Jak si hlídat zdraví s chytrými přístroji SilverCrest

Samostatné měření tělesné teploty, hmotnosti nebo třeba krevního tlaku jsou typické situace, které musí řešit většina zrakově postižených. Nabídka přístupného vybavení pro tyto činnosti byla vždy poměrně omezená a většinou šlo o přístroje speciálně upravené či vyvinuté pro potřeby nevidomých, které byly a stále jsou násobně dražší než obdobná zařízení pro běžné uživatele.

Sortiment použitelných přístrojů ale v poslední době naštěstí rozšiřují i různá zařízení propojitelná s chytrými mobily, která se prodávají v běžné maloobchodní síti. Pokud je takové zařízení navrženo s respektováním alespoň základních požadavků na přístupnost pro zrakově postižené uživatele a má mobilní aplikaci ovladatelnou s odečítačem obrazovky, může jej bez větších obtíží používat i tato skupina zákazníků.

Použitelnosti jedné takové sady zdravotních přístrojů z hlediska zrakově postižených se věnuje článek Jak si hlídat zdraví s chytrými přístroji Silver Crest.

Jak už název napovídá, jedná se o zařízení značky SilverCrest, které lze v České republice zakoupit výhradně v e-shopu a případně též kamenných prodejnách obchodního řetězce Lidl. Do této produktové řady spadá lékařský teploměr, tonometr, osobní váha, oxymetr a senzor aktivního pohybu. Všechny uvedené přístroje spolupracují se stejnou mobilní aplikací, jejich používání má tedy hodně společného.

Zařízení značky SilverCrest jsou určitě zajímavým rozšířením nabídky přístrojů tohoto druhu, které jsou přístupné zrakově postiženým uživatelům. Toto řešení má sice i své nevýhody, jakými jsou například nutnost asistence vidící osoby u prvotního nastavení teploměru či tonometru nebo nedostatky v přístupnosti aplikace HealthForYou. Na druhou stranu si ale tyto přístroje mohou připsat i řadu plusů – mimo jiné rozumnou pořizovací cenu v řádu stokorun, možnost ukládání a procházení historie měření a též sdílení zařízení mezi zrakově postiženými i vidícími členy rodiny.

„Pomůcky“ pro zrakově postižené najdete i v běžné obchodní síti – Marek Salaba, SONS ČR

Tématice dostupnosti pomůcek pro zrakově postižené v běžné obchodní síti se věnoval i příspěvek Marka Salaby ze SONS ČR na konferenci INSPO 2015.

Co všechno může být „pomůckou“ pro zrakově postižené? Je dobrá přístupnost výsadou jen drahých řešení? U kterých produktů výrobci tušili či netušili, že jedna z vlastností jejich výrobků je i jinak prospěšná?

To jsou otázky, na které se snažil odpovědět Marek ve své přednášce.



LidlSilverCrest


Jan Šnyrych
Jmenuji se Jan Šnyrych. Informační technologie mě zajímají už od středoškolského studia, a protože jsem zrakově postižený, jsem též aktivním uživatelem asistivních technologií. To jsou důvody, proč se už více jak dvacet let zabývám pomůckami pro zrakově postižené a přístupností...