Téčko Plus 18: Braillovo písmo v hlavní roli a jako vždy mnoho dalšího

Ve čtvrtek 18. 8. 2022 se na sociální síti Clubhouse, v klubu Potměchuť uskutečnilo sedmnácté setkání příznivců moderních informačních technologií.

Jak napovídá pořadové číslo tohoto vysílání, Téčko Plus tímto dnem dosáhlo pomyslné plnoletosti a ani tentokrát jsme rozhodně nešetřili s různorodými tématy, která primárně souvisejí s informačními technologiemi. Podrobnější informace o všech probíraných tématech se jako obvykle dozvíte v podcastu Téčko Plus 18 (mp3; 50 MB) z tohoto setkání.

Pro možnost zodpovězení aktuálního zvukového kvízu či v zájmu obecného přehledu o minulých setkáních, rovněž neváhejte navštívit webovou stránku Téčka Plus.

Zvukový kvíz

Úkolem zvukového kvízu tentokrát nebyla jednoznačná odpověď na zadanou otázku, protože hlasová syntéza, která byla slyšet v soutěžním zvuku by byla k poznání více než jednoduše. Jednalo se totiž o hlasovou syntézu eSpeak a úkolem pro soutěžící bylo o této syntéze zjistit nějakou zajímavost, která není obecně známá.

Vylosovaným výhercem z celkem čtyř zaslaných odpovědí byl Vojtěch Šmiro. Pokud se chcete dozvědět jaké zajímavosti do eSpeaku nám naši respondenti zaslali, najdete je v našem zvukovém podcastu.

Pokud byste si i vy rádi zasoutěžili, neváhejte se zúčastnit aktuálního kola zvukového kvízu, vše potřebné najdete na webových stránkách Téčka Plus.

Novinky a oznámení

  • Počínaje verzí 3.0, která byla vydána dne 25. července 2022 je aplikace Envision AI distribuována zdarma, a to jak pro operační systém iOS, tak pro Android.
  • Vítězem ankety, která se týkala nového hlasu v pražské MHD je herec Jan Vondráček, v anketě se ukrýval pod pořadovým číslem 2.

Braillovo písmo v kontextu nových technologií a jeho slovenská autorita

V hlavním tématu osmnáctého Téčka plus jsme měli tu čest přivítat Michala Tkáčika, který je hybnou silou Slovenské autority pre Braillovo písmo. Michal se s námi podělil o velmi přínosné informace, které se týkají braillova písma obecně a v neposlední řadě zmínil současné trendy v jeho popularizaci a integraci do moderních asistivních technologií.

Pokud byste chtěli získat více aktuálních informací z této oblasti, doporučujeme vám například Podcast stobodové šesťbodové, který Slovenská autorita pre braillovo písmo připravuje. Rozhovor s Michalem Tkáčikem je rovněž samozřejmě k dispozici v našem zvukovém podcastu.

Rokování aneb do roka a do dne

Prvním tématem této rubriky byl příspěvek Michala Jelínka, který popsal zlepšení ovládání mobilní aplikace Tesco na platformě Android a naopak zhoršení jejího ovládání na platformě iOS.

Ve druhém příspěvku jsme přivítali Zdeňka Rybáka, který se s námi podělil o své zkušenosti s chytrými zařízeními, ovládanými prostřednictvím mobilních aplikací. Tímto příspěvkem reagujeme na v Téčku plus přesně před rokem diskutované téma platformy Home Connect.

Ve třetím a posledním příspěvku této rubriky jsme přivítali Petera Haladu, který nás seznámil s aktuálním děním kolem nového multifunkčního zařízení Matej, vyvíjeného společností Touch and speech. Pokud byste si chtěli toto zařízení zapůjčit k vyzkoušení, kontaktujte společnost Touch and Speech, zápůjčky jsou možné i do Česka.

Hodinky nebo holínky aneb rozpoznávání odporných termitů

V této rubrice jsme se tentokrát zaměřili na rozdíly a upřesnění pojmů v oblasti klasických a Wi-Fi hovorů. Tomáš Pavlán popsal fungování Wi-Fi hovorů obecně, zmínil jejich nejčastější úskalí a zároveň vysvětlil jejich obecné výhody a nevýhody v kontextu různých mobilních operátorů.

Závěr

Jestliže vás kterékoliv ze zde zmíněných témat zaujalo, více informací o něm se dozvíte ve zvukovém podcastu Téčko Plus 18 (mp3; 50 MB) z tohoto setkání.

Na setkání s vámi při příštím vysílání se těší realizační tým Téčka Plus.TéčkoTéčko Plus


Jiří Fenz
Jmenuji se Jiří Fenz a informačními technologiemi se aktivně zabívám cca posledních 20 let. 10 let jsem působil ve společnosti TyfloCentrum Brno jako lektor obsluhy náročných kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené a jako tester přístupnosti webových stránek. Aktivně se zajímám...