Novinky iOS 18 a zrakový handicap

Nastalo září roku 2024 a jak už bývá zvykem, i tentokrát Apple vypustil do světa nové verze svých operačních systémů pro své produkty. Nás konkrétně budou zajímat inovace v operačních systémech iOS a iPadOS 18, systémy pro mobilní telefony iPhone a tablety iPad. Ne však z pohledu běžného uživatele, ale z hlediska osob se zrakovým handicapem. Co můžete očekávat?

Před tvorbou tohoto článku jsem pečlivě zkoumal oba operační systémy a hledal, co je nového. Nebudu zastírat skutečnost, že systémy jsou velice rozsáhlé a rozhodně není v mých silách odhalit všechny inovace, změny a novinky. Je velmi pravděpodobné, že následující souhrn neobsahuje celkový přehled změn a vylepšení, ale především takové inovace, které jsem sám buď objevil nebo na ně narazil z ověřeného zdroje, konkrétně na webu AppleVis. Zaměřím se pouze na záležitosti pro osoby se zrakovým handicapem, běžné inovace a novinky si můžete dohledat v řadě článků na internetu, včetně YouTube, kde ohledně novinek vzniklo několik velice zajímavých videí.

Odečítač VoiceOver

Pokud se vám – stejně jako mně – zdálo, že Apple nad přístupností zlomil hůl, protože v několika posledních aktualizacích (tyto aktualizace vycházejí jednou ročně) nebyly žádné zásadní novinky pro osoby s handicapem patrné, jste na omylu. Tentokrát do toho Apple pořádně praštil a přináší inovace, kterých si rozhodně všimnete. Velké změny jsou znát právě u samotného odečítače VoiceOver, které nelze opomenout.

Novinky ve VoiceOveru

Nová sekce, jež shrnuje všechny novinky, které jsou součástí odečítače VoiceOver. Dostanete se do ní v sekci nastavení, zpřístupnění, VoiceOver, Novinky VoiceOver. Tato sekce je velice přehledná a obsahuje stručný souhrn toho, co je ve VoiceOveru nového. Představu o tom, co očekávat, si díky tomu snadno udělá úplně každý uživatel této funkce. Bude vědět, na čem je, poté už jen stačí všechny novinky vyzkoušet.

Když po aktualizaci operačního systému VoiceOver poprvé naběhne, vyskočí notifikace upozorňující právě na tuto novou sekci. Rovnou z této notifikace se můžete do novinek přímo prokliknout a změny si pročíst.

Kurz VoiceOveru

Pryč jsou ty doby, kdy bylo nutné detailní vysvětlení, jak používat produkty od Applu s VoiceOverem, když uživatel iPhonu nebo iPadu neměl s danými zařízeními žádné zkušenosti. VoiceOver v sobě nyní obsahuje interaktivní kurz, který vás provede ovládáním této funkce a naučí vás VoiceOver používat. Kurz je rozdělen do několika lekcí, ve kterých si osvojíte základní ovládání, používání rotoru, psaní i práci s textem. Je možné, že nové lekce ohledně pokročilejšího ovládání budou přibývat.

Kurz spustíte v sekci Nastavení → Zpřístupnění → VoiceOver → Kurz VoiceOveru. Vezměte v potaz, že nejde jen o poučné textové informace, ale rovnou si vše zkoušíte na cvičných obrazovkách. Během kurzu nemusí některá gesta VoiceOveru fungovat tím způsobem, jak jste zvyklí, dokud kurz neukončíte.

Tato inovace je z mého pohledu zásadní. Díky ní si totiž práci s iPhonem a iPadem zvládnou osvojit zrakově handicapovaní uživatelé samostatně bez nutnosti nějakého speciálního školení od odborníků. Navíc kurz lze dělat opakovaně, proto je možné si vše vyzkoušet několikrát.

Rozšíření funkcí Audioduckingu

Zlepšení se dočkala i funkce Audioducking, která preferuje zvuky VoiceOver nad vším ostatním. Zjednodušeně řečeno: když je Audioducking zapnutý, VoiceOver má prioritu před ostatními systémovými zvuky, které ztlumuje na pozadí, aby bylo hlas VoiceOveru stále zřetelně slyšet.

Osobně jsem si Audioducking zatím neoblíbil, ale následující inovace mě možná přinutí změnit pohled na tuto funkci. Nově si totiž můžete nastavit, jestli má Audioducking fungovat trvale, jen při mluvení hlasu VoiceOver, nebo nikdy. Konkrétně volba při mluvení je za mě velmi zajímavá, ostatní zvuky na pozadí by se totiž měly ztlumovat jen tehdy, když bude zrovna hlas VoiceOveru mluvit. Přiznám se, že zatím to nemám pořádně vyzkoušeno, ale když jsem tuto volbu nastavil, hlas VoiceOveru se výrazně zesílil.

S tím se pojí ještě problematika hlasitosti samotného VoiceOveru. Můžete si nastavit hlasitost až nad 100 %, například na 120 %. To znamená, že hlas VoiceOveru bude vždy o něco hlasitější, i když ostatní zvuky systému budete mít na sto procentech hlasitosti.

Ohledně hlasitosti VoiceOveru je zajímavé, že pokud si na rotor nastavíte funkci Hlasitost, touto funkcí následně upravujete pouze hlasitost hlasu VoiceOveru, ne však hlasitost systému. Tu můžete měnit standardními tlačítky hlasitosti.

Hlasy na rotoru

Používali jste na rotoru volbu Jazyk? Tato volba měla za následek, že jste mohli libovolně přepínat jednotlivé hlasy, které jste si do této volby přidali podle potřeby. Uživatelská rozhraní aplikací, webů nebo texty v angličtině tak mohly být automaticky čteny anglickou výslovností bez ručního zásahu. Jazyky se automaticky měnily dle automatické detekce konkrétního jazyka.

Od verzí iOS a iPadOS 18 byla funkce Jazyk nahrazena funkcí Hlasy. Tato funkce funguje stejně jak funkce Jazyk, jen možná budete muset po aktualizaci ručně nastavit požadované hlasy na rotor. Učiníte tak v sekci Nastavení → Zpřístupnění → VoiceOver → Čtení.

Jestli chcete mít na rotoru více hlasů, ale nechcete, aby docházelo k automatickému přepínání výslovnosti podle detekovaného jazyka mobilní aplikace, webu nebo nějakého textového dokumentu, možná budete bojovat jako já. I když jsem měl nastaven primární hlas na češtinu a sekundární na angličtinu, docházelo k automatickému přepínání na zahraniční hlas i v případech, kdy jsem to zrovna nepotřeboval. Vše se vyřešilo, když jsem přidal mezi druhé – sekundární – hlasy češtinu a hlas Zuzana. Následně jsem ručně nastavil Zuzanu jako sekundární, ne jako primární. Poté již k automatickému přepínání hlasů přestalo docházet.

Problém však je, že vlivem veřejně známé chyby, není sekundární hlas, pokud je ve stejném jazyce jako primární, VoiceOverem detekován. Když si jej v rotoru nastavíte, VoiceOver nic neoznámí, ale přesto máte vše nastaveno správně. Další komplikací je, že stejný sekundární hlas jako primární není pro VoiceOver viditelný ani v samotném nastavení. Přidal jsem si stejný hlas tedy čtyřikrát a teď se mi objevují možnosti „Hlas dva“, „Hlas tři“, „Hlas čtyři“; stále však jde o ten jeden stejný hlas. Momentálně není možné duplikáty odstranit, dokud Apple tuto chybu neopraví. Vy však nyní víte, že sekundární hlas ve stejném jazyce – jako ten primární – stačí přidat jen jednou, i když ho v nastavení dalších hlasů VoiceOver nedetekuje.

Velké změny u Braillova písma

Pokud patříte mezi uživatele, kteří znají Braillovo písmo a používají jej, následující změny vás rozhodně potěší. Já osobně jsem z nich nadšen, protože používání Braillova písma na dotykovém displeji dostává úplně nový rozměr a celkově zjednoduší práci jak s iPhonem, tak s iPadem.

Psaní Braillovým písmem nemusíte vyvolávat z rotoru, jak tomu bylo dřív, ale k tomuto účelu přibyla dvě úplně nová dotyková gesta, a to:

  • Poklepání dvěma prsty současně v rozích displeje, tedy jedním prstem jedné ruky a druhým prstem druhé ruky, vyvolá Braillský vstup
  • Švihnutí dvou prstů směrem od sebe v rozích displeje, tedy jedním prstem jedné ruky a druhým prstem druhé ruky, zruší braillský vstup

S tím souvisí další inovace. Braillovým písmem nemusíte jen psát, ale i ovládat v podstatě celé zařízení. Braillský vstup můžete vyvolat kdykoli a opět jej kdykoli odvolat, a to nejen v textových polích, ale klidně i v mobilních aplikacích, na ploše nebo na webu.

Když vyvoláte Braillský vstup mimo textové pole a začnete psát, dojde k filtrování jednotlivých položek na obrazovce. Pokud například hledáte tlačítko „Přihlásit se“ nebo konkrétní aplikaci, stačí napsat pár počátečních písmen a podle vyfiltrovaných výsledků snadněji dohledáte požadované. Celý proces se urychlí, vy tak nemusíte zdlouhavě procházet položku po položce, dokud nenajdete konkrétní textové pole, tlačítko, panel, aplikaci, odkaz, nadpis článku na webu či cokoli jiného. Tuto funkci jsem si hodně oblíbil a velmi mi zjednodušuje hledání konkrétních ovládacích prvků nebo mobilních aplikací. Příklad. když se nacházím na první stránce plochy a potřebuji aplikaci, která je na šesté stránce, vyvolám si na ploše Braillský vstup, zadám počáteční písmena názvu mobilní aplikace a rovnou ji otevírám. Nemusím řešit vyhledávač Spotlight, ani zdlouhavě listovat až na šestou stránku a tam konkrétní aplikaci hledat.

Když máte telefon na šířku, mezi výsledky vyhledávání na Braillském vstupu listujete švihem prstu od sebe a k sobě, výsledný prvek potvrzujete stejně, jako když píšete nový řádek, tedy dvěma prsty směrem vpravo.

Je možné si nastavit, aby se vám Braillský vstup zapínal automaticky pokaždé, když vstoupíte kurzorem VoiceOveru do nějakého textového pole. Tato funkce může být též hojně užitečná a využívaná, stejně tak vám může více vyhovovat zapínání Braillského vstupu ručně podle potřeby.

Braillský vstup obsahuje i takzvaný „Příkazový režim“. Pokud znáte konkrétní příkazy, které většinou znají uživatelé používající braillské řádky s braillskou klávesnicí, můžete pomocí těchto příkazů ovládat celé zařízení. Příkazy se však nedávají na řádku, ale rovnou na dotykovém displeji iPhonu nebo iPadu. Příkazový režim vypínáte a zapínáte švihem tří prstů vlevo nebo vpravo, pokud máte zapnutý braillský vstup a obrazovku zařízení na šířku.

Pomocí Brailla můžete i formátovat celý text, více se dozvíte v Nastavení zařízení, v sekci Zpřístupnění → VoiceOver → Příkazy → Braillský vstup na displeji. S Braillem se pojí i inovace v oblasti různých braillských tabulek, které si můžete konfigurovat na různé jazyky podle potřeby, vypnutí blikajícího kurzoru na braillských řádcích, podpora víceřádkových braillských řádků, sjednocení nastavení braillského vstupu a výstupu a mnoho dalšího.

Je možné si nastavit dotykové gesto, kterým vyvoláte pokus o opětovné připojení braillského řádku, když z nějakého důvodu dojde k jeho odpojení. Odpadá tak zbytečné vypínání a zapínání řádku včetně opětovného ručního párování, což může být zdlouhavé.

Živé rozpoznávání, regiony a hlášení

Od Brailla ještě krátce zpět k rotoru, na kterém přibylo několik zajímavých funkcí. Konkrétně živé rozpoznávání, jež znáte z dřívějších verzí iOS a iPadOS, je součástí lupy a umožňuje detekovat texty, lidi, dveře a podobně. Tato funkce byla rozšířena například o detekci nábytku, nově si navíc živé rozpoznávání můžete přidat na rotor ve VoiceOveru. Stačí si jej následně navolit, vybrat, co chcete detekovat, poklepat na vybranou variantu prstem a detekce se aktivuje. Opětovným poklepáním prstem detekci ukončíte.

Rotor též obsahuje možnost živých regionů a hlášení. Jde o funkci, aby mohl VoiceOver na webu detekovat oblasti, které se na internetových stránkách evidentně automaticky nějakým způsobem mění, případně aby bylo možné filtrovat nějaká hlášení či informativní oznámení bez jejich komplikovaného ručního dohledávání na konkrétní internetové stránce. Tímto způsobem této funkci rozumím, sám jsem ale myslím ještě neměl možnost přesně vyzkoušet, co má vlastně dělat. Každopádně jsem si živé regiony a hlášení na rotor nastavil a zapnul, jelikož nikdy nevím, kdy se mi to může hodit. Pokud této funkci nepřijdu na kloub, odstraním ji.

Zbytky zraku a komplikace se sluchem

Inovací se dočkali též slabozrací, těžce slabozrací a sluchově znevýhodnění uživatelé. Tyto funkce nemám bohužel jak vyzkoušet, protože já sám mám kompletní zrakový handicap. Informace jsou tedy převzaty hlavně ze zdroje AppleVis.

Slabozrací uživatelé mohou ocenit režim čtení v sekci Lupa. Pokud zde naskenujete obrázek s textem, text je možné zvýraznit a zároveň si jej nechat přečíst pomocí hlasového výstupu. Lupu si lze navolit na tlačítko Akce, pokud vlastníte iPhone s tímto tlačítkem, to znamená iPhone 15 Pro a novější. Příslušné nastavení provedete v sekci Nastavení → Tlačítko akce.

Pokud vám vadí opakující se blikající světlo u některých videí, v sekci Nastavení → Zpřístupnění → Pohyb můžete blikající světlo u videí zakázat. Následně by mělo být sledování videí příjemnější.

Lze si též nějakým způsobem pohlídat kurzor při psaní na klávesnici tak, abyste dokázali sledovat to, co píšete a zjednodušit si tak orientaci v samotném textu. Podle návodu na AppleVis jsem bohužel v českém rozhraní neobjevil, kde konkrétně tohle nastavení najít. Mělo by též být možné si hrát s barvou písma, jednotlivých označených úseků textu i s ohraničením konkrétní oblasti.

U osob se sluchovým postižením mne zaujala hudební haptika. Tuto funkci zatím podporuje pouze nativní aplikace Hudba. Měla by umožnit, že na základě haptické odezvy telefonu nebo tabletu získají zážitek z poslechu hudby právě i neslyšící lidé. V praxi nevyzkoušeno.

Osoby s komplikovanou motorikou a zrakem na takové úrovni, kdy jsou odkázáni na používání funkce VoiceOver, může zaujmout funkce „Prodleva při používání dotykových gest“. Tato funkce, která je součástí VoiceOveru, umožňuje nastavit, jaká má být prodleva před používáním jednotlivých dotykových gest. To může mít za následek, že iPhone nebo iPad budou moci lépe využívat i zrakově handicapovaní lidé, kteří zároveň bojují s horší motorikou.

Závěrem si nemohu odpustit haptiku při spuštění VoiceOveru. Pokud špatně slyšíte či se nacházíte v hlučném prostředí a hrozí, že neuslyšíte hlas VoiceOveru, na aktivaci VoiceOveru vás může upozornit výrazná haptika telefonu nebo tabletu. Tuto funkci si stačí nastavit v Nastavení → Zpřístupnění → VoiceOver → Zvuk → Zvuky a haptika VoiceOveru a zde nastavení volby „Haptika při spuštění VoiceOveru“. V sekci Zvuky a Haptika VoiceOveru si nicméně můžete haptiku nastavit i na řadu dalších úkonů, u kterých chcete, aby je VoiceOver nedetekoval pouze hlasem, ale též pomocí haptiky.

Především slabozrakým a těžce slabozrakým uživatelům doporučuji, pokud mají tu možnost, si vyzkoušet nové verze iOS a iPadOS 18 na nějakém druhém zařízení, aby zjistili, jestli nové inovace pro ně nebudou spíše přítěží než k užitku.

To je vše, co jsem v nových systémech iOS a iPadOS objevil. Pokud byste se rádi podělili o nějaké další novinky a inovace, či chtěli upřesnit informace v tomhle článku, nebojte se ozvat.



AppleiOSiPadOS


Karel Giebisch
Karel se moderním technologiím pro zrakově znevýhodněné věnuje už řadu let. Je nevidomý, primárně pracuje s Apple produkty, ale nebrání se zabrousit i do oblasti operačních systémů Windows nebo Android.