Jieshuo Public Beta 20230310: Zatím neoficiálně, ale s plnou parádou!

Vážení příznivci odečítače Jieshuo, je to již pěkná řádka dní, kdy jsem publikoval poslední příspěvek o nové verzi. Má to své důvody, některé významnější, jiné méně, avšak díky těmto aspektům mohu novinky uveřejnit teprve nyní. Po téměř dvou měsících se soukolí vývoje dalo opět do pohybu.

Dílem za to může autorova zdravotní indispozice, částečně pak oslavy čínského nového roku a s nimi spojený bezpočet karnevalů, veselic a mnoha jiných slavností. Toto vše je ale nyní za námi a vývojář tak opět začal usilovně pracovat. Dnes vám předložím update, jenž svým významem patří rozhodně mezi ty extrémně důležité.

Nejde tak ani o počet nových funkcí, ačkoli i ty se najdou, ale hlavně o naprosto vynikající optimalizace, jež byly v aplikaci provedeny. Dotýkají se nejen odezvy samotné, ale například také mnohem stabilnějšího udržování pozice kurzoru, lepší práce s fokusem, včetně pamatování si jeho aktuální pozice. Takže, ti z vás, kteří jsou na tuto funkci zvyklí z odečítače TalkBack, ji konečně mohou plnohodnotně využívat i v rámci čínské aplikace.

Ze zahraničních zdrojů jdou informace, že práce s fokusem je nyní fenomenální, což se pozitivně projevilo i na mnohem rychlejším a konzistentnějším skrolování. Navíc pocitově je celá aplikace daleko rychlejší, lépe reaguje na dotyk a práce s ní je naprosto plynulá. Alespoň takto hovoří má osobní zkušenost v rámci Androidu 13.

Dokonce jsem zaznamenal i několik vylepšení v oblasti práce s některými aplikacemi, kde dříve fokus fungoval nekonzistentně. Namátkou mohu zmínit Google aplikaci pro odesílání textových zpráv, kdy se fokus choval velmi nepředvídatelně v rámci seznamu příchozích textovek. Dále je to například seznam naposledy spuštěných aplikací, s nímž se nyní pracuje mnohem lépe.

Jestliže si novou beta verzi nainstalujete, můžete to ostatně sami posoudit. Optimalizace ale nejsou vše, takže z novinek mohu předestřít například funkci použití virtuální reality pro mapování okolí nebo možnost implementace vlastního jazykového překladu bez nutnosti zásahu autora. Ucelený přehled najdete níže, dále pak bude následovat podrobnější popis vybraných funkcí.

Seznam změn – Jieshuo Public Beta 20230310

 • Přidána funkce virtuální reality, která pomáhá zrakově hendikepovaným zkoumat své okolí, najdete ji v hlavním nastavení aplikace.
 • Přidána funkce nastavení jazyka, díky které můžete dynamicky upravovat překlad aplikace, Najdete ji v rámci záložky pokročilých nastavení. Pokud nejste obeznámeni s fungováním lokalizačních řetězců, není doporučeno provádět vlastní jazykové úpravy, mohlo by dojít k nesprávnému fungování aplikace.
 • Vylepšena funkce zobrazení hlasového výstupu na displeji zařízení,
 • Vylepšena funkce předčítání změn v rámci aktuálního okna. Najdete ji v nastavení prezentace obsahu / nastavení čtení dynamicky měněného obsahu.
 • Optimalizována logika nalezení fokusu po posunutí stránky směrem dolů,
 • Optimalizováno čtení některého nestandardně zobrazovaného obsahu,
 • Cloudové štítky se nahrávají a načítají dle zvoleného jazyka,
 • Optimalizována funkce pamatování pozice fokusu,
 • Optimalizována činnost přepínání typu oznámení,
 • Opakovaná oznámení jsou nyní zaznamenána pouze jednou,
 • Optimalizován notifikační box,
 • Opraven problém, kdy v některých případech nefungovala složená gesta,
 • Optimalizován problém s abnormálním čtením v rámci panelu oznámení na zařízeních Huawei,
 • Opraven problém, kdy v některých případech docházelo k nekonzistentnímu čtení indikátoru průběhu při najetí prstem,
 • Optimalizován pohyb kurzoru v editačních polích,
 • Optimalizována strategie zpracování fokusu při procházení a otáčení stránek,
 • Nově je automaticky použito výchozí zvukové schéma, dojde-li k načtení chybného balíčku.

Revoluční posun v rámci překladů

Ano, toto je asi ta nejvíce stěžejní novinka, o které bych se rád podrobněji rozepsal.

Od verze 20230303, která byla uveřejněna na Githubu minulý pátek, se totiž výrazně mění možnosti, jak do aplikace implementovat aktuální lokalizaci, bez nutnosti čekat na dobu, kdy ji sám vývojář do odečítače integruje. Vše se točí okolo nově přidané funkce „nastavení jazykových dat“ (ve zmiňované verzi ještě není přeloženo), která je klíčem a zároveň branou k těmto novým možnostem.

Jestliže nahlédnete do útrob této nabídky, tak zjistíte, že se vám kromě několika tlačítek bude prezentovat zejména okno s dostupnými lokalizačními řetězci, které můžete libovolně upravovat přímo v aplikaci. Nejlepší je tedy odskrolovat až nakonec seznamu, kde se logicky nacházejí poslední, zpravidla dosud nepřeložené řetězce. Jestliže na nějaký takový klepnete, objeví se jednoduché dialogové okno, kde vidíte původní překlad a volné editační pole, do nějž můžete vložit ten svůj. Vše se pak jen potvrdí tlačítkem OK.

Jakmile takto přeložíte všechny potřebné věci, skrze tlačítko „další možnosti“ musíte vaši práci ještě celou uložit. Poté stačí aktivovat nepřeložené zaškrtávací pole v záhlaví lokalizačního okna, restartovat Jieshuo a je hotovo! Nyní vám bude fungovat překlad, jenž jste si sami vytvořili nebo upravili a není tak nutné čekat na zásah samotného vývojáře.

Navíc, skrze tlačítko „dalších možností“ můžete hotový překlad exportovat do souboru s příponou .json, který bude následně uložen do složky JSR, (jen čínský název) a podsložky zdroje. Tento soubor můžete sdílet s ostatními uživateli a oni si jej mohou skrze tlačítko „importovat“ přímo nahrát do své verze odečítače. Tím pádem rovněž budou mít aktuální překlad funkční, aniž by museli na cokoli dalšího čekat.

Samozřejmě, že lokalizace standardní bude i nadále pokračovat klasicky s intervencí autora, tak jak jsme doposud byli zvyklí. Je to ale zkrátka možnost, jak mít aplikaci plně lokalizovanou mnohem dříve. I já jsem samozřejmě nelenil a soubor cs_strings_20230308.json s aktuálním překladem pro vás nachystal. Můžete si jej stáhnout a dle návodu výše sami do odečítače implementovat.

Stačí, abyste tento soubor nahráli do výše popsané složky a poté jej přímo z prostředí nastavení jazykových dat do své aplikace naimportovali. Jestliže chcete mít kompletní překlad rovnou po aktualizaci odečítače a nehodláte se pouštět do lokalizačních experimentů, i to je nyní možné!

S autorem jsem připravil nejnovější beta verzi z datem 10. března, kterou si můžete naistalovat prostřednictvím balíčku Jieshuo_20230310_public_beta.apk. Doporučuji instalovat právě tuhle, jelikož je mnohem lépe optimalizovaná, než ta první, vydaná před týdnem.

Oficiální stažení a instalace

Pokud ale nechcete instalovat to nejnovější a nebo používáte verzi s označením Lite, můžete samozřejmě aktualizovat přímo v rámci odečítače. Počítejte ale s tím, že vám bude prozatím dostupná jen verze s označením 20230303, jenž není dosud lokalizována, můžete si ale do ní naimportovat výše zmíněný jazykový balíček. Taktéž musím upozornit, že beta z 10. března je prozatím k dispozici jen jako plná verze, včetně čínských služeb, takže kdo z vás tuto variantu používá, může aktualizovat klasickým způsobem.

Jestliže ale využíváte odlehčenou verzi Lite, nainstaluje se vám tato beta souběžně s ní, takže pak bude na vás, které variantě dáte přednost. Obě pochopitelně mohou v zařízení koexistovat společně, spuštěna však může být pouze jedna!

Jak říkám, důrazně doporučuji instalaci veřejné bety z 10. března, jak kvůli vyšší „odladěnosti“, tak i z hlediska kompletní lokalizace, ale finální rozhodnutí je čistě na vás. Včerejší update funguje velice dobře a je vhodný ke každodennímu použití. Věřím, že mou práci oceníte, jsem připraven na jakékoli komentáře, postřehy, dotazy i připomínky.

Užívejte!


Článek Jieshuo Public Beta 20230310: Zatím neoficiálně, ale s plnou parádou! vyšel původně na webu androidbezzraku.wordpress.com.AndroidJieshuo


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.