Téčko Plus 13: BlindRevue a mnoho dalšího zajímavého pokud jde o IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím

V pátek 8. 4. 2022 se na sociální síti Clubhouse, v klubu Potměchuť, uskutečnilo třinácté setkání příznivců moderních informačních technologií.

I přes poněkud netradiční páteční termín se opět jednalo o velmi vydařenou akci, plnou novinek a zajímavých informací z této oblasti.

Podrobnější informace o všech probíraných tématech se jako obvykle dozvíte v podcastu Téčko Plus 13 (mp3; 50 MB) z tohoto setkání.

Pro možnost zodpovězení zvukového kvízu či v zájmu obecného přehledu o minulých setkáních, rovněž neváhejte navštívit webovou stránku Téčka Plus.

Zvukový kvíz

V našem tradičním zvukovém kvízu opět bylo potřeba správně určit zvuk známé kompenzační pomůcky.

Všech devět účastníků soutěže správně určilo, že tentokrát šlo o univerzální kompenzační pomůcku s názvem Mluvík.

Šťastným vylosovaným výhercem se tentokrát stal Jan Urbánek.

Pokud byste si i vy rádi zasoutěžili, neváhejte se zúčastnit aktuálního kola zvukového kvízu, vše potřebné najdete na stránkách Téčka Plus.

Novinky a oznámení

Ani třinácté Téčko plus vás nemohlo připravit o náležitou porci novinek, a proto zde uvádíme seznam těch nejpodstatnějších:

  • Společnost SYMBIO Access devices nově dodává i mobilní telefony BlindShell.
  • Nový hmatový leták (Hmaták) prostřednictvím znázornění s použitím hmatové grafiky reaguje na současnou situaci na Ukrajině.
  • Ukrajině se rovněž věnuje jedna z epizod podcastu Talk Description to Me, tento podcast vám rozhodně doporučujeme vyzkoušet.
  • Pokud se chcete originální formou zlepšit v angličtině, doporučujeme vám online kurzy Kubova English.

Hodinky nebo holínky aneb rozpoznávání odporných termitů

V reakci na jeden z vašich podnětů byly v této již dobře zaběhnuté rubrice tentokrát tématem rozdíly mezi jednotlivými verzemi rozhraní hlasových syntéz (SAPI) v operačním systému Windows. Michal Jelínek stručně připomněl vývoj tohoto rozhraní a zmínil zásadní rozdíly mezi jeho verzemi. Pokud byste se o rozhraní SAPI chtěli dozvědět více, můžete tak učinit například v tematicky zaměřeném článku Microsoft_Speech_API.

BlindRevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím

Vzácným hostem třináctého Téčka Plus byl redaktor portálu BlindRevue Ján Podolinský. Z rozhovoru s ním se mimo jiné dozvíte všechny důležité informace o magazínu BlindRevue.sk, doplněné o další s digitálními technologiemi více či méně související témata.

Prší slyšim!

V následujícím příspěvku Michal Jelínek a Honza Šnyrych stručně představili online verzi oblíbené karetní hry Prší, samozřejmě v pro zrakově postižené plně přístupné podobě.
Za vývojem této hry stojí společnost SYMBIO Access devices a vše potřebné je k nalezení přímo na jejích Webových stránkách (prsi-slysim.web.app).

iPhone SE 2022

V dalším příspěvku Zdeněk Bajtl představil novou generaci telefonu iPhone SE. Z jeho pohledu jde o pro zrakově postižené ideální volbu, a to jak z hlediska nabízených funkcí, tak z hlediska na poměry společnosti Apple velmi příznivé ceny tohoto zařízení.

Závěr

Jestliže vás kterékoliv ze zde zmíněných témat zaujalo, více informací o něm se dozvíte ve zvukovém podcastu Téčko Plus 13 (mp3; 50 MB).

Na setkání s vámi při příštím vysílání se těší realizační tým Téčka Plus.TéčkoTéčko Plus


Jiří Fenz
Jmenuji se Jiří Fenz a informačními technologiemi se aktivně zabívám cca posledních 20 let. 10 let jsem působil ve společnosti TyfloCentrum Brno jako lektor obsluhy náročných kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené a jako tester přístupnosti webových stránek. Aktivně se zajímám...