Téčko Plus 5: Autonomní vozidla, výzkum využívání odečítačů a obecné novinky napříč asistivními technologiemi

Ve čtvrtek 22. 7. 2021 se na sociální síti Clubhouse, v klubu Potměchuť, uskutečnilo již páté setkání příznivců moderních komunikačních technologií. I tentokrát jsme rozhodně nešetřili novinkami a zajímavostmi a souhrn toho nejpodstatnějšího vám přinášíme právě v tomto článku. Pokud vás cokoliv z níže uvedeného zaujme, podrobnější informace se dozvíte v podcastu Téčko Plus 5 (mp3; 55 MB) z tohoto setkání.

Pro možnost zodpovězení zvukového kvízu či obecný přehled o minulých setkáních, rovněž neváhejte navštívit webovou stránku Téčka Plus.

Novinky a oznámení

V úvodu setkání Radek Seifert zmínil několik aktualit, týkajících se sociální sítě Clubhouse. Za zmínku rozhodně stojí, že:

  • Na Clubhouse lze díky funkci Backchannel nově používat textový chat
  • Nadcházející události jsou nově viditelné i na úvodní stránce aplikace
  • Odpadl systém registrace prostřednictvím pozvánek, členem sítě Clubhouse se tedy již může stát opravdu kdokoli

Řeč byla rovněž o chystaném konci technické podpory hlasové syntézy Eliška pro operační systém Windows, podrobnější informace o tomto faktu se lze dočíst například v Tomto vyjádření společnosti Acapela. Podstatou tohoto sdělení pak je, že technická podpora syntézy Infovox 4 by měla končit 1. 7. 2022, nicméně samotný produkt Infovox 4 by měl fungovat i po tomto datu, ovšem s tím, že již nebude výrobcem podporován a aktualizován.

Zvukový kvíz

Nedílnou součástí úvodního bloku bylo rovněž vyhodnocení minulého zvukového kvízu. Honza Šnyrych připomněl soutěžní ukázku, v níž jste si mohli podle hlasu tipnout známou osobnost ze světa asistivních technologií, ovšem v ukázce mladší o víc než 40 let.

Správnou odpovědí, respektive osobností byl Zdeněk Bajtl a vylosovaným vítězem z celkem pěti správných tipů se pak stal Luboš Zajíc. Pokud byste si i vy rádi zasoutěžili, neváhejte se zúčastnit aktuálního kola zvukového kvízu, odkaz viz výše.

Autonomní vozidla

Prvním velkým tématem pátého Téčka Plus byla diskuse o autonomních vozidlech a všem co s nimi souvisí. Řeč byla například o testovacím provozu těchto vozidel, jejich nasazení v zemědělství či o v současnosti budované trase metra D, která bude rovněž autonomní. V neposlední řadě pak došlo na rozebrání případného pozitivního vlivu, který by úspěšné nasazení autonomních vozidel bezesporu mělo na mobilitu zrakově postižených.

Pokud byste i vy chtěli vyjádřit svůj pohled na tuto oblast, můžete tak učinit v tomto dotazníku.

Průzkum využívání odečítačů

V další části Honza Šnyrych shrnul výsledky letošního, v pořadí již devátého výzkumu Screen Reader User Survey, zjišťujícího využívanost jednotlivých odečítačů obrazovky, operačních systémů či internetových prohlížečů. Mimo jiné se například ukázalo, že odečítač JAWS se stal opět nejpoužívanějším, zatímco v minulých kolech tohoto výzkumu byla vidět spíše vzestupná oblíbenost odečítače NVDA. Na poli webových prohlížečů se pak velmi dařilo prohlížeči Microsoft Edge, jehož používanost oproti minulým letům dramaticky vzrostla.

Seriál JAWS

Tématem seriálu tentokrát byly oblasti webových stránek a demonstrace jejich správného používání. Michal Jelínek obecně popsal jak oblasti stránek fungují, připomněl klávesové zkratky, které s nimi souvisejí a svůj výklad doplnil praktickými ukázkami.

Závěr

Pokud vás kterékoliv ze zde zmíněných témat zaujalo, více informací o něm se dozvíte ve zvukovém podcastu Téčko Plus 5 (mp3; 55 MB).

Budeme se těšit, že na příštím pokračování Téčka Plus, které se výjimečně uskuteční ve čtvrtek 9. 9. ve 13.15 se s vámi společně setkáme.AgoraTéčkoTéčko Plus


Jiří Fenz
Jmenuji se Jiří Fenz a informačními technologiemi se aktivně zabívám cca posledních 20 let. 10 let jsem působil ve společnosti TyfloCentrum Brno jako lektor obsluhy náročných kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené a jako tester přístupnosti webových stránek. Aktivně se zajímám...