Jieshuo aktualizováno, výroční update je na změny bohatší

Aktualizováno 16.5.2021

Uplynulo pouhých 14 dnů a je mou milou povinností vám oznámit, že včera byla uvolněna další aktualizace, která je tentokrát spíše opravného charakteru.

Nejvýznamnější novinkou je zpětná implementace původního režimu navigace, po němž spousta uživatelů volala. Mnozí z nich nebyli spokojeni s její novou podobou a tak se Li rozhodl vyjít jim vstříc. Proto máme nově na výběr, který z navigačních módů chceme používat.

Jako výchozí je nastaven ten původní, takže pokud jste na nový způsob žehrali, můžete po aktualizaci zůstat naprosto v klidu. Jako defaultní se vám totiž navolí režim původní, takže již nemusíte nic řešit ani přenastavovat. Jestliže jste ale stejně jako já propadli režimu novému, je nutné si jej opětovně aktivovat v rámci nastavení aplikace.

Více detailů tentokrát naleznete v novém audio podcastu, ve kterém taktéž demonstruji, jak probíhá automatická aktualizace odečítače a ještě jednou podrobně vysvětluji kde a jaké volby je nutno aktivovat, aby vám rozšířená navigace korektně fungovala.

Také se dotknu problematiky Androidu 11 a rozpoznávání dotyku, což je dle mého názoru opravdu šílenost..

Jak odkaz na nový podcast, tak i aktualizované linky pro stažení screen readeru najdete v kapitole Stažení a instalace.

Nyní ještě seznam novinek v nejnovější verzi:

  • Implementovány dva režimy pro navigaci.
  • Optimalizováno doslovné procházení.
  • Jestliže nyní namapujete nějaký příkaz na gesto, jež je defaultně používáno pro vyvolání jakékoli vestavěné funkce, nebude tato nadále k dispozici.

Původní článek

Po dalším měsíci vývoje byl uvolněn nový update, jenž je pro mne tentokrát jubileiní! Pokud se ptáte z jakého důvodu, tak odpověď je zcela prostá. Je to přesně dva roky, kdy jsem na začátku května českou veřejnost informoval o existenci první verze tohoto odečítače obrazovky. V polovině dubna jsem se pak poprvé připojil k mezinárodní komunitě aplikace Jieshuo. Takže je to takový malý slavnostní okamžik.

Nejnovější aktualizace se vyznačuje drobnými opravami, ale také přidanými funkcemi. Předně je nutno zmínit, že mezi ty nejvýraznější spadá přepracované přepínání navigace, jež je nyní shodné s novým TalkBackem ve verzi 9.1. Více se dočtete níže.

Taktéž musím zmínit skutečnost, že vzhledem k časové tísni vývojáře, nedošlo tentokrát na překlad nových funkcí. Velmi se za to omlouvá a slibuje nápravu v nejbližší době. Nicméně položek, jež nejsou z čínštiny přeloženy, není nijak mnoho. Takže si myslím, že se toto prozatím dá odpustit. Důležité je především to, co se změnilo a co bylo přidáno, takže je nejvyšší čas, abychom se na to podívali!

Nejprve shrnu kompletní seznam změn a poté se budu těm stěžejním podrobněji věnovat.

  • Virtuální obrazovka dostala funkci kontinuálního rozpoznávání
  • Opraven problém s chybnou interpretací začátku/konce editačního pole v rámci webových stránek
  • Optimalizována funkce rozpoznávání obrazovky
  • Optimalizováno procházení dle typu zvoleného prvku, podrobně viz níže
  • Tlačítka ovládání hlasitosti jsou v rámci zamykací obrazovky konfigurovatelná
  • Zapracována funkce pro přidání prázdné pozice na začátek/konec obrazovky

A nyní podrobněji!

Inovovaná navigace se vrací ke kořenům

Nejvýraznější změnou této verze je přepracovaný způsob navigace, kdy se tento zcela shoduje s pojetím v rámci nejnovějšího TalkBacku, jenž byl uvolněn před třemi měsíci a stojí za ním Google společně se Samsungem. Několik uživatelů tento nový způsob hodně kritizuje, ale já chápu pohnutky autora, které ho vedly k tomuto kroku.

Předně je to skutečnost, že díky dřívějšímu rozložení navigace, nebylo možné používat funkce, jež byly dostupné v úplně původním schématu ovládání. Mám na mysli například příjem/ukončení hovoru švihnutím nebo skokový pohyb v rámci dlouhých seznamů, jenž byl velmi užitečný například v kontaktech. Díky novému rozvržení se tyto funkce opět vrátily, což já osobně velmi vítám.

Myslím si, že třeba možnost přijetí hovoru pouhým švihnutím byla pro mnoho uživatelů naprosto zásadní, takže věřím, že i našinec tyto změny ocení.

Nastíním nyní, jak se navigace chová v případě, kdy používáte alternativní způsob ovládání aplikace, to znamená pohyb v rámci rozhraní OS pomocí švihání vpravo/vlevo, tak jak to má TalkBack.

Nuže tedy, jestliže využíváte tento způsob ovládání, Jieshuo se v nové verzi chová takto:

  • Pohyb po položkách je klasický, takže vodorovné švihání.
  • Jestliže aplikujete švihání svislé, dochází k onomu skokovému pohybu v rámci seznamu položek, viz popis výše.
  • Pro mě opravdu parádní věc, hojně využívám právě v kontaktech.
  • Na některých zařízeních (zejména Samsung) se tímto způsobem dá dokonce skákat po jednotlivých písmenech abecedy, tak jak to umožňuje třeba iPhone.
  • Během příchozího hovoru by pak svislým švihnutím mělo opět jít přijmout/odmítnout hovor, osobně jsem ještě neodzkoušel.
  • Samotná navigace dle typu zvoleného prvku pak probíhá tak, že rychlým jednolitým přejetím prstu nahoru/dolů (případně obráceně) přepínáte jednotlivé typy, například znaky, slova, řádky, atd.

Jakmile si požadovaný typ navolíte, pohybujete se již jen klasickým vertikálním šviháním.

Pokud jste byli zvyklí se v rámci systému pohybovat šviháním svislým a tím vodorovným naopak provádět rychlé zkratkové povely (viz výše), musíte si v průvodci nastavení zvolit výchozí způsob ovládání aplikace. Já jsem ale zvyklý na to z TalkBacku, proto jsem jej zde uvedl jako modelový příklad.

Navolte si na dlouhý stisk tlačítek regulace hlasitosti vlastní funkce

Ano, jedná se o další vychytávku, jež byla v tomto novém vydání uvedena. Tato možnost již samozřejmě v aplikaci k dispozici je, avšak tentokrát se s ní setkáme také v pohotovostním stavu na zamykací obrazovce. Jistě si pamatujete, že například na dlouhý stisk tlačítka volume plus, je ve výchozím stavu namapována funkce zastavení časovače. To nyní můžete libovolně měnit a nakonfigurovat si vše k obrazu svému.

Ještě jednou připomínám, že se jedná o funkcionalitu, jež je dostupná pouze na zamykací obrazovce zařízení, jakmile jej probudíte stiskem zapínacího tlačítka.

Lepší orientace na obrazovkách během cyklického posouvání

Další velice užitečná fičurka, kterou můžete znát opět z konkurenčního TalkBacku nebo aplikace Voice Assistant. Tato funkce je dostupná skrze aktivaci zaškrtávacího tlačítka, jež naleznete v rámci nastavení akcí/nastavení rolování., to je bohužel prozatím nelokalizované. Jakmile tuto volbu zaškrtnete, začne být během švihání začátek/konec obrazovky indikován prázdným místem. Toto je ohlašováno zvukovým signálem, takže ihned víte, že jste se dostali na první/poslední prvek dostupný v rámci aktuální obrazovky.

To je velice užitečné například v situaci, kdy víte, že vámi požadovaný prvek se nachází až někde úplně na konci seznamu zobrazených položek. Když uplatníte velmi rychlé švihání, abyste se na něj dostali co nejdříve, díky indikaci prázdného prostoru na konci obrazovky jej nemůžete minout.

Za mě sice malá, ale pro práci velice užitečná věc, doporučuji aktivovat!

Stažení a instalace

Vzhledem k tomu, že došlo k zapracování nových funkcí a předělání těch stávajících, důrazně doporučuji provést čistou instalaci s následným obnovením uživatelského nastavení ze zálohy. Mnoho lidí provedlo pouze klasickou aktualizaci a setkalo se pak s nefunkčností přepracovaného systému navigace. Finální rozhodnutí je na vás, ale pokud vám něco nebude fungovat, pak je to právě zvolením pouhé aktualizace.

Já instaloval načisto a vše pracuje jak má. Dokonce mám pocit, že se zlepšila odezva v rámci Androidu 11 a mírně se vylepšila reakce na dotyk. Taktéž došlo k drobné úpravě názvu aplikace, nyní se setkáte se jménem Jieshuo Plus. Důvod, proč tomu tak je a co to znamená, mi bohužel prozatím není znám.

Novou verzi odečítače můžete jako vždy stahovat ze dvou umístění. Tím prvním oficiálním je repozitář Github, tím druhým pak cloudové úložiště Sync.com.

Jestliže budete mít jakékoli dotazy či připomínky, komentujte buďto přímo pod článkem nebo v našich konferencích.

Užijte si nové funkce!


Článek Jieshuo aktualizováno, výroční update je na změny bohatší vyšel původně na webu Technologie pro nevidomé.



AndroidJieshuo


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.