře), žebříčky a hry pro více hráčů a také match making (pozn. překl.: propojení vhodných hráčů z různých částí světa) ve hrách pro více hráčů. Nejoblíbenějším z těchto obchodů je Steam od společnosti Valve. Poprvé byl spuštěn v roce 2004, aby pomohl s DRM při vydání hry Half Life 2, a od té doby jej přejali téměř všichni vydavatelé.
S nedávným nárůstem počtu přístupných her se spousta nezávislých a dokonce i tříáčkových titulů stala přístupnými pro nevidomé, přičemž hry jako Code 7, Sequence Storm, 1428: Shadows over Silesia, Alt Frequencies nebo Skullgirls nabízejí plnou podporu odečítačů obrazovky, díky čemuž nebudete potřebovat žádnou asistenci při jejich spouštění a využívání všech jejich funkcí. A to je jen špička ledovce toho, co je dnes možné. Samotná služba Steam má však hluboce zakořeněnou pověst, že je ji obtížné, ne-li nemožné používat s odečítači obrazovky. Mnoho lidí proto hry vycházející na Steamu vyloženě ignoruje, protože si myslí, že ho nelze používat, pokud jste nevidomí. To ale jednoduše není pravda. V tomto průvodci vám ukážu, jak snadné je nainstalovat si Steam do počítače, vytvořit si účet a také stahovat a nakupovat hry.

Stažení klienta služby Steam a vytvoření účtu

Ze všeho nejdřív přejděte na stránku steampowered.com. Než kliknete na odkaz „Nainstalovat Steam“, měli byste si na webu nejprve vytvořit účet. To provedete tak, že kliknete na odkaz „Přihlášení“ (pozn. překl.: první odkaz na stránce) a na nově načtené stránce poté na odkaz „Vytvořit účet“, který bude pod přihlašovacím formulářem.
Na tomto místě jsem vám chtěl říct, jak se nyní budete muset vypořádat s frustrující, nepřístupnou CAPTCHA, kterou luštit bylo pěknej opruz, a to i při použití luštících pluginů třetích stran. Vypadá to však, že společnost Valve tento proces od doby, kdy jsem ho naposledy použil, značně usnadnila a nahradila svou starou, nepřístupnou captchu moderní Recaptcha 2 od Googlu, která se obvykle omezuje na zaškrtnutí políčka „Nejsem robot“. Někdy se může stát, že jste na sdíleném připojení nebo váš prohlížeč blokuje některé sledovací skripty Google; v takovém případě se vám může zobrazit zvuková Captcha k vyřešení, ale nemělo by to být příliš obtížné. Zbytek procesu registrace pak zahrnuje pouze vyplnění polí pro vaši přezdívku, e-mailovou adresu a heslo a přečtení různých licencí a jejich odsouhlasení. Stačí postupovat podle pokynů a vytvořit si účet. Jakmile budete hotovi, vraťte se na titulní stránku a klikněte na odkaz pro instalaci. Stáhněte si instalační program a spusťte jej. Instalátor používá standardní ovládací prvky, takže by mělo být snadné se v něm zorientovat. Zaškrtněte přepínač pro jazyk, který chcete používat (i když se zdá, že je při prvním spuštění už zaškrtnutý, pro jistotu ho zaškrtněte znovu), a klikněte na tlačítko Další. Až budete dotázáni na místo instalace služby Steam, promyslete si, kam budete chtít své hry umisťovat. Pokud máte počítač se dvěma disky, jedním pro nejpoužívanější aplikace a druhým větším pro ostatní data, nainstalujte Steam na ten druhý, protože změna cesty, kam se jednotlivé hry v rámci Steamu instalují, není s odečítačem později zrovna jednoduchá. Nakonec klikněte na tlačítko instalovat. Až budete po dokončení instalace vyzváni ke spuštění služby Steam, před kliknutím na tlačítko Dokončit ještě zrušte zaškrtnutí tohoto políčka, protože se chystáme provést malou změnu v naší konfiguraci.

Nastavení pro lepší přístupnost

Od tohoto bodu průvodce předpokládá, že používáte Steam pro Windows. Steam klient pro Mac nemá všechny tyto funkce, takže jeho používání je složitější a přesahuje rámec tohoto průvodce.
Do služby steam se můžete přihlašovat dvěma způsoby: Pomocí parametrů příkazového řádku nebo přes přihlašovací dialog. Metoda příkazového řádku je jednodušší na nastavení, ale ukládá heslo do ikony služby Steam na ploše a v budoucnu může přestat fungovat. Druhý způsob využívá k přihlašování běžné rozhraní služby Steam, ale tento dialog odečítače obrazovky nečtou a je potřeba používat jejich funkce pro rozpoznání obrazovky (OCR), abyste se přes něj dostali. Po přihlášení se Steam stane mnohem přístupnějším.
Instalační program by vám měl vytvořit ikonu na ploše. Najděte ji a stisknutím kláves alt+enter otevřete její vlastnosti. Mělo by se vám zobrazit textové pole obsahující cestu ke spustitelnému souboru Steamu (pozn. překl: hned první prvek, který po zobrazení okna získá fokus, tedy na něm bude stát kurzor). Přejděte na konec řádku, za uvozovky, napište mezeru a na konec přidejte některé z následujících příkazů podle vlastního uvážení:

  • -no-dwrite: Díky tomu se Steam při zobrazování některých dialogových oken vrátí ke starším API systému Windows. Zatímco mnoho obrazovek ve Steamu už prošlo procesem modernizace a používá rozhraní webového prohlížeče, několik dialogů, například potvrzení instalace hry, stále používá starší systém vykreslování. Díky tomuto parametru by tyto dialogy měly být čitelné pro odečítače obrazovky pomocí jejich režimu plošného prohlížení (pozn. překl.: či JAWS kurzoru), ačkoli se objevují zprávy, že na některých systémech to nefunguje. Steam lze používat i bez této volby.
  • Pokud se chcete při spuštění Steamu přihlašovat automaticky, přidejte také následující parametry:

    -noreactlogin -login vaše_uživatelské_jméno vaše_heslo

    Jako vaše_uživatelské_jméno a vaše_heslo zde vyplňte údaje, které jste zadali při vytváření účtu.
    Pokud se chcete přihlašovat tímto způsobem, je velice důležité zakázat automatické spouštění Steamu při startu systému. Klávesovou zkratkou control+shift+Escape otevřete Správce úloh, přejděte na kartu „Po spuštění“ (pozn.: v nejnovějších verzích Windows 11 se tato karta jmenuje „Spouštění aplikací“), zde pomocí šipek nahoru a dolů najděte Steam, vyvolejte na něm kontextové menu (klávesou kontextového menu nebo zkratkou shift+F10) a zvolte „Zakázat“.

Pokud se rozhodnete přihlašovat pomocí dialogu steamu, poté, co kliknete na ikonu a odečítač oznámí „steam sign in“ nebo v češtině „přihlášení do služby Steam“, maximalizujte okno stisknutím Win+Up a poté v něm spusťte OCR svého odečítače (pozn. překl.: pro NVDA je to ve výchozím nastavení zkratka NVDA+R).
Ve výsledcích OCR najděte řádek s nápisem „přihlásit se pomocí názvu účtu“ a klikněte na jeho poslední znak levým tlačítkem (pozn. překl.: pomocí příkazů pro ovládání a pohyb myši), pak stiskněte jednou tab a zadejte své uživatelské jméno. Zde můžete znovu použít OCR a zjistit, zda bylo uživatelské jméno zadáno správně. Pokud ano, stiskněte znovu jednou tabulátor a zadejte heslo. Dalším stiskem tabulátoru se dostanete na zaškrtávací políčko Pamatovat si mě, které můžete přepnout mezerníkem (nejsem si jistý jeho výchozím stavem). Ještě jednou stiskněte tabulátor a měli byste se dostat na tlačítko Přihlásit, které můžete aktivovat mezerníkem nebo Enterem.
Pokud se přihlašujete poprvé na novém počítači, nejspíš se vám zobrazí oznámení od steam guard s žádostí o ověření pomocí kódu, který vám byl právě zaslán e-mailem.
Pokud jste k přihlášení použili příkazový řádek, měl by vám tuto výzvu přečíst odečítač. Až vám kód přijde, zkopírujte ho z E-mailu a v okně steam guard stiskněte enter, vložte kód (pozn. překl.: pomocí control+V) a znovu stiskněte enter. Steam by vám poté měl sdělit, že ověření proběhlo úspěšně. Pak můžete okno zavřít.
Pokud jste použili nové přihlašovací okno, pak stačí stisknout CTRL+V (pozn. překl.: hned ve chvíli, kdy se okno objeví) a vložit kód a Steam bude automaticky pokračovat v přihlašování.
(Pozn. překl.: Pokud vám e-mail s kódem nepřišel, zkontrolujte i složku nevyžádané pošty.)

Nákup a instalace her

Nyní, když máte nastavení hotové, je čas pořídit si požadovanou hru. Existují dva způsoby, jak to provést, přičemž oba jsou přístupné. Prvním je pouhé použití webového prohlížeče tak, že přejdete na stránku služby steam (pozn. překl.: store.steampowered.com) a vyhledáte hru nebo kliknete na přímý odkaz na ni. Nákup je celkem návodný, přidejte jednu nebo více her nebo DLC (pozn. překl. rozšíření původní hry, často vydávaná až později a zpoplatněná další částkou navíc) do košíku a projděte pokladnou. Při prvním nákupu vás Steam požádá o přidání účtu PayPal nebo kreditní karty. Jakmile nákup proběhne, závěrečná stránka nabídne 2 odkazy. Klikněte na první z nich, jehož text uvádí „Ano, mám steam, nainstalovat hru“. Za předpokladu, že máte Steam spuštěný, otevře se instalační okno, ve kterém se dozvíte, jak je hra velká a jak dlouho bude trvat její stažení. Jednoduše stiskněte enter a potvrďte, že chcete zahájit stahování. Poté může chvíli trvat, než Steam inicializuje váš disk a přidělí pro hru místo. To je signalizováno tím, že v okně přibude krátký úsek textu, který se nečte automaticky a někdy ho odečítače ve svých režimech prohlížení obrazovky vůbec nezaznamenají. Může vám tedy připadat, že se nic nezměnilo, ale nebojte se, tento proces může chvilku trvat, zejména u větších her. Chcete-li zkontrolovat, zda stále probíhá, přejděte v režimu prohlížení obrazovky na poslední řádek okna. Jakmile bude inicializace Steamu dokončena, změní se tlačítko pro zrušení v dolní části okna na tlačítko Dokončit. Buď na něj klikněte, nebo okno zavřete opětovným stisknutím klávesy enter. Steam nyní stahuje nově pořízenou hru. Chcete-li zkontrolovat průběh stahování, vyhledejte ikonu Steamu v systémové liště. Pokud se něco stahuje, na ikoně se zobrazí procenta a rychlost stahování. Po dokončení stahování bude mít vaše nová hra ikonu na ploše. Stiskněte na ní enter a začněte hrát! Jen se nejprve ujistěte, že je spuštěn samotný Steam.
Druhý přístup k nákupu hry využívá samotnou aplikaci Steam a příliš se neliší od použití prohlížeče. Je to také metoda, kterou budete chtít použít k instalaci již zakoupených her do nového počítače nebo k opětovné instalaci her, které jste smazali a chcete je získat zpět.
Společnost Valve nedávno začala službu Steam modernizovat a stále více ji převádí na moderní uživatelské rozhraní založené na webovém jádru Chromium, přičemž jako první se této úpravy dočkaly sekce Knihovna, Obchod a Chat. Pro nás to znamená, že se tyto sekce s odečítači obrazovky zobrazují jako normální webové stránky, což velmi usnadňuje jejich používání.
Začněte tak, že se přepnete do okna Steamu. Pokud není spuštěné, vyvoláte ho kliknutím na ikonu v systémové liště. Mělo by se automaticky otevřít na stránce obchodu a váš odečítač obrazovky by s ním měl být schopen komunikovat, jako byste byli ve webovém prohlížeči. Uživatelský zážitek je zde velmi podobný. Najděte vyhledávací pole a vyhledejte hru. Pokud ji chcete zakoupit, přidejte ji do košíku a postupujte podle pokynů. Pokud již hru máte, pod odkazem přidat do košíku se zobrazí také možnost „hrát nyní“. Kliknutím na ni se okamžitě spustí proces instalace, jak je popsáno výše. Na této stránce se také můžete podívat na své statistiky v dané hře a zobrazit všechny odemčené achievementy. To vše se provádí z těchto webových stránek, takže by neměly vznikat žádné problémy s přístupností.
Chcete-li hru odinstalovat, proveďte to jednoduše v ovládacím panelu Programy a funkce systému Windows, stejně jako u jakéhokoli jiného programu. Opět platí, že stejně jako při spuštění hry se k odinstalaci používá služba Steam, takže se předtím ujistěte, že je spuštěná.

Řešení problémů

Pokud se vám po instalaci Steamu, úpravě zástupce na ploše a spuštění hry vůbec nic nezobrazuje, překontrolujte, zda jste ve vlastnostech ikony na ploše zadali vše správně. Pokud se vám stále nic nezobrazuje, spusťtte v okně Steamu funkci OCR svého odečítače. U NVDA to provedete stisknutím NVDA+R, u JAWS je to JAWS+O a pak w. Pokud vám OCR něco zobrazí, zkontrolujte, zda má zástupce na ploše přepínač -no-dwrite. Pokud OCR nic nenajde, vaše instalace Steamu je zřejmě poškozená. Měla by pomoci jeho přeinstalace.
Pokud se vám po spuštění služby Steam zobrazí spousta textu, ale obchod se v něm zřejmě nenachází, je možné, že se Steam otevřel do jiné sekce.
Existují dva způsoby, jak se dostat do obchodu nebo do sekce přátel, pokud jste ji zavřeli. První z nich spočívá v tom, že Steam má v horní části okna lištu s nabídkami. Pokud spustíte režim prohlížení obrazovky a budete se pohybovat v okně stále víc nahoru, nakonec ji uvidíte, bude tam nabídka pro Steam, zobrazení, přátele, hry a nápovědu. Pod tím je vaše jméno a možná zde uvidíte i číslo, pokud máte nevyřízené žádosti o přátelství. Dále pod tím bude další lišta s nabídkou, kde bude obchod, knihovna, komunita a vaše jméno. Pro navigaci na jednu z těchto sekcí na ni můžete najet myší, ale protože se jedná o nabídku, jakmile na ni najedete myší, automaticky se rozbalí a vyskočí na vás obrazovka s dalšími možnostmi, což je matoucí.
Takže nejrychlejší způsob, jak se dostat do obchodu nebo do jakékoli hlavní sekce aplikace, je přes ikonu na systémové liště. Zavřete okno Steamu, pokud je otevřené, najděte jeho ikonu na systémové liště, proveďte kliknutí pravým tlačítkem myši buď stisknutím klávesy kontextového menu nebo zkratkou shift+F10 a poté pomocí prohlížení obrazovky vyberte a klikněte na některou volbu. V této kontextové nabídce ikony na systémové liště se vždy zobrazuje několik her, které jste nedávno hráli, a několik zástupců pro rychlé nalezení přátel, obchodu, knihovny a ukončení služby steam.

Závěrem

Služba Steam nabízí také další sociální funkce. Můžete si přidat přátele do seznamu přátel, což vám umožní chatovat s nimi, pozvat je do hry pro více hráčů nebo se připojit k té, kterou vytvořili oni, a také porovnávat svá skóre. Sekce chatu také využívá moderní webové rozhraní, takže ji lze bez problémů používat. Vyvoláte ji kliknutím pravým tlačítkem myši na ikonu v systémové liště a poté kliknutím na položku přátelé. K funkci chatu lze přistupovat také pomocí aplikací Steam pro systémy iOS a Android, které rovněž umožňují nakupovat hry na dálku a instalovat je do počítače, pokud na něm Steam právě běží. Kromě toho lze k těmto funkcím přistupovat také odkudkoli z webu na adrese steampowered.com, takže pokud zjistíte, že nefunguje něco, k čemu chcete získat přístup, je pravděpodobné, že daná funkce bude lépe fungovat na webu.
Závěrem lze říci, že používání služby Steam s odečítačem obrazovky se dnes příliš neliší od používání webového prohlížeče. Pokud vás nezajímají sociální funkce, nemusíte s rozhraním vůbec interagovat a vaše využití Steamu se může jednoduše omezit na to, že nejprve spustíte samotný Steam a poté konkrétní hru, kterou chcete hrát, a už nic navíc, ale přitom budete využívat výhod moderní distribuční platformy. DRM je řešeno na pozadí, takže na novém počítači se stačí pouze přihlásit ke svému účtu. Většina her ukládá váš postup do Steam cloudu, takže můžete pokračovat tam, kde jste skončili, nebo dokonce hrát bez přístupu k internetu, pokud potřebujete. Pokud se hra aktualizuje, služba Steam automaticky nainstaluje aktualizaci a na stránce hry na webu si poté budete moci přečíst, co je nového, nebo se dokonce přihlásit do její komunitní sekce a spojit se s vývojáři a ostatními hráči.
A to je vše. Příjemné paření!

Doplnění od překladatele z 15. října 2022

Později jsem se jinde dočetl ještě další informace, které při používání Steamu rozhodně mohou přijít vhod. První z nich oceníte zejména tehdy, když máte problém po instalaci Steamu, kdy se vám stále zobrazuje v nesprávném jazyce (obvykle v čínštině), i pokud jste při instalaci explicitně zaškrtli přepínač pro češtinu nebo angličtinu. Tyto informace původní článek neobsahuje a v českém prostředí navíc, pokud vím, zatím nebyly nikde přeloženy, proto je důležité mít k nim přístup i v češtině.

Opravení nesprávného jazyka zobrazení Steamu

Pokud se vám i při veškeré snaze Steam po instalaci zobrazuje v jiném jazyce, než který jste zaškrtli, můžete vynutit požadovaný jazyk zobrazení následovným jednoduchým postupem, aniž byste museli samotného klienta Steamu přeinstalovávat:

  1. Opětt najděte na ploše zástupce Steamu.
  2. Stisknutím klávesové zkratky alt+enter vyvolejte pro tohoto zástupce dialog Vlastnosti, jako když jste Steam dříve nastavovali pro lepší zpřístupnění.
  3. Stiskněte end.
  4. Napište mezeru.
  5. Na konec řádku poté dopište ještě následující text:

    -language czech

    Název jazyka, tedy slovo czech, můžete samozřejmě nahradit názvem kteréhokoli jiného jazyka, který Steam podporuje, pokud chcete.

  6. Dalším stisknutím enteru nakonec změny potvrdíte a dialog zavřete.
  7. Pokud se objeví potvrzovací dialog, potvrďte ho kliknutím na tlačítko Pokračovat, opět stejně jako když jste Steam nastavovali tímto způsobem poprvé.

Automatické skrývání okna Steamu po úspěšném přihlášení

Pokud používáte výše popsanou metodu s přihlašovacími údaji vyplněnými ve vlastnostech zástupce Steamu na ploše, aby vás při každém spuštění přihlásil rovnou automaticky bez nutnosti poněkud zdlouhavě zadávat přihlašovací údaje ručně, možná oceníte i následující vychytávku. Steam je totiž možné nastavit i tak, aby se po automatickém přihlášení jeho okno vůbec nezobrazilo a klient zůstal běžet pouze na pozadí, se zobrazenou ikonou na systémové liště.

Zejména pokud využíváte zástupce jednotlivých her nainstalovaných ze Steamu na ploše a vůbec neřešíte nejrůznější sociální funkce této služby, můžete tak docílit skutečně extrémně jednoduchého používání Steamu, kdy si pouze zakoupíte požadovanou hru, ideálně zřejmě z webu (viz výše), necháte ji stejným způsobem nainstalovat a dál už se o nic nebudete muset starat.

Předtím, než si budete danou hru chtít zahrát a než kliknete na jejího zástupce, jen nezapomeňte nejdřív kliknout na zástupce samotného Steamu, pokud už neběží. Budete automaticky přihlášeni, okno Steamu se vám vůbec nezobrazí, toto bude stačit udělat pouze jednou při každém spuštění počítače, a můžete začít rovnou nerušeně hrát.

Pokud chcete mít Steam nastavený právě takhle, postupujte následovně:

  1. Opětt najděte na ploše zástupce Steamu.
  2. Stisknutím klávesové zkratky alt+enter vyvolejte pro tohoto zástupce dialog Vlastnosti, jako když jste Steam dříve nastavovali pro lepší zpřístupnění.
  3. Stiskněte end.
  4. Napište mezeru.
  5. Na konec řádku poté dopište ještě následující text:

    -silent

  6. Dalším stisknutím enteru nakonec změny potvrdíte a dialog zavřete.
  7. Pokud se objeví potvrzovací dialog, potvrďte ho kliknutím na tlačítko Pokračovat, opět stejně jako když jste Steam nastavovali tímto způsobem poprvé.

Aktualizace nainstalovaných her

Pokud vývojář danou hru aktualizoval, je možné, že se vám její aktualizace nestáhne hned automaticky, ani vás na ni Steam neupozorní. V takovém případě pouze stačí restartovat celého klienta Steamu, tedy ukončit ho výše popsaným způsobem pomocí ikony na systémové liště a znovu spustit přes zástupce na ploše.

V podstatě stačí jen pamatovat na to, abyste ručně spustili Steam pokaždé, než si budete chtít danou hru zahrát, a pokud chcete dát Steamu možnost ji předtím aktualizovat a už jste od posledního zapnutí nebo restartu počítače Steam spustili, jednoduše ho ukončete a znovu spusťte.

Aktualizace hry bude probíhat úplně stejným způsobem jako její prvotní instalace popsaná výše v článku. Zde je to ještě o to jednodušší, že jakmile bude aktualizace hry dokončena a hra bude připravena ke hraní, změní se první slovo v názvu zobrazeného okna z „Aktualizace“ na „Připraveno“. Během aktualizace tedy stačí pouze sledovat pomocí příslušné funkce odečítače titulek tohoto okna, případně informaci o postupujícím indikátoru průběhu (procenta). Jakmile se název okna změní na „Připraveno“, stačí okno s aktualizací hry zavřít, spustit ji jejím příslušným zástupcem z plochy znovu, a můžete opět hrát.
Pokud si chcete po úspěšné aktualizaci hry přečíst, co je nového, postupujte následovně:

  1. Okno nezavírejte.
  2. Pomocí funkcí pro ovládání myši najděte řádek „Zobrazit novinky“ a klikněte na něj levým tlačítkem.
  3. Otevře se okno Steamu, ve kterém se zobrazí nepříliš přehledná, ale použitelná webová stránka.
  4. Zde najděte buď odkaz s příslušným názvem novinky, tedy např. „Seznam změn ve verzi 1.0.21“, nebo, pokud takový odkaz nevidíte, najděte nejprve odkaz „Novinkové centrum“, který rozklikněte, a teprve pak hledejte odkaz na příslušnou novinku, tedy seznam změn v nejnovější verzi.

Přidání platební karty pro budoucí nákupy

Pokud se vám nedaří přidat si do Steamu platební kartu, protože vám nejsou čtena políčka pro zadání data její platnosti, resp. nemůžete změnit jejich hodnotu, zkuste tuto stránku otevřít ne v samotném klientovi Steamu ani v prohlížeči Google Chrome, ale ve Firefoxu, a to i pokud Firefox běžně nepoužíváte. Zde jsou políčka pro zadání data platnosti karty čtena bez problémů.

Jak má vypadat správné nastavení zástupce Steamu pro snadné přihlašování

Možných příkazů, které lze zadat do vlastností zástupce Steamu na ploše a tím změnit jeho chování při přihlašování, pokud chcete používat tuto snazší a přímočařejší metodu, je poměrně hodně. Když otevřete klávesou alt+Enter vlastnosti zástupce a kurzor se dostane do editačního políčka s cestou ke spustitelnému souboru, měl by obsah políčka vypadat např. takto (za předpokladu, že jste neměnili výchozí cestu, kde je Steam nainstalován):

„C:\Program Files (x86)\Steam\Steam.exe“ -noreactlogin -no-dwrite -login vaše_uživatelské_jméno vaše_heslo -silent -language czech

Máte-li s tímto nastavením problémy, můžete celý řádek výše zkopírovat do schránky a kompletně jím nahradit stávající obsah příslušného editačního pole ve vlastnostech zástupce. Toto nastavení zajistí automatické přihlášení s příslušnými údaji (samozřejmě uveďte vaše reálné uživatelské jméno a heslo) a bez otevírání okna Steamu, následnou přístupnost rozhraní Steamu po přihlášení s odečítači a v neposlední řadě také zobrazení Steamu v češtině.
Pokud některý z těchto příkazů používat nechcete, například nechcete být z nějakého důvodu přihlašováni automaticky nebo chcete, aby se po přihlášení naopak okno Steamu zobrazilo, kterýkoli z uvedených příkazů můžete samozřejmě vynechat podle postupu popsaného výše v článku.
V každém případě, pokud některé z těchto příkazů používáte, nezapomeňte zakázat Steamu ve Správci úloh automatické spouštění při startu systému (viz výše), jinak uvedený postup nebude fungovat.



HryJAWSNVDApřekladyPříručkyPřístupnostSteamTutoriályWindows


Lukáš Hosnedl
Jmenuji se Lukáš Hosnedl a překládáním nejrůznějších textů z angličtiny se na poloprofesionální úrovni zabývám už víc než deset let. Také se aktivně zajímám o přístupnost, asistivní technologie a technologie obecně. Baví mě ale třeba i tvůrčí psaní, hra na...