Naučte se s NVDA: Instalace

Naučte se s NVDA: Instalace NVDA

Stáhnout tento návod jako zvukový soubor ve formátu MP3 (v angličtině)

Zobrazit původní videozáznam tohoto návodu na Youtube (v angličtině) (odkaz se otevře v novém okně)

Přepis videa

Úvod: Americká nadace nevidomých ve spolupráci s NVAccess uvádí: Naučte se s NVDA: Základní seznámení s používáním počítače a internetu

Instalace NVDA

Mluvčí: V tomto návodu si ukážeme instalaci NVDA pomocí jeho instalačního programu staženého z internetu. Lze jej stáhnout z adresy nvaccess.org/download. Stažení instalátoru je jediným krokem z celé série návodů, s nímž možná budete potřebovat pomoc vidící osoby, ale jakmile instalátor spustíme, můžeme už používat NVDA zcela nezávisle. Stažený instalátor tedy nyní spustíme. Pokud používáte jiný odečítač, bude pravděpodobně nejlepší ho ukončit, jakmile začne mluvit NVDA.

Odečítač: (Hudební logo) NVDA dialog. Licenční podmínky seskupení. Licenční podmínky editační pole víceřádkové jen pro čtení. NVDA License.

Mluvčí: Nyní stojíme kurzorem přímo v textu licenčních podmínek. Postupným tisknutím šipky dolů si je můžete přečíst řádek po řádku. Až skončíte, stiskněte tab, čímž se přesunete na zaškrtávací políčko "Souhlasím". Teď tedy stisknu tab.

Odečítač: Souhlasím zaškrtávací políčko nezaškrtnuto Alt plus es

Mluvčí: Pokud s podmínkami souhlasíte, stisknutím mezerníku políčko "Souhlasím" zaškrtněte.

Odečítač: Mezera. Zaškrtnuto.

Mluvčí: Nyní se dalším stisknutím klávesy tab přesuňte na tlačítko "Nainstalovat NVDA na Váš počítač".

Odečítač: Nainstalovat NVDA na Váš počítač tlačítko alt plus en

Mluvčí: Stisknutím mezerníku jej aktivujte.

Odečítač: Mezera. Nainstalovat NVDA dialog. Pro instalaci NVDA na Váš harddisk prosím stiskněte tlačítko Pokračovat. Spouštět nvda při zobrazení přihlašovací obrazovky zaškrtávací políčko zaškrtnuto alt plus el

Mluvčí: Instalátor vás právě instruoval, že máte zahájit instalaci tlačítkem Pokračovat. Na toto tlačítko se dostanete několika stisky klávesy tab. Kurzor se nejdřív postupně zastaví na dvou zaškrtávacích políčkách, která můžete přepnout mezerníkem, pokud chcete, my ale doporučujeme ponechat obě volby zaškrtnuté.

Odečítač: Vytvořit zástupce na pracovní ploše a nastavit klávesovou zkratku (kontrol plus alt plus en) zaškrtávací políčko zaškrtnuto alt plus zet. Pokračovat tlačítko alt plus pé

Mluvčí: Nyní zahájíte instalaci stisknutím mezerníku. Podle toho, jak máte nastavený počítač, se vám může za určitých okolností zobrazit dialogové okno, které NVDA v této chvíli nedokáže přečíst. Pokud se tento dialog otevře, poznáte to podle toho, že NVDA ohlásí "Zabezpečená obrazovka" a přehraje se tento zvuk:

Odečítač: (Znělka) Zabezpečená obrazovka

Mluvčí: Tento dialog se ptá, jestli programu NVDA chcete povolit provádět změny v systému. Podržte alt a stiskněte zároveň s ním písmeno a. Tím změny odsouhlasíte a dialog zavřete. Během samotné instalace NVDA uslyšíte pravidelné pípání a v závislosti na vašem konkrétním počítači může trvat až několik minut, než se instalace dokončí.

Odečítač: (Pípání) Probíhá instalace NVDA dialog. Vyčkejte prosím na dokončení instalace NVDA. (Pípání). Hotovo dialog. Instalace NVDA byla úspěšně dokončena. Stiskněte tlačítko ó ká pro spuštění nainstalované kopie. Ó ká tlačítko

Mluvčí: Stisknutím mezerníku spustíte právě nainstalovaný odečítač NVDA. Uslyšíte, jak se NVDA ukončuje a vzápětí spouští znovu, a hned potom začne číst uvítací dialog.

Odečítač: (Znělka při ukončení) (Znělka při spuštění) Vítejte v programu NVDA dialog. Vítejte v programu NVDA. Většina příkazů pro ovládání programu NVDA je tvořena soustiskem tzv. klávesy NVDA spolu s dalšími klávesami. Jako klávesa NVDA je standardně přednastavena klávesa Insert – buď hlavní Insert nebo Insert na numerickém bloku klávesnice. Jako klávesu NVDA lze místo Insertu též nastavit klávesu CapsLock. Pro vyvolání nabídky programu NVDA stiskněte kdykoli klávesu NVDA+n. V tomto menu najdete položky pro nastavení, nápovědu a další funkce programu NVDA. Možnosti dialogu seskupení. Použít capslock jako NVDA klávesu zaškrtávací políčko nezaškrtnuto.

Mluvčí: Všechny tyto volby lze měnit také v menu Možnosti, které probereme v pozdějším návodu. (Poznámka překladatele: Ten bohužel zatím není sepsán.)Pohybujte se dál vpřed po jednotlivých volbách tisknutím klávesy tab.

Odečítač: Spouštět NVDA po přihlášení do systému zaškrtávací políčko zaškrtnuto alt plus el

Mluvčí: Pokud se chystáte používat NVDA jako jediný odečítač, budete možná chtít tuto volbu zaškrtnout, aby se vždy po spuštění systému automaticky spustil i NVDA.

Odečítač: Zobrazit tento dialog při spuštění NVDA zaškrtávací políčko zaškrtnuto

Mluvčí: Tuto volbu odškrtneme, aby se nám tento dialog při každém příštím spuštění NVDA už nezobrazoval.

Odečítač: Mezera. Nezaškrtnuto.

Mluvčí: Nyní tento dialog zavřeme stisknutím mezerníku na tlačítku OK.

Odečítač: O ká tlačítko. Stažené soubory okno.

Poznámka překladatele: Je dobré vědět, že na úvodní obrazovce instalátoru NVDA, ve fázi, kdy jsme klikali na tlačítko "Nainstalovat NVDA na váš počítač", se nachází ještě dvě další důležitá tlačítka, a sice "Vytvořit přenosnou kopii" a "Spustit dočasnou kopii NVDA". V krátkosti si teď vysvětlíme, k čemu tato tlačítka slouží, protože se kdykoli v budoucnu mohou opravdu hodit. Vytvořit přenosnou kopii znamená, že si můžete zcela samostatnou, spustitelnou a funkční kopiiNVDA uložit na libovolné přenosné médium, např. na flash disk nebo externí disk. Tak můžete mít teoreticky přístup ke kterémukoli počítači, s nímž budete někdy potřebovat pracovat, bez ohledu na to, jestli je na něm nainstalovaný NVDA či kterýkoli jiný odečítač nebo ne. Pokud si budete schopni i bez pomoci odečítače zapamatovat spolehlivý postup, jak z daného média přenosnou kopii NVDA spustíte, nebo si na tento první krok zajistit pomoc někoho vidícího, nebudete tak pro zpřístupnění daného "cizího" počítače muset dělat už vůbec nic dalšího. Takovouto snadností používání přenosné verze na libovolném počítači je NVDA i po více než deseti letech od vydání jeho první veřejné verze dodnes stále nejpraktičtějším a nejefektivnějším odečítačem mezi všemi ostatními. Přenosná kopie NVDA bude ale mít několik omezení v podstatě na všech verzích Windows kromě Windows XP, která už ale v roce 2017 nelze doporučit používat vůbec nikomu. Přenosný NVDA nebude schopen číst tzv. zabezpečené obrazovky (viz výše) nebo programy, které se spouští s oprávněním správce, pakliže sám NVDA toto oprávnění nemá, atd. Tato omezení byste však při základním použití na jiném než vašem vlastním počítači, ke kterému přenosné kopie většinou slouží, neměli nijak negativně pocítit. Dočasná kopie NVDA je ještě o něco omezenější – není schopna např. ani uchovat případné změny v nastavení po svém ukončení. Nicméně lze NVDA takto okamžitě na čas spustit, jen pokud potřebujete nutně, rychle a teď hned provést určitý úkon, aniž by kamkoli cokoli ukládal nebo po sobě na daném počítači nechal jinou stopu.

Pokud máte zájem o další návody ze série Naučte se s NVDA, navštivte stránku afb.org/learnNVDA (odkaz se otevře v novém okně)

Tento návod vám přinášíme za podpory nadace asociace Technologie pro spotřebitele.

Zdroj (odkaz se otevře v novém okně): http://www.afb.org/info/living-with-vision-loss/using-technology/assistive-technology-videos/learn-nvda/installing-nvda/12345Naučte se s NVDANVDApřekladyTutoriályWindows


Lukáš Hosnedl
Jmenuji se Lukáš Hosnedl a překládáním nejrůznějších textů z angličtiny se na poloprofesionální úrovni zabývám už víc než deset let. Také se aktivně zajímám o přístupnost, asistivní technologie a technologie obecně. Baví mě ale třeba i tvůrčí psaní, hra na...