MacOS a VoiceOver – Mac jako kompenzační pomůcka

Firma Apple, stejně jako Microsoft, patří ke stálicím trhu s informačními technologiemi a její historie sahá až do druhé poloviny 70. let, kdy se začaly prosazovat mikropočítače. Přestože se v posledních letech povědomí o Applu zvýšilo, patří Apple se svými počítači a jejich operačním systémem MacOS, narozdíl od Microsoftu a jeho operačního systému WIndows, stále k méně obecně známým alternativám mezi širokou veřejností. Je tomu škoda, neboť pro určitou skupinu uživatelů a to i nevidomých, mohou být počítače Apple Macintosh zajímavou alternativou k dosud zavedeným sestavám PC.

Přeskočíme-li úspěch počítačů ze série Apple II z počátku 80. let, začalo se logo s nakousnutým jablkem vrývat do paměti široké laické veřejnosti díky úspěchu multimediálních přehrávačů iPod. Poslední léta je o Applu slyšet zejména v souvislosti s mobilními telefony iPhone a tablety iPad. Kvůli cenové náročnosti, obzvláště v našich končinách, tak trochu stranou úspěchu stojí počítače Macintosh, neboli jednoduše jen Mac, o kterých dále bude řeč.

Modely počítačů Apple Macintosh

Je dobré si stručně představit, co počítače Apple Mac v současné době nabízí za modely, neboť výhody plynoucí pro nás z používání operačního systému MacOS lze využít pouze právě na těchto počítačích:

  1. Mac Mini – Malý stolní počítač pro běžné použití, jenž cílí především na uživatele přecházející z klasických PC s Windows, kteří již mají doma svoji klávesnici, myš a monitor.
  2. iMac – Počítač pro běžné použití typu all in one (vše v jednom) skládající se z monitoru, externí klávesnice a myši/trackpadu, při čemž v onom monitoru je zabudovaný kompletní počítač. Existuje verze i iMac Pro, která cílí zejména na profesionály v oblasti multimédií.
  3. MacBook Pro – Notebook pro běžné i profesionální použití s  bohatou výbavou vyráběný v úhlopříčkách displejů 13 a 15 palců.
  4. Macbook a MacBook Air – Ultra tenké notebooky pro běžné použití vyráběné s úhlopříčkou displeje 12 a 13 palců.

Všechny výše uvedené počítače se vyznačují tím, že používají procesory Intel Core I5 či I7, nemají optickou mechaniku a v nejnovějších provedeních používají výhradně pro komunikaci porty USB C/Thunderbolt. Navíc je zde jen kombinovaný audio konektor pro vstup a výstup zvuku a někde i MiniDisplay port.

Mezi běžné periferie Maců patří displeje s jemným (retina) rozlišením, zabudované reproduktory, zabudovaná či bezdrátová klávesnice s nízkým zdvihem (tzv. Magic Keyboard), zabudovaný či bezdrátový trackpad s podporou vícedotykových gest a haptickou odezvou (tzv. Magic TrackPad) a drátová či bezdrátová myš s podporou dotykových gest (tzv. Magic Mouse). Některé počítače navíc mají ještě dotykový dynamický ovládací panel (tzv. Touch Bar) se snímačem otisků prstu (tzv. Touch ID). Veškeré tyto periferie ve svém ovládáníve spolupráci s operačním systémem MacOS, pokud to dává smysl, mají integrované prvky přístupnosti, které mohou využít i uživatelé se zrakovým postižením.

Kompatibilita

Přestože operační systém MacOS nelze instalovat na jiné počítače než výše uvedené, neplatí to opačně díky procesorům Intel s architekturou X86-64, které jsou běžně používané v jiných stolních a přenostných počítačích. To znamená, že na Macintoshe je možné nainstalovat jakýkoli jiný systém, ať už Windows či Linux, a lze tak komplikace spojené s přechodem na MacOS zmírnit a používat oba systémy současně. Uživatelskou zkušenost je možno vylepšit ještě tím, že Windows či jiný operační systém nainstalujeme do virtuálního stroje, což je speciální aplikace umožňující provozovat bez nutnosti restartu počítače více operačních systémů.

Nemožnost použití MacOS na jiném hardware, než na tom od Apple, je dáno napevno stanoveným okruhem ovladačů pro zařízení v počítači. To znamená, že možnost volby jsou zúženy, na druhou stranu úzké propojení hardware a software přináší energetické a výkonové úspory. Macintoshe už tradičně používají pro komunikaci s hardwarem rozšiřitelné firmware, tzv. EFI, a vydobyly si tak renomé spolehlivých a stabilně běžících strojů v reálném provozu. Nutno přiznat, že současná doba zrychlených vývojových cyklů zcela nesvědčí kvalitě softwaru Applu.

Operační systém

MacOS patří do rodiny Unixových operačních systémů, a má tak společného předka s Linuxem, který je populární jako nízkonákladové řešení při výbavě počítače. Tuto příbuznost ostatně naznačuje přítomnost interpretu příkazů Bash, jenž však narozdíl od Linuxu je v Mac OS X doplňkovým nástrojem pro správu systému stejně jako např. Příkazový řádek ve WIndows. Konkrétně pak systém MacOS je vystavěn na operačním systému Darwin, následovníka operačního systému Next Step a derivátu Unixu BSD, jenž byl firmou Apple zveřejněn jako otevřený software pro další použití a to zcela zdarma. Tato kostra je nejen základem pro MacOS, ale i pro iOS, což je systém pohánějící telefon iPhone či tablet iPad.

Pravidla používání systému MacOS vychází tedy ze zvyklostí obdobných systémů, zejména co se týče organizace souborů a uživatelů. KOnzolové aplikace jsou víceméně kompatibilní s těmi pro Linux a mají z příkazové řádky stejné ovládání až na některé vyjímky.

Běžné (grafické) aplikace pro MacOS jsou ideálně postaveny na frameworku Cocoa, který je z hlediska přístupnosti skrze asistivní funkce a pro integraci s nastavením systému nejlepší možnou alternativou, i když lze spouštět aplikace i jiné koncepce, které chtějí být multiplatformní. KOmpletní české prostředí je již v dnešní době samozřejmostí a to jak u samotného systému MacOS, tak u aplikací se systémem dodávaných.

Mac jako kompenzační pomůcka

Tyto všechny informace jsou z praktického a historického hlediska zajímavé, ale stále nic moc neříkají o tom, co počítače Macintosh znamenají právě pro nevidomé. Těm, kteří sledují trh s osobními počítači, zajisté neuniklo, že Maci jsou výrazně dražší než papírově srovnatelné počítače s Windows, což je způsobeno jednak přísnější výstupní kontrolou dílů, z nichž jsou počítače sestaveny, a jednak bohatější softwarovou výbavou a navazujících služeb. Ty uživatel ocení zejména ve chvíli, kdy vlastní více zařízení od firmy Apple.

Zatímco k ceně počítače s Windows je zpravidla nutné připočítat cenu nového odečítače nebo cenu za jeho upgrade, u Maců můžeme tuto položku vynechat. Síla systému MacOS je v tom, že jeho integrální součástí je odečítací nástroj VoiceOver a další řada propracovaných asistivních funkcí, jež jsou tak po ruce na každém prodaném počítači firmy Apple. Např. s novým IMacem či MacBookem Pro uživatel získá se zařízením odečítač a zvětšovač obrazovky, které lze přirovnat např. k balíku Supernova Access Suite na Windows. Operační systém MacOS nabízí více než 10 funkcí zpřístupnění pro různá omezení (zrakové, sluchové, pohybové), při čemž každou z nich si lze dle potřeb přizpůsobit a některé z nich, jako např. odečítač VoiceOver, lze používat již na přihlašovací obrazovce nebo dokonce v záchraném (recovery) režimu počítače ještě před tím, než je spuštěn jakýkoli operační systém.

Standardně součástí systému MacOS je software od firmy Nuance, který se používá jak pro převod textu na řeč, tak i řeči na text. Pro hlasový výstup odečítače lze tedy použít některý z desítek národních hlasových syntéz a libovolně či automaticky mezi nimi přepínat. Alternativně se nabízí zakoupení aplikace Infovox iVox, která nabídku hlasů může rozšířit, např. o český populární hlas Eliška.

Odečítací funkce VoiceOver navíc podporuje všechny braillské řádky dostupné na českém trhu bez nutnosti instalovat speciální ovladače. U těch, které mají zabudované i braillské klávesnice, podporuje obousměrný braillský překlad, tj. jak vstup, tak i výstup v závislosti na zvoleném jazyku a normě (šestibodová či osmibodová). Braillský výstup z jednoho počítače je možno zobrazit až na 32 připojených braillských řádcích současně.

Na základě výše uvedeného můžeme všechny počítače Apple Macintosh označit za kompenzační pomůcky pro zrakově postižené. Konkrétně dle přílohy č. 1 vyhlášky 388/2011 s.b. přenosné počítače lze klasifikovat jako digitální elektronický zápisník s hlasovým nebo hmatovým výstupem a stolní počítače jako digitální čtecí přístroj s hlasovým výstupem. V zásadě tedy není nutné nakupovat žádanou pomůcku přes nějakého dodavatele kompenzačních pomůcek a je možné počítač značky Apple koupit kdekoli, nicméně tento postup si mohou dovolit opravdu jen zkušení uživatelé, kteří jsou schopni nejen uvést počítač do jim vyhovujícího stavu, ale kteří jsou již zaškolení a umí využít všechny jeho funkce, zejména funkce odečítače či zvětšovače obrazovky, mluvíme-li o zrakově postižených.

Jakýkoli Mac můžeme pořídit jako digitální čtecí přístroj ve své tradiční podobě, tj. se skenerem, jenž podporuje TWAIN rozhraní, a s aplikací ABBYY Fine Reader ve verzi pro MacOS, pomocí níž můžeme digitalizovat naskenované předlohy.

Podpora a servis

Neméně důležitou otázkou, která souvisí s klasifikací Maců jako kompenzačních pomůcek, je údržba systému a záruční servis, neboť počítač by měl plnit svůj účel ideálně 5 let. Na zakoupený produkt se vztahuje standardní záruka 2 roky. Standardní dvouletá záruka se poté dále ještě dělí na první a druhý rok, kdy spotřebyteli je v prvním roce poskytován servis nad rámec stanovený zákonem. Existuje zde ještě placená možnost tří leté nadstandardní záruky, tzv. Apple Care Protection Plan, která garantuje rychlou výměnu produktu, opravu technikem na místě či telefonickou podporu po celou dobu trvání záruky.

Pro počítače s operačním systémem MacOS platí stejné zásady zacházení jako s kterýmikoli jinými počítači. Je tedy zcela na zodpovědnosti uživatele, pokud např. smaže nějaký důležitý soubor, který je nutné k běhu systému, nebo pokud do systému pustí záškodnickou aplikaci sbírající osobní údaje apod. I když existují antivirové programy pro MacOS, není to kvůli zranitelnosti systému, ten před provedením zásadních změn vyžaduje zadání správcovského hesla, ale je to spíše ochrana uživatele před sebou samým a před jeho případnou neznalostí.

MAcOS je prakticky bezúdržbový systém, stejně jako nejnovější verze Windows, přinášející všechny funkce moderních operačních systémů, jako je zálohování či integrace cloudových služeb. Je dobré si na tomto místě ovšem uvědomit, že tento bezúdržbový chod, realizovaný formou online aktualizací, se týká i odečítače VoiceOver a dalších asistivních funkcí integrovaných přímo v MacOS, což má své nesporné výhody. Velkou nevýhodou je fakt, že funkce zpřístupnění jsou jednou položkou na dlouhém seznamu priorit, proto u nových verzí MacOS dochází k opravě problémů v přístupnosti většinou až ve třetí desetinové verzi. Obecně zde platí pravidlo, že automatické aktualizace nelze doporučit a je na nejvýš vhodné si ověřit změny v přístupnosti před každou aktualizací jak samotného systému, tak i provozovaných aplikací.

Přechod na MacOS a VoiceOver

Asi nejdiskutovanějším tématem při porovnávání odečítačů pro WIndows a VoiceOveru je hierarchická skupinová navigace VoiceOveru, kterou lze asi nejvíce přirovnat k objektové navigaci odečítače NVDA. Zatímco při základní práci se systémem WIndows se uživatel bez JAWS kurzoru či oné objektové navigace NVDA v zásadě obejde, u VoiceOveru je skupinová navigace, realizovaná tzv. VOiceOver kurzorem, základní pomůckou při ovládání systému MacOS bez zraku. Přestože VoiceOver v novějších verzích MacOS dovoluje hierarchii skupinové navigace omezit či ji vypnout, zůstává stále jako výchozí volbou a počítají s ní i všechny tutoriály, které k VoiceOveru existují. Je to zejména proto, že i přes počáteční obtíže přináší uživateli úsporu v přijímaných informacích od odečítače a časovou úsporu v ovládání již známých obrazovek.

Ač v zásadě koncepce odečítače VoiceOver je podobná dalším známým odečítačům z Windows, není stejná, což je jednak důsledek toho, že i MacOS je jiný systém než Windows, a jednak je Voiceover mladší než jeho Windows protějšky a poučil se tak z některých nešvarů, jež se opouští jen velmi ztěžka. Díky tomuto faktu není dobré chtít věci dělat stejně jako na Windows. Při přechodu na MacOS je dobré opustit své návyky a přijmout novou filozofii. Jedině tak se nedostaví rozčarování a těžkosti s osvojováním si nových postupů.



iOSiPhoneMacmacOS/OS X


Roman Kabelka
Roman Kabelka pracuje jako web administrátor ve společnosti Master Internet, s.r.o. Vystudoval Fakultu informatiky Masarykovy univerzity a téměř 10 let pracoval jako lektor náročných kompenzačních pomůcek na bázi IT v TyfloCentru Brno, o.p.s. Dlouhodobě se věnuje vývoji webových stránek a...