Rozdíl mezi Bluetooth 5.1 a 5.2 a proč byste mu měli věnovat pozornost

Vyznat se ve všemožných značení různých zařízení není jednoduché. Asi každého napadne, že novější model a vyšší verze čehokoliv jsou vždy lepší. Dnes si řekneme něco o verzích Bluetooth, což by vás mělo zajímat při výběru sluchátek. A mezi BT 5.1 a 5.2 je jeden běžnému smrtelníkovi skrytý rozdíl, který ale nejen nás nevidomé bude dost zajímat.

Pokud si dnes vybíráte bezdrátová sluchátka, na trhu najdete už prakticky jen ty s Bluetooth páté generace. To obecně znamená vždy vyšší datovou propustnost a tedy možnost lepšího zvuku a také větší stabilitu připojení a menší náchylnost na rušení signálu. A spousta dalších marketingových vyjádření, která většinou můžete s klidem vesele ignorovat při výběru sluchátek.

Sluchátka můžeme v tomto segmentu rozdělit do dvou kategorií:

  • BTS tedy bezdrátová Bluetooth sluchátka, která jsou buď velká over-ear s mostem, nebo nějaký lehčí model ovšem také spojený mostem. Chovají se jako jediné zvukové zařízení a nelze je používat odděleně.
  • TWS tedy opravdu True wireless sluchátka, která nemají spojení žádným mostem a jedná se vlastně o dvě polonezávislá zařízení, kdy každé sluchátko můžete používat samostatně.

Výhoda toho druhého je hned jasná. Lze totiž využít zařízení jen jako jedno sluchátko, což se hodí, když máte sluchátka málo nabitá – prostě jedno vyndáte z ucha a strčíte do krabičky a pak to prostřídáte. Super funkce pro nás, kteří máme sluchátka v uchu díky Voiceoveru prakticky pořád. Ale to ještě není to důležité, proč byste měli dávat dobrý pozor, který konkrétní standard páté generace Bluetooth sluchátka používají.

A teď tedy konečně to zajímavé. Kromě dalších rozdílů je mezi verzemi BT 5.1 a 5.2 jeden důležitý rozdíl. Ve verzi 5.1 se udržuje stálé spojení mezi zařízením a sluchátky. Tedy pokud jsou sluchátka připojena k jednomu zařízení, dokud se spojení neukončí, jsou vyhrazena právě pro toto jedno jediné zařízení. Ve verzi 5.2 toto už neplatí a lze prostřednictvím API funkcí Bluetooth požádat sluchátka o nové připojení, i když jsou již aktivně spojeny s jiným zařízením. Jinými slovy, ve verzi 5.1 lze mít sluchátka připojená jen třeba k telefonu a pro připojení k počítači musíte původní spojení nejprve ukončit (třeba odpojením, nebo dočasným vypnutím Bluetooth). Pokud ale máte sluchátka s BT 5.2, tohle nemusíte a lze je jednoduše připojit k novému zařízení jen tím, že požádáme na počítači o spojení se sluchátky a tak se i stane i kdybychom je měli zrovna připojené k mobilu.

Odpadá tedy dost otravné přepínání u BT 5.1 sluchátek, které lze zajistit takto:

  • Možnost 1: Stačí sluchátka fyzicky vypnout a znovu zapnout v režimu párování. Nemusíte se bát, že dosavadní párování se smažu. Pak v zařízeních v nastavení Bluetooth připojte sluchátka jak jste zvyklí, nemusíte je znovu párovat.
  • Možnost 2: Dočastně v centru nastavení vypněte Bluetooth a tím se sluchátka (a také všechna další zařízení odpojí). Pak je standardně připojte k jinému zařízení a jakmile se spojení naváže, opět na prvním zařízení zapněte Bluetooth.
  • Možnost 3: Přes nastavení Bluetooth odpojte jen sluchátka a na druhém zařízení je připojte, nemusíte vypínat celé Bluetooth (i když to je často rychlejší způsob).

Tohle martyrium se sluchátky s BT 5.2 odpadá. Pokud máte taková sluchátka připojená k jednomu zařízení, prostě jen přes Bluetooth v druhém zařízení standardně dejte sluchátka připojit. Chvilku to potrvá, protože dochází k opakované výzvě a podle schopnosti softwaru sluchátek se to povede buď hned, nebo až za několik vteřin, ale nikde nemusíte nic ručně odpojovat a nebo vypínat celé Bluetooth a ani sluchátka. To je zejména pro nás, kteří jsme na zvuku do uší dost závislí, velice šikovná vychytávka.

Některé modely sluchátek nabízejí takzvaný multi-Conect – tedy možnost být připojená k více zařízením a automaticky přepínat vstup podle aktuální potřeby. Nevím jak vy, ale já s tím měl vždycky dost špatné zkušenosti, ať už se jednalo o řešení od Apple, nebo řešení ryze postavená na standardních funkcích Bluetooth 5. Tady se moc pro Lajka nerozlišuje jak to funguje mezi verzemi 5.1 a 5.2, snad akorát v novější verzi funguje přepínání rychleji (pro uživatele Voiceoveru spíš bohužel), protože se ze zařízení do sluchátek volá technicky trochu odlištně, ale tím vás nebudu zatěžovat.

Jak je ale patrné z řádků výše, pro použitelný něco jako multi-connect vlastně nepotřebujete,e aby tuto funkci podporovala přímo sluchátka jako taková. Stačí, když ve specifikacích mají BT 5.2 a ne sice dobrou, ale starší specifikaci 5.1. V praxi je takové přepínání prostřednictvím quick-connect v BT 5.2 pohodlnější, než celý slavný multi-connnect. Samozřejmě pro běžného uživatele, který nepoužívá VoiceOver a při aktivním multi-connectu se mu tedy přepíná správně jen zvuk hudby, telefonu a nebo multimédií, to je fajn. Ale pro uživatele odečítačů obrazovky (a je jedno na jaké platformě) se to dříve či později stane spíš peklem.

Proto se pozorně dívejte na specifikace zejména u TWS tedy opravdu bez drátových sluchátek a hledejte sice dražší, ale v praxi o mnoho pohodlnější sluchátka se standardem 5.2. U mostových BTS sluchátek je to pak de-facto jedno, i když i tady bych doporučoval také spíše 5.2 pokud nemají přímo multi-connect.

Doufám, že vám tento malý, ale užitečný tip pomůže při výběru sluchátek, protože taková věc, jako je neustálá nutnost něco ručně připojovat, dokáže zážitek z jinak skvělých sluchátek dost zničit.


Článek Rozdíl mezi Bluetooth 5.1 a 5.2 a proč byste mu měli věnovat pozornost vyšel původně na webu BlindTech News.



BlindTech NewsBluetooth


Michal Rada
Jmenuji se Michal Rada a jsem nevidomý. Jsem profesně enterprise architekt. Působím v oblasti eGovernmentu, ICT ve veřejné správě, elektronizace a modernizace úřadů, ale i v přípravě legislativy, a to na národní i evropské úrovni. Patřím prý k otcům zakladatelům...