Téčko Plus 16: Vítězka ceny veřejnosti SONS, OSGA a mnoho dalšího z oblasti moderních informačních technologií

Ve čtvrtek 23. 6. 2022 se na sociální síti Clubhouse, v klubu Potměchuť, uskutečnilo šestnácté setkání příznivců moderních informačních technologií.

Ani tentokrát nebyla nouze o zajímavé hosty, které jako vždy doplnily novinky a aktuální témata z námi primárně sledované oblasti.

Podrobnější informace o všech probíraných tématech se jako obvykle dozvíte v podcastu Téčko Plus 16 (mp3; 50 MB) z tohoto setkání.

Pro možnost zodpovězení aktuálního zvukového kvízu či v zájmu obecného přehledu o minulých setkáních, rovněž neváhejte navštívit webovou stránku Téčka Plus.

Zvukový kvíz

V našem zvukovém kvízu bylo tentokrát potřeba správně určit hlasovou syntézu, která byla dříve používána v mobilních zařízeních s operačními systémy Symbian a Windows Mobile.

Jednalo se o syntézu Sabrina, kterou dříve vyvíjela společnost Acapella a výhercem z celkem deseti správných odpovědí se stal Michal Raclavský.

Pokud byste si i vy rádi zasoutěžili, neváhejte se zúčastnit aktuálního kola zvukového kvízu, vše potřebné najdete na webových stránkách Téčka Plus.

Novinky a oznámení

I v šestnáctém Téčku Plus jsme vám přinesli již obvyklou dávku novinek a oznámení, pojďme se tedy podívat na ty nejpodstatnější z nich:

  • Pokud byste si chtěli vámi vytvořenou skladbu nechat zahrát virtuálním hracím strojkem, neváhejte vyzkoušet program Nestroj Jiřího Mojžíška.
  • Chcete-li si zdarma vyzkoušet služby Navigačního centra SONS, do 23. 9. tak můžete učinit v rámci Léta s navigací.
  • Jestliže se zajímáte o Braillovo písmo a nejrůznější způsoby jeho využití, rozhodně by vám neměl uniknout projekt livingbraille.eu.

Rokování aneb do roka a do dne

V této nové rubrice jsme se tentokrát zaměřili na Radka Žaluda, který v Téčku Plus před rokem vystoupil s informacemi o svém přičinění na lokalizaci odečítače NVDA a jeho uživatelské příručky. V Jirkou Fenzem předtočeném rozhovoru, který si můžete poslechnout v našem zvukovém podcastu, nás primárně zajímal aktuální stav tohoto Radkova přičinění. Radek všechny naše dotazy náležitě zodpověděl a mimo jiné krátce poreferoval i o činnosti své firmy, která se zabývá dodáváním náročných kompenzačních pomůcek.

OSGA a její předsedkyně Nicole Fryčová

Prvním vzácným hostem šestnáctého vydání Téčka Plus byla Nicole Fryčová, která kvalifikovaně zodpověděla všechny naše dotazy, ať už se jednalo o organizaci OSGA, které předsedá, či o její další zájmy a aktivity.

Pokud se chcete dozvědět co to ta OSGA vlastně je, neváhejte si pustit náš zvukový podcast.

Hodinky nebo holínky aneb rozpoznávání odporných termitů

Tématem této již tradiční rubriky Téčka Plus byly čárové a QR kódy. Honza Šnyrych popsal základní rozdíl mezi těmito dvěma technologiemi a svůj popis doplnil i o typické příklady jejich použití. Jak vyplynulo z jeho příspěvku, obě tyto technologie mají velký potenciál být obecně velmi užitečné právě i pro zrakově postižené.

Vítězka ceny veřejnosti SONS Linda Albrechtová

Druhým vzácným hostem šestnáctého Téčka Plus byla Linda Albrechtová, která se s námi mimo jiné podělila o své zkušenosti s používáním náročných kompenzačních pomůcek a samozřejmě došlo i na její blog BLINDička aneb Život prakticky nevidomé ženy.

Více informací o Blindičce a jejích aktivitách naleznete v našem zvukovém podcastu.

Závěr

Jestliže vás kterékoliv ze zde zmíněných témat zaujalo, více informací o něm se dozvíte ve zvukovém podcastu Téčko Plus 16 (mp3; 50 MB) z tohoto setkání.

Na setkání s vámi při příštím vysílání se těší realizační tým Téčka Plus.



TéčkoTéčko Plus


Jiří Fenz
Jmenuji se Jiří Fenz a informačními technologiemi se aktivně zabívám cca posledních 20 let. 10 let jsem působil ve společnosti TyfloCentrum Brno jako lektor obsluhy náročných kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené a jako tester přístupnosti webových stránek. Aktivně se zajímám...