Téčko Plus 10: OKO pro NVDA, projekt Přestupuj a další novinky na poli asistivních technologií

Ve čtvrtek 16. 12. 2021 se na sociální síti Clubhouse, v klubu Potměchuť, uskutečnilo jubilejní desáté setkání příznivců moderních informačních technologií.

Vzhledem k tomu, že toto vydání Téčka Plus bylo zároveň poslední v roce 2021, neubránili jsme se přiměřené dávce předvánočního bilancování, obzvlášť viditelného v předvánoční anketě, o které se dozvíte víc v našem podcastu, nicméně ani tentokrát jsme si netroufli ochudit vás o spoustu novinek a zajímavostí, souvisejících s asistivními technologiemi. Chcete-li se dozvědět o čem byla řeč tentokrát, zde je souhrn toho podstatného.

Pokud vás cokoliv z níže uvedeného zaujme, podrobnější informace se dozvíte v podcastu Téčko Plus 10 (mp3; 50 MB) z tohoto setkání.

Pro možnost zodpovězení zvukového kvízu či v zájmu obecného přehledu o minulých setkáních, rovněž neváhejte navštívit webovou stránku Téčka Plus.

Novinky a oznámení

Nedílnou součástí každého Téčka Plus jsou obecné novinky a informace, nejen kolem asistivních technologií. Ani v desátém vydání Téčka plus tomu nebylo jinak, ostatně zde je jejich seznam:

  • Sociální síť Clubhouse již nějakou dobu umožňuje nahrávání místností. Pokud moderátor tuto funkci povolí, kompletní záznam dané místnosti si lze zpětně přehrát.
  • Střediska Teiresias a Elsa se stala přímými partnery společnosti Seznam.cz na poli tvorby haptických map. Více o tomto tématu se dozvíte na jejich portálu.
  • Ani iOS 15.2 nepřinesl vyřešení dosavadních problémů s Voice Overem, které se projevují u některých uživatelů (jde například o nesprávný výběr položek v aplikaci Telefon).

Zvukový kvíz

Ani v desátém Téčku plus jsme nezapomněli na již tradiční zvukový kvíz.

Honza Šnyrych připomněl soutěžní ukázku, v níž jste měli poznat typický zvuk, který je součástí známého programu, určeného pro zrakově postižené .

Jednalo se o program WinMenu, vyvíjený firmou GALOP. Vylosovaným výhercem z celkem pěti správných tipů byl Michal Suchý. To mimo jiné znamená, že právě v desátém vydání Téčka Plus byla poprvé porušena tradice vždy nového výherce kvízu.

Pokud byste si i vy rádi zasoutěžili, neváhejte se zúčastnit aktuálního kola zvukového kvízu, vše potřebné najdete na stránkách Téčka Plus.

Hodinky nebo holínky aneb rozpoznávání odporných termitů

V dalším dílu této již známé rubriky Radek Seifert připomněl rozdíl mezi zvuky majáčků, používaných při navigaci zrakově postižených například u vstupů do metra či dalších budov. Podrobný popis významu jednotlivých zvuků majáčků je k nalezení v našem podcastu.

OKO pro NVDA

V prvním větším příspěvku předvánočního Téčka Plus jsme přivítali Marka Susčíka, který posluchačům představil doplněk OKO pro NVDA. Jedná se o doplněk, který do odečítače NVDA přináší mnoho užitečných funkcí jako jsou například zvuky pro jednoznačné určení ovládacích prvků (známé z odečítače WinMonitor), jednoduché procházení webových zdrojů či možnost poslechu internetových rádií. Jednou z nejnovějších funkcí tohoto doplňku pak je intuitivní přístup do Knihovny digitálních dokumentů (KDD). Pokud byste si tento doplněk chtěli vyzkoušet, lze jej stáhnout z domovské stránky společnosti ACE design, nicméně v této podobě je OKO pro NVDA bez jakékoliv technické podpory.

Používání Macu poslepu

V druhém větším příspěvku byl naším hostem Adam Samec, který podrobněji popsal výhody a nevýhody práce poslepu v operačním systému MAC OS. Pokud byste se o používání Macu poslepu chtěli dozvědět více, můžete si přečíst například Adamův seriál Jak efektivně pracovat na Macu nejen s odečítačem VoiceOver.

Závěr

Jestliže vás kterékoliv ze zde zmíněných témat zaujalo, více informací o něm se dozvíte ve zvukovém podcastu Téčko Plus 10 (mp3; 50 MB).

Budeme se těšit, že na příštím pokračování Téčka Plus, které se uskuteční ve čtvrtek 27. 1. ve 13. 15. se s vámi společně setkáme.



AgoraTéčkoTéčko Plus


Jiří Fenz
Jmenuji se Jiří Fenz a informačními technologiemi se aktivně zabívám cca posledních 20 let. 10 let jsem působil ve společnosti TyfloCentrum Brno jako lektor obsluhy náročných kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené a jako tester přístupnosti webových stránek. Aktivně se zajímám...