Téčko Plus 3: Lidar, AirTag, Clubhouse či Eurofly

Ve čtvrtek 27. 5. 2021 se na sociální síti Clubhouse, v klubu Potměchuť, uskutečnilo již třetí setkání příznivců moderních komunikačních technologií pod názvem Téčko Plus. V tomto článku vám přinášíme souhrn toho nejpodstatnějšího, o čem tentokrát byla řeč.

Pokud vás probíraná témata zaujmou, podrobnější informace se dozvíte v podcastu z tohoto setkání Téčko Plus 3 (mp3; 55,5 MB).

Pro možnost zodpovězení zvukového kvízu či obecný přehled o minulých setkáních, rovněž neváhejte navštívit webovou stránku Téčka Plus.

Zvukový kvíz

Na začátku Jan Šnyrych připomněl zvukovou ukázku minulého kvízu a správnou odpověď. Šlo o ukázku hlasové syntézy Mluv od Jiřího Mojžíška, součást odečítače Kuk, používaného v systému MS DOS. Vítězem následného losování se stal Lukáš Otáhal.

Na konci setkání byla pak zveřejněna další zvuková ukázka, kterou ostatně můžete uhodnout i vy, stačí navštívit stránku Téčka Plus.

Lidar, AirTag a novinky kolem Apple

V úvodu této části Jan Šnyrych představil obecně Lidar a popsal aplikace, které mohou v kombinaci s ním být užitečné i pro zrakově postižené. I z následné diskuse s hostem setkání, Petrem Bláhou ze společnosti SYMBIO Access devices vyplynulo, že doposud nejdále v této oblasti je aplikace Seeing AI od společnosti Microsoft. Ta využívá Lidar k detekci objektů, zaměřených telefonem a informace o nich následně zprostředkovává uživateli.

Od Lidar se následně řeč stočila k AirTagu, další technologické novince od společnosti Apple. Z dosavadních zkušeností diskutujících vyplynulo, že může jít o užitečnou pomůcku při lokalizaci předmětů, jako originální způsob využití Petr Bláha zmínil například uložení AirTagu do zavazadla v letadle a jeho následné hledání v cílové destinaci.

Posledním bodem této části byla stručná prezentace společnosti SYMBIO Access devices, srovnání jednotlivých modelů iPhone 12 a zmínka o aktuálně chystané nové verzi braillských řádků od francouzské společnosti Eurobraille. Ta by měla postupně nahradit současné řádky Esys a mimo jiné se u ní uživatelé mohou těšit například na podporu souborů ve více formátech (například DOCX a PDF).

Clubhouse a vše s ním související

Posledním velkým tématem třetího Téčka Plus byla platforma Clubhouse a vše nové, co se kolem ní děje.
Michal Jelínek se s posluchači podělil o své zkušenosti s aplikací Clubhouse pro operační systém android. Z jeho zkušeností je zřejmé, že přístupnost této aplikace je na dobré úrovni a nejsou žádné zásadní problémy s jejím používáním.

Následně Jan Šnyrych posluchačům představil aplikaci Clubdeck, řešení pro uživatele, kteří chtějí k této platformě přistupovat v systému Windows. Vzhledem k tomu, že aplikace je navržena na bázi webového rozhraní a disponuje vcelku slušnou nabídkou klávesových zkratek, mělo by její používání být z hlediska přístupnosti rovněž na velmi dobré úrovni. Jedinou zásadnější nevýhodou může být to, že po přihlášení přes aplikaci Clubdeck je uživatel na ostatních zařízeních odhlášen, takže při změně používaného zařízení je nutné znovu projít procesem ověření přes SMS kód.

V závěru této části Radek Seifert obecně shrnul nejzásadnější novinky na platformě Clubhouse.
Řeč byla například o klubu příznivců leteckého simulátoru Eurofly, slovenském webu Roomky.sk, sdružujícím zajímavý obsah, který se na Clubhouse odehrává, či novinkách v přístupnosti mobilní aplikace Clubhouse v systému iOS.

Závěr

Pokud vás kterékoliv ze zde zmíněných témat zaujalo, více informací o něm se dozvíte ve zvukovém podcastu podcastu Téčko Plus 3 (mp3; 55,5 MB).

Budeme se těšit, že na příštím pokračování Téčka Plus, které se uskuteční ve čtvrtek 24. 6. ve 13. 15, se s vámi společně setkáme.



AgoraTéčkoTéčko Plus


Jiří Fenz
Jmenuji se Jiří Fenz a informačními technologiemi se aktivně zabívám cca posledních 20 let. 10 let jsem působil ve společnosti TyfloCentrum Brno jako lektor obsluhy náročných kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené a jako tester přístupnosti webových stránek. Aktivně se zajímám...