Microsoft předhonil Apple, přístupnost Maců kolabuje

Svůj první MacBook, notebook od Applu, jsem začal používat téměř před deseti lety. Nyní však silně zvažuji návrat zpět k notebookům s operačním systémem Windows. Přístupnost pro zrakově znevýhodněné uživatele Maců začala totiž stagnovat, zhoršovat se a zlepšení je v nedohlednu.

Proč?

Určitou teorii mám, ale začněme popořádku. Na Apple produktech mě zaujalo, že myslí na přístupnost pro uživatele se znevýhodněním přímo od výroby. Při koupi jakéhokoli produktu od této společnosti stačí po spuštění aktivovat příslušné funkce v závislosti na hendikepu. Nic víc neřešíte. Žádná složitá instalace nebo nastavování. To v případě notebooku s Windows se občas nelze obejít bez specialisty, který problematice požadovaného hendikepu rozumí.

Apple produkty byly tedy svým způsobem ohledně uživatelů se znevýhodněním na velmi vysoké úrovni. Některé z nich stále jsou, ale u Maců tato oblast pokulhává. Nabývám dojmu, že přístupnost nemá už takovou prioritu jako dřív. V posledních aktualizacích operačního systému macOS nejsou vůbec uváděny změny a inovace, které se týkají podpůrných funkcí pro uživatele se znevýhodněním. Pokud ano, tak jde pouze o drobnosti, které nemají zásadní vliv na zlepšení celkového uživatelského zážitku z používání.

Nicméně nelze tvrdit, že by nešlo Mac se zrakovým hendikepem používat. I když zlepšení a inovace v této oblasti přibývají opravdu minimálně, Apple přístupnost udržuje, ale nezlepšuje. Inovace, které s aktualizacemi odečítačů obrazovek mají k dispozici uživatelé na Windows, v operačním systému macOS nečekejte.

Tím, že přístupnost je do určité míry pouze v udržovací fázi, vznikají zbytečné komplikace při práci v macOS. Zmíním dvě nejpodstatnější.

Nestabilní Safari

Internetový prohlížeč, který je přímou součástí operačního systému macOS, je od jisté doby nestabilní a nelze se na něj plně spoléhat. Uživatelům macOS doporučuji stažení ještě například Google Chrome a internetové prohlížeče střídat.

Při práci na internetu se Safari nepředvídatelně zasekává. Odečítač VoiceOver náhle začne hlásit, že Safari nereaguje. Zrakově znevýhodněný uživatel je v této chvíli ztracen, protože s internetovým prohlížečem není možné nadále pracovat. Pro zbavení tohoto problému však stačí Safari zavřít a začít úplně od začátku. S vypnutým odečítačem VoiceOver se problém nevyskytuje, vidící uživatelé ho tedy vůbec nezaznamenají.

Na některých internetových stránkách ne pravidelně, ale nepravidelně, jak si Safari zamane, jednoduše odečítač VoiceOver nevyčítá názvy jednotlivých nadpisů. Úrovně čte, textové pojmenování nadpisů už ale ne. Místo nadpis úrovně dva Můj účet, VoiceOver přečte pouze nadpis úrovně dva text.

S aktivním VoiceOverem se v Safari nedá spolehnout ani na vyčítání obsahu jednotlivých tabulek na internetových stránkách. V některých případech VoiceOver tvrdí, že buňky v tabulkách jsou prázdné i přesto, že to není pravda. V textových polích nelze někdy editovat text, protože odečítač VoiceOver neposkytuje hlasovou zpětnou vazbu. A už vůbec si VoiceOver v Safari nerozumí s roletkovými rozbalovacími seznamy, které detekuje jako místní panel, v němž ale ovšem nic nevyčítá, takže tato nabídka je zcela neovladatelná.

Některé z neduhů vyřešíte použitím jiného internetového prohlížeče – třeba Google Chrome, ovšem ne všechny. A i Google Chrome má své mouchy, kdy v některých případech na určitých internetových stránkách (stejně jako Safari) ignoruje a s odečítačem VoiceOver nenajde jednotlivé sekce nebo textově dostupné informace, které jsou normálně dostupné a očím viditelné.

Skákající kurzor a čtení bez diakritiky

Druhým závažným problémem, který mě rozčiluje stejně jako nestabilní safari, je bez pochyby skákající kurzor odečítače VoiceOver. Editujete text, procházíte internet, píšete zprávu, jen něco hledáte. Ve všech případech se může stát, že kurzor VoiceOveru náhle začne neovladatelně přeskakovat mezi jednotlivými oblastmi aktuálně používané aplikace nebo průzkumníku Finder. Nejste schopni nic dělat, jen vyčkávat, až se kurzor uklidní. Tohle je opravdu nepříjemné a vždy mě to rozčílí.

Od vydání operačního systému macOS 13 Ventura, tedy od poslední nedávné velké aktualizace, jsou všechny názvy souborů a adresářů čteny pomocí odečítače VoiceOver bez diakritiky, i když diakritiku normálně obsahují. To se týká i čtení souborů v PDF v systémovém náhledu.

Microsoft předhonil Apple

Komplikací v přístupnosti pro zrakově znevýhodněné v systému macOS je mnohem víc. Nicméně tyto jsou nejzávažnější a rozhodně vás potrápí. Původně jsem si myslel, že některé z problémů způsobuje můj iMac a MacBook z roku 2017 a protože byla možnost, zažádal jsem si o nový MacBook s Apple M2 čipem. Ani to však nestačilo.

Záseky Safari kdy hlásí, že nereaguje, se sice o něco zmírnily, ale nevymizely. Zbytek komplikací přetrvává dál nezávisle na modelu zařízení. Problém bude tedy v samotné přístupnosti macOS. Kdybych to věděl, příspěvek na zvláštní pomůcku bych využil na pořízení kvalitního přístroje s Windows. Nyní s každou aktualizací macOS doufám, že se přístupnost zlepší.

Před dvěma lety se mi podařilo vyhrát v soutěži Živnostník roku základní kancelářský notebook od Lenova s Windows, kam jsem si nainstaloval podpůrné funkce pro zrakově hendikepované uživatele. Odečítače obrazovek NVDA a Jaws a nyní srovnávám oba systémy. Bohužel musím konstatovat, že Windows a tamní odečítače obrazovek předhonily přístupnost operačního systému macOS v MacBoocích a iMacích od Applu. Aktualizace odečítačů na Windows přináší neustále nějaké užitečné inovace, nové klávesové zkratky a vychytávky, podporu nových funkcí, ale v macOS běží odečítač VoiceOver jen v udržovací fázi. A to zamrzí, zvláště, jak měl Apple před nějakou dobou našlápnuto a jak se přístupnosti horlivě věnoval.

Změna priorit?

Už delší dobu sledujeme, že PC od Applu mají menší prodejnost než nositelná elektronika (iPhone, iPad, Apple Watch). Je pravdou, že u těchto zařízení závažné komplikace v přístupnosti nepozoruji. Ano, s aktualizací nových operačních systému pár komplikací nastalo, ale protože tyto produkty disponují mnohem větší uživatelskou základnou i z řad znevýhodněných uživatelů, Apple byl zřejmě pod dost velkým tlakem. A tak postupně většinu problémů odstranil a odstraňuje dál. Nositelná elektronika má tedy podle mého názoru pro Apple větší prioritu než MacBooky a iMacy. Tím pádem uživatelé s hendikepem používající PC od Applu, mají stran přístupnosti smůlu. Je jich nejspíš málo a prodeje nejsou natolik slavné, aby tato oblast Apple nějak víc zaujala. Vlastním iPad. Ano, je super, ale stále si nějak nedovedu představit, že by mi nahradil Mac. Nejspíš je to jen o zvyku.

Každopádně e-mail, na kterém Apple sbírá potíže ohledně přístupnosti svých produktů, stále existuje a funguje. Samozřejmě musíte komunikovat anglicky. Nikdo se nicméně netváří, že by komplikace v přístupnosti v macOS neřešil, ale evidentně to nikoho nepálí tak, jako kdyby přestalo něco fungovat na zařízeních, která jsou od Maců více populární a generují větší prodeje. Pravděpodobně má Apple málo přístupnostních expertů a jednoduše nestíhá. Ovšem to nás jako běžné uživatele zajímat nemusí. My chceme kvalitu. A té se nám v oblasti Maců nedostává.

Dám Applu ještě šanci. Ale otevřeně prohlašuji, že pokud se situace nezlepší, můj příští notebook už od Applu nekoupím. Vrátím se k Microsoftu.



AppleMacBook


Karel Giebisch
Karel se moderním technologiím pro zrakově znevýhodněné věnuje už řadu let. Je nevidomý, primárně pracuje s Apple produkty, ale nebrání se zabrousit i do oblasti operačních systémů Windows nebo Android.