Téčko Plus 14: Théseus, přístupné hry a spousta dalších užitečných informací z oblasti asistivních IT technologií

Ve čtvrtek 28. 4. 2022 se na sociální síti Clubhouse, v klubu Potměchuť, uskutečnilo čtrnácté setkání příznivců moderních informačních technologií.

Podrobnější informace o všech probíraných tématech se jako obvykle dozvíte v podcastu Téčko Plus 14 (mp3; 50 MB) z tohoto setkání.

Pro možnost zodpovězení zvukového kvízu či v zájmu obecného přehledu o minulých setkáních, rovněž neváhejte navštívit webovou stránku Téčka Plus.

Zvukový kvíz

V našem tradičním zvukovém kvízu opět bylo potřeba správně určit zvuk známé kompenzační pomůcky.

Ve zvukovém kvízu tentokrát bylo potřeba správně určit hru, ze které pocházel soutěžní zvuk. Správnou odpovědí byla známá hra pro nevidomé FEER.

Šťastným vylosovaným výhercem z celkem osmi správných odpovědí se tentokrát stal Karel Giebisch.

Pokud byste si i vy rádi zasoutěžili, neváhejte se zúčastnit aktuálního kola zvukového kvízu, vše potřebné najdete na stránkách Téčka Plus.

Novinky a oznámení

I čtrnácté Téčko Plus bylo bohaté na obecné novinky a zajímavosti, a zde jsou ty nejpodstatnější z nich:

  • Mobilní aplikace sociální sítě Clubhouse respektuje nastavení režimu zobrazení v operačním systému iOS (Světlý/tmavý režim).
  • Velikonoční aktualizace pro mobilní telefon BlindShell přináší čtyři nové aplikace (více informací je k nalezení v našem zvukovém podcastu).
  • Pokud hledáte kvalitní a dobře přístupný překladač, rozhodně by vaší pozornosti neměl uniknout překladač DeepL.
  • Pokud se zajímáte o Braillovo písmo, rozhodně byste si neměli nechat ujít slovenský podcast stobodové šesťbodové.

Hodinky nebo holínky aneb rozpoznávání odporných termitů

V této již notoricky známé rubrice Radek Seifert tentokrát zvolil vcelku netypické téma. Ve svém příspěvku se totiž zaměřil na správné a hlavně zdravé sezení u počítače s primárním zaměřením na klasifikaci nejčastěji používaných židlí, popis jejich vlastností a v neposlední řadě na obecná doporučení, která se zdravým a správným sezením u počítače přímo souvisejí.

Théseus

Jedním z hlavních témat čtrnáctého Téčka plus bylo představení nového projektu střediska Teiresiás, který se zabývá digitální přístupností webů a aplikací.

Naši hosté Radek Pavlíček a Lukáš Hosnedl projekt Théseus stručně představili, obecně popsali jak funguje a zodpověděli všechny naše všetečné dotazy.

Novinky na blogu 4Sense Gaming

V dalším příspěvku jsme si s Lukášem Hosnedlem popovídali o novinkách na jeho herním blogu 4Sense Gaming. Mimo jiné byla řeč hlavně o připravované hře 1428: Shadows over Silesia, přičemž ochutnávku hraní takové hry poslepu můžete najít například v příspěvku Chcete se zúčastnit husitského tažení do Slezska z roku 1428 jakožto současný nevidomý? Žádný problém!.

Závěr

Jestliže vás kterékoliv ze zde zmíněných témat zaujalo, více informací o něm se dozvíte ve zvukovém podcastu Téčko Plus 14 (mp3; 50 MB).

Na setkání s vámi při příštím vysílání se těší realizační tým Téčka Plus.TéčkoTéčko Plus


Jiří Fenz
Jmenuji se Jiří Fenz a informačními technologiemi se aktivně zabívám cca posledních 20 let. 10 let jsem působil ve společnosti TyfloCentrum Brno jako lektor obsluhy náročných kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené a jako tester přístupnosti webových stránek. Aktivně se zajímám...