Téčko Plus 17: Hlasové syntézy jako hlavní téma a jako vždy něco navíc

Ve čtvrtek 21. 7. 2022 se na sociální síti Clubhouse, v klubu Potměchuť uskutečnilo sedmnácté setkání příznivců moderních informačních technologií.

Ani v tomto vysílání rozhodně nebyla nouze o pozoruhodná témata. Podrobnější informace o všech probíraných tématech se jako obvykle dozvíte v podcastu Téčko Plus 17 (mp3; 50 MB) z tohoto setkání.

Pro možnost zodpovězení aktuálního zvukového kvízu či v zájmu obecného přehledu o minulých setkáních, rovněž neváhejte navštívit webovou stránku Téčka Plus.

Zvukový kvíz

Úkolem v tomto zvukovém kvízu bylo správně určit dva zvuky, které jsou typické pro práci v operačním systému iOS s odečítačem Voice Over. Jednalo se o signál posunu na další položku, doplněný o ne zcela známý zvuk přechodu na následující řádek, zvuk je slyšitelný například při pohybu po pracovní ploše.

Šťastným výhercem z celkem dvou správných odpovědí se tentokrát stal Bohumír Juroška.

Pokud byste si i vy rádi zasoutěžili, neváhejte se zúčastnit aktuálního kola zvukového kvízu, vše potřebné najdete na webových stránkách Téčka Plus.

Novinky a oznámení

Ani v prázdninovém Téčku Plus nemohly chybět pro nás již typické novinky, zde vám přinášíme ty nejzajímavější:

  • V nedávné době byl spuštěn testovací provoz eshopu tyflopomůcek SONS.
  • Česká spořitelna umožňuje výběr hotovosti z bankomatu i prostřednictvím mobilní aplikace, více informací se dozvíte v našem podcastu, kde je k nalezení rozhovor se Zdeňkem Rybákem na toto téma.

Rokování aneb do roka a do dne

Tématem této nové rubriky a zároveň hlavním tématem sedmnáctého Téčka plus byly hlasové syntézy. Naším vzácným hostem, který k tomuto tématu má rozhodně co říct, byl Ondrej Rosík, který se hlasovými syntézami podrobně zabývá, důkazem budiž i jeho článek Mama má Emu alebo ako sa počítače učia rozprávať, rozhodně doporučujeme si jej přečíst. Kromě textové verze je tento článek k dispozici i ve zvukové podobě.

Diskuse o hlasových syntézách byla rovněž doplněna množstvím zvukových ukázek, poslechnout si je můžete v našem podcastu.

Vzhledem k tomu, že téma hlasových syntéz je hodně bohaté a výživné, určitě se k němu v některém našem dalším vysílání ještě vrátíme.

Hodinky nebo holínky aneb rozpoznávání odporných termitů

Tématem této již tradiční rubriky Téčka plus byly čárové a QR kódy. Honza Šnyrych popsal základní rozdíl mezi těmito dvěma technologiemi a svůj popis doplnil i o typické příklady jejich použití. Jak vyplynulo z jeho příspěvku, obě tyto technologie mají velký potenciál být obecně velmi užitečné právě i pro zrakově postižené.

Vítězka ceny veřejnosti SONS Linda albrechtová

V této již doslova profláknuté rubrice se Michal Jelínek zaměřil na rozdíly mezi hudebními formáty MID a MOD. Michalův popis těchto dvou formátů byl doplněn i o jejich zvukové ukázky.

Závěr

Jestliže vás kterékoliv ze zde zmíněných témat zaujalo, více informací o něm se dozvíte ve zvukovém podcastu Téčko Plus 17 (mp3; 50 MB) z tohoto setkání.

Na setkání s vámi při příštím vysílání se těší realizační tým Téčka Plus.TéčkoTéčko Plus


Jiří Fenz
Jmenuji se Jiří Fenz a informačními technologiemi se aktivně zabívám cca posledních 20 let. 10 let jsem působil ve společnosti TyfloCentrum Brno jako lektor obsluhy náročných kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené a jako tester přístupnosti webových stránek. Aktivně se zajímám...