První beta iOS 12: Skvělá beta, ale ta baterka…

Když Apple vydal první betaverzi iOS 11, byli všichni vývojáři zděšeni, dokonce ani poslední bety předchozího systému nebyly vůbec odladěné a na spoustu oprav jsme museli čekat až do finální verze. Jak je to tentokrát? Stojí za to se do dvanáctky hrnout? A co nám přináší za radosti i starosti?

Před dvěma dny vydal Apple první neveřejnou betaverzi systému iOS 12. Od té doby jej testujeme, a tak vám přinášíme exkluzivní shrnutí prvních dojmů. Hned na začátek patří jablečnému výrobci velká pochvala. Snad nikdy nebyla už první dev beta tak odladěná a skvěle funkční jako tentokrát. Přesto se ale pár i závažnějších chybek najde.

Dvanáctý iOS má především zlepšovat výkon

O tom, co vše bude nového v iOS 12 se můžete dočíst kdekoliv na internetu. Hlavním motivem je zvýšení výkonu a rychlosti systému, a to i na starších zařízeních. Je faktem, že třeba takový iPhone SE krásně ožije a stane se z něj dělo i při náročnějších operacích. I na novějších modelech je rychlost o poznání větší.

Poznáme to dokonce i my, co využíváme odečítač obrazovky Voiceover. Celkové zrychlení systému a méně náročnější animace či lepší přednačítání komponent aplikací a dat se projeví na rychlejší odezvě odečítače. Už tak skvělá práce s klávesnicí se také dokonce ještě zrychlila, teď je oznamování kláves opravdu takřka v reálném čase.

Rychlejší je opravdu i spouštění aplikací a u jejich probouzení na pozadí také nečekáte tak dlouho na načtení komponent. Hezky je to vidět zejména u masivních aplikací, kde se vývojáři s optimalizací moc neobtěžovali, jako je třeba plnotučný Facebook. Jeho spouštění je oproti iOS 11.4 o třetinu rychlejší, doba pro probuzení z pozadí je poloviční, a to už častým uživatelům pár sekund denně ušetří.

Optimalizace výkonu se projeví i na náročných úlohách, už před tím dost rychlé generování stříhaného videa či zvuku je teď parádně zrychlené a třeba práce s tisícovkami malých souborů při kompresi je parádička.

Baterka? Bez powerbanky ani krok

To nejhorší na novém iOS 12 je výdrž na baterii. Se zapnutým Voiceoverem není problém po půlhodině práce přijít klidně o 20 procent baterky, opovažte se pak zatěžovat procesor nějakou náročnější prací a k tomu využívat Voiceover. Za 45 minut střední zátěže procesoru se zapnutým odečítačem přijdete bez problémů o 40 procent kapacity. Míra spotřeby je přitom hodně skoková, hodně se projevuje dynamické zatěžování procesoru.

Protože výkyvy nejsou u vidících uživatelů tak markantní, hádáme, že na vině je právě neodladěné využívání Voiceoveru a generování hlásek jako systémová služba. To ale Apple určitě odladí v dalších betaverzích. Je ale pravdou, že kvůli baterce je moje doporučení k instalaci spíše negativní, opravdu to omezuje hodně. O tom, jak neodladěné je využití spotřeby svědčí i fakt, že s battery casem se iPhone dokonce vybíjí rychleji než se stíhá nabíjet, což se nikdy před tím nestalo.

Pár dalších chybek

Narazil jsem i na pár spíš otravných chybek, než aby znemožňovaly práci, zde jsou ty nejzásadnější:

  • Občas se po skončení diktování či bluetooth vstupu bluetooth odpojí a odmítá se znovu připojit
  • Siri někdy sice příkaz vykoná, ale hlasem neodpoví, takže se to bez zraku nedozvíte, protože zmizí i obrazovka Siri
  • Občasné problémy s bluetooth klávesnicí
  • Sem tam ztrácí focus v editačních prvcích
  • Někdy má problém srovnat si hlasitosti pokud mluví Voiceover a k tomu je přehráván jiný zvuk
  • Homekit rozhraní dost často nepozná příchod domů a nechce připojit zařízení Domácnosti
  • Bluetooth sem tam stávkuje, pomůže vypnout a zapnout bluetooth
  • Někdy se nepřipojí k známé Wi-Fi síti, opět stačí vypnout a zapnout Wi-Fi
  • Dost věcí je tak trochu czechglish, ale to se s překladem zlepší
  • Totálně neodladěné dvě nové obrazovky nastavení “Čas obrazovky” a “Baterie”, které jsou s Voiceoverem jen těžko použitelné

Jak vidíte, hodně věcí se točí kolem bezdrátových komponent, tedy se bude muset ještě ladit využívání hardware. Ale až na poslední zmiňované, tedy na nedořešené nové obrazovky v nastavení, je systém už teď příkladně zpracovaný.

Jsou nějaká lákadla?

Sice jsem o novinkách psát nechtěl, ale pár věcí z praxe prostě zmínit musím.

Seskupování a hromadná správa notifikací je prostě úžasný krok dopředu, člověka až napadá, jak to, že to Apple nemá už dávno. Funguje to tak, že se při čtení seskupené notifikace oznámí i její seskupení, poklepnutí pak rozbalí notifikace z dané aplikace či souboru aplikací a vy tak nemáte sekci oznámení zaplevelenou desítkami podobných věcí. Já osobně tohle hrozně oceňuju, protože při rozbalení seskupených notifikací se objeví také kouzelné tlačítko pro smazání notifikací z celé skupiny. Využití v praxi je pak takové, že si postupně přečtu všechny notifikace z Twitter, na co chci reagovat, to klasicky otevřu, a pak všechny zprávy z Twitteru jedním tlačítkem smažu. Nádhera.

Druhou maličkostí, která však i nám pomáhá, je notifikace o režimu nerušit, která se objevuje na zamykací obrazovce. Nemusíte tak zkoumat, zda máte v quickbaru měsíček, ale šviháním uslyšíte jaký z režimů nerušit máte nastaven (ano jsou celkem tři). A hlavně to přečte i podrobnosti, tedy kdy a jaká oznámení jsou ztlumena. Rovnou ze zamykací obrazovky se dá režim nerušit i vypnout, stačí jen rozbalit notifikaci.

Protože jsem hračička (nově se tomu říká “datasexuál”), baví mě různé statistiky a tak, tak se rád dívám na novou funkci trochu nešťastně nazvanou “Časy obrazovky”, což je ve skutečnosti klasický use-monitoring – tedy sledování využití jednotlivých aplikací a činností. Apple jej chce zkombinovat s rodičovskou kontrolou, která jablečným zařízením dosud chyběla. Zatím co ale statistiky fungují dobře, omezení aplikací tam sice je, ale ještě nefunguje. To se ale v dalších betách poladí.

Spíše blbůstkou je pak nová aplikace “Měření” (Measure), která je pomocí virtuální reality schopna měřit vzdálenosti a plochy. No popravdě, pro nevidomého to má stále jednu velkou chybu, neví, na co je zaměřen tzv. “bod zaměření”, sice Voiceover vyčítá, kde je zaostřeno resp. zaměřeno, ale to moc vypovídající není.

Pastva pro všechny hledače je pak aplikace Fotky, kde se Apple snaží využít poznatky z rozvoje své umělé inteligence a umí na fotografiích rozpoznávat více druhů objektů, a dokonce podle věcí i hledat (což okopíroval od fotek Google, kterým to pravda jde i o poznání lépe). Takže Fotky mají zase smysl.

Závěr: Dvojka za baterku

Nebýt té doslova příšerné spotřeby, dal bych už první betaverzi jedničku. Když si vzpomenu na jedenáctkovou první betaverzi, to se opravdu nedá srovnat. Nikde nic nepadá, neseká se, systém i aplikace jsou rychlejší, vše je svižné a chodí perfektně. Těch pár maličkostí, co jsem uvedl výše, se snadno doladí, a tak iOS 12, přestože nenabízí tolik novinek, bude jistě velmi užitečný. Čeká nás ještě rozšíření vlastních příkazů pro Siri, rodičovská kontrola, synchronizace zpráv i s webovou verzí iCloudu, optimalizace načítání dat z iCloudu a z iCloudDrive, a hlavně změny pro vývojáře aplikací. Ale už teď jde o velice dobrý systém.

Přesto, kvůli baterce jej zatím opravdu doporučit nemůžu. Systém mají k dispozici zatím pouze vývojáři, veřejná betaverze bude vypuštěna asi tradičně v červenci, tam už bude jistě problém s baterkou vyřešen.



AppleiOSiOS12


Michal Rada
Jmenuji se Michal Rada a jsem nevidomý. Jsem profesně enterprise architekt. Působím v oblasti eGovernmentu, ICT ve veřejné správě, elektronizace a modernizace úřadů, ale i v přípravě legislativy, a to na národní i evropské úrovni. Patřím prý k otcům zakladatelům...