Novinky v oblasti Android Accessibility Suite, ne však pro každého!

Při psaní tohoto článku ve mně bují rozporuplné pocity.

Na jednu stranu jsem rád, že Google konečně po dlouhé době přinesl něco nového v oblasti přístupnosti svého operačního systému, na stranu druhou jsem ale dosti rozhořčen, že ani nepovažoval za nutné to někde oficiálně uveřejnit.

Takže člověk musí doslova pátrat kde se dá, aby se vůbec dozvěděl, že americký gigant se opět posunul vpřed, ačkoli na můj vkus až příliš těžkopádně.

Většina z vás, kdo alespoň trochu sledujete dění v oblasti přístupnosti asi ví, že před nějakou dobou byla ukončena diskusní skupina Eyes-Free, jejímž prostřednictvím mohli uživatelé interagovat s přístupnostním týmem Googlu a řešit tak své nedostatky a připomínky.

Bohužel toto je poměrně dlouhá minulost a konference Eyes-Free už má sloužit údajně jen jako místo pro oznamování novinek ohledně vylepšení v oblasti přístupnosti.

Nějakou dobu tomu tak skutečně bylo, ale když do skupiny chcete nahlédnout nyní, máte smůlu.

Nejen, že do ní Google přestal úplně přispívat, ale navíc to vypadá, že už příspěvky v ní nejsou veřejně přístupné.

V horní části stránky je pak dokonce informace, že přidávání příspěvků do této skupiny bude brzy ukončeno.

O tom, že by se Google uráčil uveřejňovat aktualizované informace o svých produktech v rámci obchodu Google Play, už raději ani nemluvím.

Tedy mám-li to upřesnit, tak on informace pravidelně uveřejňuje, pouze na své přístupnostní nástroje jaksi zapomíná..

Je tak smutnou skutečností, že například v případě Android Accessibility Suite (dříve TalkBack a další služby), stále najdeme informace vztahující se k verzi 8.2, která byla prosím pěkně uvolněna v polovině dubna letošního roku.

Téměř dva měsíce máme venku novou verzi 9.0, ale spousta lidí o tom nemá ani tušení, jelikož chlapci z Googlu nás o tom jaksi zapomněli informovat a aktualizovaný seznam změn byste taktéž hledali marně.

To jsou bohužel věci, které doslova zadupávají do země to málo, co Google za tu spoustu měsíců v oblasti přístupnosti vyplodil.

Nechci být zaujatý, ale zkrátka se nemohu ubránit dojmu, že pro amerického giganta je stále přístupnost minimálně na vedlejší koleji, jestli ne dokonce na nějaké slepé..

Přístup, jenž v této oblasti společnost z Mountain View praktikuje,je opravdu vysoce profesionální a je hoden takovéto nadnárodní korporace.

Pevně doufám, že si třeba tento článek někdo z českého zastoupení přečte a pokusí se spícího obra probudit, aby konečně začal naši věc brát vážně.

Dalším příkladem laxnosti v rámci aplikace samotné, je neintegrace české podpory v rámci virtuální braillské klávesnice, jíž Google v dubnu s takovou pompou propagoval.

K čemu nám ale je, když do dnešního dne nebyla zpřístupněna česká braillská tabulka, což je pro našinec velká komplikace. Google přeci nemůže po svých uživatelích chtít, aby vždy pro psaní používali jen tu jejich anglickou. Možná, že některým jiným národům to stačit může, ale nám rozhodně ne. Čeština je totiž plná speciálních znaků, viz třeba jen háčky a čárky, které díky tomuto omezení vůbec nejsme schopni pomocí tohoto polovičatého díla zapisovat.

Dokonce i já sám jsem v tomto ohledu intervenoval, leč jak se zdá, marně.

Nicméně, nějaká pozitiva tady přece jen jsou, tak se na ně pojďme podívat.

Nová verze Android Accessibility Suite

Na konci září Google konečně uvolnil další verzi své sady přístupnostních nástrojů, tentokrát již v deváté verzi.

Stěžejní novinkou je implementovaná podpora víceprstých gest, jež byla zapracována přímo do jedenácté verze Androidu, takže k ní mohou přistupovat také odečítače obrazovky třetích stran.

Zase si neodpustím jedno rýpnutí.

Například takové Jieshuo už s podporou těchto nových gest počítalo na konci srpna, kdy ještě ani finální vydání jedenácté verze systému nebylo oficiálně uvolněno.

Stalo se tak začátkem září, přesto jsme museli čekat ještě další měsíc, než Google vydal také svůj screen reader, který byl těmto novinkám přizpůsoben.

Proč to nejde dělat tak, jak k tomu přistupuje Apple?

Ten vždy s finálním vydáním svého iOS rovnou uživatelům přinese také aktualizovanou verzi VoiceOveru (odečítač od Applu) a tak by to správně mělo být.

Jen Google není schopen za ta léta tohle sladit a obojí nachystat tak, aby uživatelé s novým systémem rovnou dostali i nové vydání odečítače obrazovky.

Musíte mi prominout, ale já jejich myšlenkové pochody prostě nechápu..

Vraťme se ale k výše představené novince.

společnost Google zavádí podporu gest více prsty pro lepší ovládání uživatelského rozhraní.
Tato funkce je však aktuálně skrytá v nastavení aplikace TalkBack, sekce nastavení pro vývojáře.

Chcete-li ve svém zařízení používat víceprstá gesta, aktualizujte na nejnovější verzi sady Android Accessibility Suite:

Poznámka: Toto jsou instalační APK balíčky, můžete k aktualizaci přikročit také skrze obchod Google Play, není však úplně jisté, že pro vás již bude update dostupný.

Google je znám svou pomalostí ohledně šíření updatů jak Android Accessibility Suite, tak i svého hlasového výstupu.

Někomu už možná byla aktualizace automaticky nabídnuta, ten tak s klidem může výše uveřejněné linky ignorovat.

Po instalaci aktualizace přejděte v nastavení zařízení na možnost Přístupnost. Zde klepněte na TalkBack a na následující stránce vyberte Nastavení. Posuňte se dolů v nastavení aplikace TalkBack a potom klepněte na možnost Nastavení vývojáře. Poté klepněte na přepínač vedle možnosti „Povolit víceprstá gesta “.
Poté, co provedete výše uvedené kroky, najdete víceprstá gesta v sekci „Gesta“ pod záložkou „Navigace“ na hlavní stránce nastavení aplikace TalkBack. Tato nová funkce podporuje řadu gest pro více prstů, včetně klepnutí dvěma / třemi prsty, dvojitého klepnutí dvěma / třemi prsty, přejetí dvěma / třemi prsty (nahoru, dolů, vlevo, vpravo) a další. Gesta vám umožní provádět různé akce, včetně pozastavení zpětné vazby, přehrávání / pozastavení médií, posouvání, otevření globální kontextové nabídky, spuštění režimu výběru a další.

Důležité! Verze, jež můžete z odkazů výše stahovat, jsou určeny výhradně pro majitele Androidu 11.

Na nižších vydáních systému vám nebudou fungovat, takže se o jejich instalaci ani nepokoušejte.

Ovšem i pro ty z vás, kteří disponujete zařízením s Androidem 6.0 nebo vyšším, existuje řešení.

Devítkovou verzi můžete vyzkoušet i vy, avšak počítejte s tím, že ona stěžejní novinka pro vás nebude dostupná, respektive ji ani v nastavení vývojáře nenajdete.

Zkusil jsem verzi určenou pro starší Androidy nainstalovat a bohužel vás musím zklamat.

Nového nemá vůbec nic, snad jen odezva odečítače je o kapku lepší.

Vůbec netuším, jestli je i majitelům starších zařízení automaticky nabízena standardní cestou, tedy skrze obchod Google Play.

Trochu se obávám, že nikoli, jelikož já jedno takové mám a nejnovější dostupná aktualizace je pro mě stále pouze verze 8.2.

Navíc a tomu už nerozumím vůbec, Google sice uvolnil oficiálně svůj produkt i pro starší verze OS, dostalo se zatím však pouze na novější 64-bitová zařízení.

Kdo disponuje nějakým starším 32bitovým telefonem, musí se spokojit jen s verzí beta, která pochází z prvního Release Preview Androidu 11, datovaného k 17. červnu 2020.

Právě tuto verzi jsem testoval a mohu bezpečně prohlásit, že ačkoli je to beta, vše funguje jak má, dokonce i český překlad je kompletní.

Takže kdo by mermomocí chtěl provozovat téměř nejnovější verzi aplikace, může si ji stáhnout z AAS_9.0.0.309.189.548_armeabi-v7a_beta.apk

Kdo vlastní starší přístroj, v němž je ale už 64bitová verze systému, nemusí zoufat.

Pro tyto situace je k dispozici taktéž finální vydání odečítače, tak jak je tomu v případě nového Androidu 11.

Pokud se ani vám aktualizace automaticky nenabízí a chtěli byste nejnovější Accessibility Suite mít, stahujte jej z AAS_9.0.0.316.804.458_arm64-v8a_release.apk.

Bohužel, jak jsem již nastínil výše, pro majitele Androidu verze 6 až 10, nenabízí nejnovější verze nástrojů pro přístupnost nic nového.

Můžete si ji nainstalovat zkrátka jen pro ten pocit, že budete mít aktuální verzi softwaru.

Ti, kdo vlastní Android 11, mohou užívat všech výhod, které jim nová verze aplikace přináší.

Těším se na vaše komentáře a postřehy.

Enjoy!


Článek Novinky v oblasti Android Accessibility Suite, ne však pro každého! vyšel původně na webu Technologie pro nevidomé.



AgoraAndroidGoogleGoogle Accessibility Suite


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.