Technovinky: Sociální síť Clubhouse, problémy WhatsAppu a mobilní telefon jako platební terminál

Následující řádky textu bych rád věnoval nejzajímavějším novinkám ve světě IT technologií, které se za poslední měsíc udály, a určitým způsobem se dotknou zrakově znevýhodněných uživatelů. Přestože dnes nezmíníme novinky, které cílí přímo na osoby se zrakovým handicapem, většina z nich se naší komunity může poměrně výrazně dotknout.

Do světa vstoupila sociální síť Clubhouse

Pokud sledujete dění ohledně technologií, pravděpodobně již víte, že zhruba před měsícem vstoupila do České republiky sociální síť s názvem Clubhouse. Již v prvním kvartálu minulého roku ji měli někteří uživatelé k dispozici v testovací verzi, nyní se ale konečně uvolnila širší veřejnosti. Jedná se o platformu spojující její členy pouze pomocí hlasové komunikace. Buď je možné vytvořit vlastní místnost, nebo se připojit do nějaké veřejně přístupné, ve které můžete poslouchat nebo komunikovat s ostatními. Abyste mohli hovořit, moderátor vás po přihlášení musí pozvat mezi řečníky, vám po přijetí žádosti začne fungovat mikrofon.

Výhodou Clubhouse je, že se takto můžete spojit s významnými osobnostmi, ale také relativně důvěrně seznámit s jinými lidmi. Jak jsem již výše zmiňoval, v místnostech není možné aktivovat kameru, díky tomu mohou zrakově znevýhodnění využívat plný potenciál aplikace.

Jak se do Clubhouse registrovat?

První podmínkou, kterou musíte pro registraci do Clubhouse splnit, je vlastnit zařízení s operačním systémem iOS nebo iPadOS. Ano, vývojáři Clubhouse i přes plané sliby zatím ani s verzí pro webové rozhraní, ani s aplikací pro telefony s operačním systémem Android bohužel nepřišli, program si tedy mohou stáhnout pouze vlastníci iPhonů a iPadů. Pokud tedy chcete sociální síť používat, stáhněte si Clubhouse z App Storu. Ani vlastníci iPhonů však nemají úplně vyhráno. Pro registraci je totiž nutné, aby vám osoba, která již Clubhouse používá, poslala pozvánku, bez ní se do Clubhouse nezaregistrujete.

Přístupnost, aneb mohla by být rozhodně lepší

Po stažení první verze aplikace se většina uživatelů nad přístupností Clubhouse pozastavila, a nebylo se čemu divit. Orientace v celé aplikaci byla krkolomná, mnoho úkonů nebylo s odečítacím programem VoiceOver možné vykonat. S poslední aktualizací je situace o poznání lepší, přesto se zde najdou věci, na kterých by vývojáři měli zapracovat. Jako nejzásadnější chybu vnímám poměrně komplikovaný postup na přijetí pozvánky na pódium, kdy si nevidomý uživatel musí v seznamu místnosti dohledat své jméno, rozkliknout profil a tlačítkem pro akceptování pozvánky se přesunout mezi řečníky. Dalším neduhem je to, že s VoiceOverem není poznat, kdo aktuálně hovoří, pokud tedy neznáte všechny uživatele důvěrně, je občas těžké se mezi nimi zorientovat. Chybiček by se v aplikaci našlo více. Dle mého názoru je Clubhouse použitelný, nikoli perfektně přístupný.

WhatsApp se potýká s odlivem uživatelů, na vině je sběr dat Facebooku

Velice oblíbený komunikační kanál WhatsApp, který spadá pod křídla sociální sítě Facebook, to aktuálně nemá vůbec jednoduché. V lednu upozornil uživatele na změnu podmínek, konkrétně hodlá sdílet s Facebookem telefonní číslo, značku vašeho používaného smartphonu a údaje o vaší současné poloze. Pokud by konkrétní uživatel podmínky nepřijal, byl by jeho účet z WhatsAppu odstraněn.

Podmínky WhatsAppu měly vstoupit v platnost na začátku února, vzhledem k odlivu uživatelů na jiné komunikační platformy však byly odloženy na 15. května. Jelikož se však nezchyluje k tomu, že by je Facebook plánoval zrušit, nabízí se otázka, zda-li pro komunikaci nezvolit jiný chatovací software, který by o vás data nesbíral.

Zastávám názor, že obzvláště v době moderních technologií, kdy lze osobní data zneužít prakticky jedním kliknutím, bychom měli stavět soukromí na první místo, i proto se hodí poohlédnout se po jiném řešení. Mezi softwary, které data o svých uživatelích nesbírají, patří Signal, Viber nebo Threema. Podrobnější informace o nich najdete ve článku Alternativy pro WhatsApp, odkazy na stažení z App Storu a Google Play se nachází pod tímto odstavcem.

Aplikaci Signal pro iOS nainstalujete zde

Aplikaci Signal pro Android nainstalujete zde

Aplikaci Viber pro iOS nainstalujete zde

Aplikaci Viber pro Android nainstalujete zde

Aplikaci Threema pro iOS zakoupíte za 79 Kč zde

Aplikaci Threema pro Android zakoupíte za 79,99 Kč zde

Změna komunikační aplikace však není tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je totiž nutné, abyste na využívání vašeho oblíbeného softwaru přesvědčili nejen rodinu a přátele, ale i kolegy v práci a jiné osoby, se kterými se potřebujete domlouvat. Oproti konkurenci má WhatsApp obrovskou výhodu, jelikož jeho uživatelská základna je i přes klesající popularitu neotřesitelná.

Co se týče přístupnosti jednotlivých programů, všechny jsou na podobné úrovni. Registrace na ně probíhá vcelku bezproblémově. Při samotném používání nebudete mít ani v jednom z nich problém s hlasovými hovory a videohovory, psaním klasických a hlasových zpráv, pokud se však vyžíváte v posílání gifů či nálepek, jak na Androidu, tak na iOS je to s odečítačem obrazovky ve všech výše zmíněných aplikacích opravdu špatně přístpné.

Nová mobilní aplikace učiní ze smartphonu platební terminál

Společnost Global Payments, spadající pod Českou spořitelnu, vyvinula novou aplikaci s názvem GP Tom. Ta je prozatím dostupná výhradně pro telefony s operačním systémem Android, k jejímu fungování je navíc nutné, aby smartphone obsahoval NFC čip a byl připojen k internetu. Díky tomuto softwaru se promění v platební terminál, což výrazně zpřístupňuje podnikatelům možnost zavedení plateb kartou. Pro provoz nemusíte mít účet u České spořitelny, vedení služby je naprosto zdarma. Za samotné platby si však Global Payments určité částky účtuje, konkrétně 1,99% u částek do 10000 Kč, 1,89% od 10000 do 30000 Kč, 1,79% od 30000 do 100000 Kč a při platbách nad 100000 Kč 1,59%. Pro funkčnost si budete muset kromě aplikace GP Tom stáhnout ještě software GP Tom PIN. Více informací, jak si službu zřídit, zjistíte na stránkách společnosti Global Payments.



AndroidAppleiOSNástrojePřístupnost


Benjamin Levíček
Jsem úplně nevidomý. Aktuálně studuji na osmiletém gymnáziu. Věnuji se hudbě a sportu, zajímám se také o technologie, přičemž jsem zapadl do Apple ekosystému, Windows ani Android mi však nejsou cizí.