Odečítač Jieshuo dostal nový motor! Spousta změn pod kapotou, vizuálních jen pár

Vážení příznivci odečítače Jieshuo,

tímto článkem vám představuji první od základu přepracovanou verzi aplikace, která by měla být nejen mnohem lépe optimalizovaná, ale zároveň také připravena na snazší implementaci nových funkcí, jež nás v nadcházejícím období čekají.

Došlo ke kompletnímu předělání nejhlubších vrstev aplikace, což by kromě jiného mělo s sebou přinést lepší management operační paměti, nižší spotřebu energie nebo hospodárnější využití systémových prostředků.

Došlo k výraznému přepracování API, což by mělo mít pozitivní vliv na manipulaci s focusem a zajistit přesnější odezvu na dotek.

Zároveň je na úvod nutné zmínit jednu zásadní informaci, kterou je bezproblémové použití v rámci Androidu 11. Předchozí verze odečítače, jak jsem se z mnoha příspěvků dozvěděl, velmi často během práce bez jakékoli příčiny spadly a bylo nutné zařízení restartovat, aby se obnovila funkčnost aplikace.

Zřejmě šlo o potíže někde hluboko v kódu programu, jelikož toto je nyní minulostí a Jieshuo by mělo běžet bez výraznějších nedostatků.

Konečně jej tak šťastní majitelé tohoto nejnovějšího vydání OS Android mohou používat a vychutnat si nejvýznamnější vylepšení od dob Androidu 5, kterým je podpora víceprstých gest.

Tu mnozí znáte ze zařízení od Applu a asi mi dáte zapravdu, že její používání je velice návykové a uživateli přejde rychle do krve.

Seznam všech dostupných kombinací najdete v hlavním nastavení Jieshuo, sekce nastavení volitelných gest.

Ačkoli to autor sám neoznámil, je asi více než vhodné, považovat tuto verzi aplikace za testovací.

Přeci jen, změn byla provedena celá řada, jak se níže můžete přesvědčit z obsáhlého seznamu novinek.

Proto na svém úložišti i nadále ponechávám update ze 17. listopadu, který lze považovat za stabilní a spolehlivý.

Zároveň je ale nutné dodat, že nejnovější aktualizace se intenzivně testuje od včerejšího odpoledne a dosud jsme nenarazili na nějaké zásadnější nedostatky.

Samozřejmě je ale nutné přihlédnout k množství provedených změn a proto tentokrát všem důrazně doporučuji provést čistou instalaci.

Sám jsem nejprve vyzkoušel klasickou aktualizaci a poté jsem se setkal například s problémem, kdy nefungoval automatický překlad a odečítač přestal reagovat.

Po provedení čisté instalace už ale vše fungovalo dle očekávání.

Nedávno jsem rozšířil uživatelskou příručku o kapitolu zálohování, takže před provedením tohoto úkonu není nic jednoduššího, než provést zálohu vašich uživatelských nastavení.

Po reinstalaci aplikace pak vše v několika jednoduchých krocích znovu obnovíte a nebude to tím pádem pro vás nic časově náročného.

Kromě mnoha úprav a vylepšení došlo také ke kompletní revizi české lokalizace, tak aby nejlépe korespondovala s provedenými změnami.

Výčet novinek je následující:

  • Mírně upraven překlad některých položek v rámci akční nabídky, zejména se týká kopírování/vkládání textu
  • Upřesněn překlad mnoha položek napříč celým nastavením, týká se typů navigace, nastavení oznámení nebo tvorby vlastních gest
  • Zcela přepracován překlad pro víceprstá gesta (podpora v Androidu 11), nově jsou korektně lokalizovány počty prstů i pořadí klepnutí
  • Přeloženo několik dosud nezahrnutých příkazů a složek

Toto by mělo výrazně ulehčit práci s různorodým obsahem v rámci aplikace.

Zvuková témata, balíčky gest, hlasové příkazy, značky časovače, zálohy, nástroje, pluginy a mnohé další položky budou nyní lépe viditelné a odlišitelné.

Při procházení interního úložiště pomocí libovolného správce souborů nebo po připojení zařízení k PC tak ihned poznáte, jaký typ obsahu je v dané složce uložen.

Poznámka č. 1: Bohužel není přeložena složka pro ukládání záloh, jelikož tato vůbec není v lokalizačních souborech zahrnuta.

Zůstává tak jediným nepřeloženým elementem, takže ji můžete snadno identifikovat.

Poznámka č. 2: Veškerý obsah se ukládá do složky s názvem Commentary, jenž je bohužel taktéž v Čínštině a není možné jej lokalizovat.

Proto se v rámci interního úložiště zařízení složka prezentuje buďto vyslovením několika čínských znaků (umí rozpoznat hlasový výstup eSpeak a Google TTS), v případě ostatních řečových syntéz se tváří jako složka bez názvu, není tedy nic ohlášeno.

Po jejím rozkliknutí se ale už dostanete ke korektně pojmenovaným podsložkám.

Přehled změn v rámci aktuální verze

Jak jsem již nastínil výše, tentokrát je change log opravdu velmi výživný.

Ostatně posuďte sami v následujícím seznamu:

  • Vylepšeno sledování focusu
  • Vylepšena práce s apk balíčky
  • Optimalizována navigace dle typu zvoleného prvku
  • Optimalizace okrajových gest
  • Optimalizován import souborů
  • Optimalizace prohlížení webu
  • Optimalizace běhu časovače na pozadí
  • Optimalizovány kanály přídavné hlasitosti
  • Opraven problém, kdy nebylo možné z cloudu obnovit některé druhy záloh
  • Funkce časovače nově disponuje možností pozastavení
  • Optimalizována funkce akcelerace rychlosti řeči
  • Do aplikace bylo přidáno zaškrtávací pole pro bezbariérové nastavení hlasitosti

Poznámka č. 3: Najdete jej přímo v nastavení řeči, sekce další nastavení.

Ve výchozím stavu je volba zaškrtnutá.

Tento prvek je prozatím nepřeložený, jelikož jsme dosud neobdrželi aktualizované lokalizační soubory.

Změn je tentokrát opravdu hodně, takže vás tímto prosím o důkladné otestování aktuální verze.

Najdete-li jakoukoli nesrovnalost, určitě ji co nejdříve reportujte a já ji obratem předám autorovi.

Zároveň jsem pochopitelně zvědavý na vaše komentáře a postřehy, tak se o ně nezapomeňte podělit v našich konferencích nebo v komentářích přímo pod článkem.

Jako už tradičně, nejnovější vydání aplikace můžete stahovat buďto z oficiálního zdroje na Githubu a nebo z mého cloudového úložiště.

Přímý odkaz pro stažení: jieshuo_international_2.0.20.12.05_test.apk – 5.9 MB

Vychutnejte si ¨“čerstvé plody“ naší práce!


Článek Odečítač Jieshuo dostal nový motor! Spousta změn pod kapotou, vizuálních jen pár vyšel původně na webu Android bez zraku.



AgoraAndroidJieshuo


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.