Téčko Plus 15: Ozvěny jarní Agory a jako vždy něco navíc

Ve čtvrtek 26. 5. 2022 se na sociální síti Clubhouse, v klubu Potměchuť, uskutečnilo patnácté setkání příznivců moderních informačních technologií.

I toto Téčko Plus bylo plné nových informací, přivítali jsme několik vzácných hostů a v neposlední řadě jsme pro tentokrát nahradili moderátorskou stálici Honzu Šnyrycha jeho kolegou Jirkou Fenzem.

Podrobnější informace o všech probíraných tématech se jako obvykle dozvíte v podcastu Téčko Plus 15 (mp3; 50 MB) z tohoto setkání.

Pro možnost zodpovězení zvukového kvízu či v zájmu obecného přehledu o minulých setkáních, rovněž neváhejte navštívit webovou stránku Téčka Plus.

Zvukový kvíz

V našem tradičním zvukovém kvízu bylo tentokrát potřeba správně určit tyto dva relativně krátké zvuky.

Jde o zvuky, používané v sadě Microsoft Office pro oznámení prováděných akcí jako je například mazání obsahu či krok zpět. Šťastným výhercem z celkem čtyř správných odpovědí se stal Michal Suchý, prozatím nejčastější vítěz našich zvukových kvízů.

Pokud byste si i vy rádi zasoutěžili, neváhejte se zúčastnit aktuálního kola zvukového kvízu, vše potřebné najdete na stránkách Téčka Plus.

Novinky a oznámení

I patnácté Téčko Plus přineslo pozoruhodné novinky z námi sledované oblasti, ostatně zde jsou ty nejpodstatnější z nich:

  • Novou hlavní cenou v našem zvukovém kvízu, kterou si výherce může vybrat je roční předplatné časopisu Téčko.
  • Od aktuální verze odečítače JAWS dochází ke změně klávesových zkratek pro pohyb po větách (zkratky ALT+numerické plus a ALT+numerické minus nahrazují doposud používané zkratky ALT+šipka nahoru a ALT+šipka dolů).
  • V aktuální verzi Jawsu lze v dialogu pro otevření či uložení souboru klávesovou zkratkou Jaws-Key+Tabulátor zjistit v dialogu nastavenou cestu.
  • Programy rozhlasu a televize, které jsou pravidelně rozesílány v konferenci Rozhlas na Braillnetu, byly před nedávnou dobou obohaceny o jejich verzi ve strukturovaném HTML, takže výpis programu lze efektivně číst v internetovém prohlížeči.

Rokování aneb do roka a do dne

Počínaje tímto vydáním Téčka Plus přicházíme s novou rubrikou. Jak její název napovídá, půjde v ní hlavně o připomenutí některého tématu, kterému jsme se v Téčku Plus věnovali před rokem a zjištění současného stavu věcí, co se v dané oblasti za uplynulý rok změnilo a podobně.

Pro pilotní díl této rubriky jsme si vybrali Půjčovnu kompenzačních pomůcek a sportovního vybavení nadačního fondu Světluška. V našem vysílání jsme přivítali ředitelku Světlušky Gabrielu Drastichovou, která nám o půjčovně pomůcek podrobně poreferovala a kvalifikovaně zodpověděla všechny naše všetečné dotazy.

Ozvěny jarní Agory

Abychom patřičně zareagovali na nedávno proběhnuvší Agoru, pozvali jsme si do našeho vysílání několik hostů, kteří buď obecně popsali své dojmy z Agory jako takové, případně náležitě doplnili témata, se kterými na Agoře vystupovali.

Jako první mezi nás přišla Daniela Thampy, která se s námi podělila o zážitky ze své první návštěvy Agory.

Následně nám Petr Červenka ze střediska Teiresiás krátce představil rumunský projekt Tactile Images.

Ve třetím příspěvku nám Jana Kuklová rozšířila obzory ohledně nové hry To the Dragon Cave a z pozice hráče ji svými praktickými zkušenostmi doplnil Zdeněk Bajtl.

V dalším krátkém příspěvku se s námi Karel Giebisch podělil o užitečné tipy na využití jím na Agoře prezentovaného systému Reservio.cz.

Jako poslední ozvěnu letošní jarní Agory jsme si poslechli příspěvek Marka Salaby, který nám poreferoval o systému MagSafe a představil nejčastější příslušenství, které lze s MagSafe použít. Více informací o systému MagSafe je rovněž k nalezení například v recenzi MagSafe: „Bezdrátová“ nabíječka, která tak nějak nedává smysl.

Závěr

Jestliže vás kterékoliv ze zde zmíněných témat zaujalo, více informací o něm se dozvíte ve zvukovém podcastu Téčko Plus 15 (mp3; 50 MB).

Na setkání s vámi při příštím vysílání se těší realizační tým Téčka Plus.TéčkoTéčko Plus


Jiří Fenz
Jmenuji se Jiří Fenz a informačními technologiemi se aktivně zabívám cca posledních 20 let. 10 let jsem působil ve společnosti TyfloCentrum Brno jako lektor obsluhy náročných kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené a jako tester přístupnosti webových stránek. Aktivně se zajímám...