Jaké je nové audio drama Šachová hra?

Psal se rok 2020. Úplnou náhodou na mě vyskočila hra Důkaz 111 pro mobilní telefon. Celá v češtině a přístupná pro nevidomé. To snad ani není možné, sním. Ale nesnil jsem, byla to realita. Tenkrát vstoupil na scénu Tomáš Oramus se svým týmem profesionálních zvukařů vůbec poprvé. Představil koncepci audio her s parádním hereckým obsazením a nezaměnitelnou zvukovou kulisou, které si mohou směle vychutnat i zrakově znevýhodnění lidé. Na tyto audio hry totiž není potřeba vůbec vidět. Zvládnete hrát se zavřenýma očima, stačí poslouchat. Napínavý detektivní příběh, odvíjející se na základě rozhodnutí jednotlivých hráčů, brzy získal věhlas a kde kdo čekal, jestli Tomáš bude ve vývoji audio her se svým týmem nadále pokračovat.

Dva roky nic. Ticho po pěšině. Náhle však studio audio her Play by Ears, vydalo svůj druhý audio herní titul. Šachovou hru. Že by se hernímu studiu povedlo vytvořit audio šachy pro chytré mobilní telefony? Název klame, nejde o šachy v pravém slova smyslu, ale opět o velice poutavý audio příběh, který hráče pohltí a jen tak nepustí. Jak samotný příběh tak i celkové zvukové zpracování je opět excelentní a zvuková kulisa vyloženě lahodí uchu.

O co tedy jde?

Hlavní hrdinka Klára pravidelně zasedá se svým ošetřovatelem k šachové hře. Pár tahů stačí, aby začalo docházet k návratu starých vzpomínek a známých melodií. Je ale vůbec možné se na lidskou paměť vždy spolehnout?

Minulost bývá záludná a ne vždy taková, jak se na první poslech zdá. Následujte zvuk a pomozte Kláře odhalit vše, co ze svých vzpomínek postrádá. Následně ze všech těch střípků, poskládejte ucelený příběh a zjistěte, co se doopravdy Kláře stalo.

Hrejte se sluchátky. Zvukové zpracování herního prostředí si úplně jinak vychutnáte a užijete. Pravděpodobně získáte dojem, že jste součástí celého příběhu a tak by to mělo být. Už jen díky zvukovým kulisám si tuto hru oblíbíte a rozhodně projevíte zájem zažít příběh vícekrát. Vzpomínek je dost a lze vytvořit více zajímavých závěrů a rozuzlení. Hra není dlouhá, ale návyková. Zvládnete ji odehrát do hodiny.

Stejně jako v Důkazu 111, ani v Šachové hře nechybí profesionální herci. Hlasově se můžete těšit na Taťánu Medveckou jako Kláru, Jaroslava Plesla, Igora Bareše a další. Hlavní menu a instrukce si vzal na starost Jan šťastný.

Jak hrát?

Bez sluchátek to není ono. Kromě ochuzení o skvělé zvukové zpracování, by pro vás mohlo být komplikované se na herní obrazovce zorientovat. K ovládání je totiž využíván prostorový stereo zvuk, kdy musíte poslouchat a v různých směrech hledat zvukové efekty, signalizující útržky jednotlivých vzpomínek Kláry. Zvonění telefonu, šustot papíru, bouchání, útržky hlasů, tóny klavíru a další. Vzpomínky hledáte táhnutím prstu po obrazovce. Lze to připodobnit k táhnutí figurkou na šachovnici. Posloucháte a ve směru, kde slyšíte zvuk charakterizující vzpomínku, táhnete prstem. Zvuk vzpomínky se zesiluje a když jste dostatečně blízko, uslyšíte cinknutí a telefon v ruce vám zavibruje. Zvednutím prstu z displeje vzpomínku vyvoláte.

Zbytek ovládání nemá smysl vysvětlovat. Když totiž spustíte Šachovou hru, vše vám detailně popíše a objasní hlas Jana Šťastného, který osvětlí základní ovládání ale i způsob, jak hledat Klářiny vzpomínky. Soustřeďte se a naslouchejte, ovládání pochopíte rychle.

Odečítač obrazovky představuje rušivý element. Pokud bude aktivní, Šachovou hru nebude možné ovládat. Při hraní tedy odečítač vypínejte. Stačí tak učinit po spuštění hry.

Hra je dostupná jak pro platformu Android, tak i iOS.

Hodí se zmínit ještě jedna podstatná informace. Studio Play by Ears na tvorbě Šachové hry spolupracovalo s Českým rozhlasem a též jeho Nadačním fondem. A právě díky štědré podpoře Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška je Šachová hra pro všechny uživatele zcela zdarma. Zahrát si tedy může skutečně každý a neutratí ani korunu. I když precizní zpracování by si nějaké to finanční ohodnocení od samotných hráčů určitě zasloužilo.

Jedna výhra nestačí

Ze začátku mi nebylo jasné, co si mám o tomhle titulu myslet. Očekával jsem šachy, nakonec mě čekalo hledání vzpomínek evidentně zmatené hlavní hrdinky. To přeci nemůže být záživné. Pravda. Chvíli mi to připadalo matoucí a spíš hra pro psychologa než pro běžného uživatele, ale při odhalování vzpomínek začal vznikat ucelený příběh. A ten je natolik propracovaný, že i když budete zmatení, bude to právě příběh, který vás u Šachové hry udrží až do samého konce. Jak skládáte střípky vzpomínek dohromady, nedá vám to a potřebujete zjistit, co se tedy ve skutečnosti stalo. Nakonec vás Šachová hra chytne a jen tak snadno nepustí, protože příběhem a zvukovým zpracováním budete zcela okouzleni.

Ovšem k tomuto názoru jsem dospěl až časem. Po prvním průchodu hrou a dokončením příběhu převládalo spíše zklamání. Čekal jsem něco víc. Byla to nuda.
Nicméně nedalo mi to. Zvukové zpracování se mi zalíbilo natolik, že neuškodí, když vyzkouším Šachovou hru znovu. A vyplatilo se. Teprve při dalším průchodu hrou mi došlo, že vzpomínek má Klára mnohem víc a pouze na hráči záležím jak je nakombinuje a co z nich vlastně vznikne. Příběh z mnoha konci. A teprve teď mě Šachová hra chytla a příběh vyloženě okouzlil. Chtělo to ovšem trpělivost a pouze jedna výhra nestačí. Stále je co objevovat. Rozhodně budu hrát ještě několikrát, než mě to přestane bavit.

Navíc jednoduché ovládání zpřístupňuje tuto hru skutečně všem. Dotykových gest je pár. Nejsou komplikovaná a snadno zapamatovatelná. Šachovou hru si tedy mohou s klidem užít i začátečníci, kteří zatím nejsou zcela zvyklí na chytrý mobilní telefon.

Přidejte se. Zavřete oči a také pátrejte v minulosti. Podaří se vám uspět?

Mé hodnocení: Osm bodů z deseti. Jednoduché ovládání a v podstatě si vůbec nenamáháte hlavu. Nepřemýšlíte jak dál, nejste ve střehu. Jen hledáte vzpomínky. Ano, příběh je zajímavý, dovede překvapit, pohltit, ale já mám rád více interakcí a víc herních prvků.

Další informace



HryPlay by EarsŠachová hra


Karel Giebisch
Karel se moderním technologiím pro zrakově znevýhodněné věnuje už řadu let. Je nevidomý, primárně pracuje s Apple produkty, ale nebrání se zabrousit i do oblasti operačních systémů Windows nebo Android.