Téčko Plus 7: BlindShell Classic 2, iOS 15 a mnoho dalších zajímavostí z oblasti asistivních technologií

Ve čtvrtek 30. 9. 2021 se na sociální síti Clubhouse, v klubu Potměchuť, uskutečnilo další, již sedmé, setkání příznivců moderních technologií.

Ani v tomto Téčku plus nebyla nouze o novinky a zajímavosti, doplněné podnětným rozhovorem s hostem tohoto setkání. Pokud se chcete dozvědět o koho šlo a hlavně mít přehled o probíraných tématech, rozhodně čtěte dále.

Pokud vás cokoliv z níže uvedeného zaujme, podrobnější informace se dozvíte v podcastu Téčko Plus 7 (mp3; 50 MB) z tohoto setkání.

Pro možnost zodpovězení zvukového kvízu či obecný přehled o minulých setkáních, rovněž neváhejte navštívit webovou stránku Téčka plus.

Novinky a oznámení

Nedílnou součástí každého Téčka plus jsou obecné novinky a informace kolem asistivních technologií. Ani tentokrát tomu nebylo jinak a zde je seznam toho podstatného:

  • Pokud hledáte dobře přístupnou a univerzální aplikaci na tvorbu poznámek napříč platformami, mohla by vaše požadavky splňovat aplikace Simple Note.
  • Pokud jste hraví a rádi byste se dozvěděli mnoho zajímavých informací o hrách, které lze hrát poslepu, rozhodně neopomeňte navštívit blog Lukáše Hosnedla 4Sense Gaming.

Zvukový kvíz

Ani v sedmém Téčku plus nemohl chybět již tradiční zvukový kvíz.

Honza Šnyrych připomněl soutěžní ukázku, v níž jste měli určit zvuk, pomůcky, která byla i přes své relativně náročné ovládání ve své době, tedy hlavně v 80. a 90. letech, velmi populární. Jednalo se o Optacon, známého to předchůdce dnešních digitálních čtecích přístrojů. Vylosovaným vítězem z celkem devíti správných tipů pak byl Zdeněk Bajtl, který se s posluchači podělil o své osobní zkušenosti s Optaconem.

Pokud byste si i vy rádi zasoutěžili, neváhejte se zúčastnit aktuálního kola zvukového kvízu, odkaz viz výše.

Hodinky nebo holínky aneb rozpoznávání odporných termitů

V druhém dílu této nové rubriky, jejímž účelem je osvětlování často zaměňovaných či nesprávně chápaných termínů se Michal Jelínek zaměřil na osvětlení rozdílů mezi pomůckami, konkrétně pak šlo o srovnání pojmů Digitální čtecí zařízení a digitální zápisník.

BlindShell Classic 2

Prvním hlavním tématem sedmého pokračování Téčka plus bylo představení nového modelu mobilního telefonu BlindShell Classic, označeného pořadovým číslem 2. Zástupce společnosti BlindShell a současně vzácný host tohoto setkání Filip Hrdlička nový telefon náležitě představil a zodpověděl všechny dotazy, které z jeho prezentace vyplynuly.

Pokud byste se o novém BlindShellu chtěli dozvědět více, neváhejte navštívit jeho domovskou stránku.

Novinky a chyby v operačním systému iOS 15

Druhým hlavním tématem pak bylo představení nové verze operačního systému iOS, označené pořadovým číslem 15.

Honza Šnyrych a Zdeněk Bajtl představili novinky v programu Voice Over, doplněné o změny vzhledu některých aplikací a následně známé chyby, které tuto verzi systému iOS zatím provázejí a mohou zrakově ěpostiženým uživatelům komplikovat život.

Je důležité zmínit, že i přes značné množství pozitivních novinek je vzhledem k dosavadním chybám na zvážení uživatele, zda na iOS 15 přejde hned anebo si chvíli počká, protože zmiňované chyby by měly s následnými aktualizacemi systému iOS postupně mizet.

Aktuální dění kolem přístupnosti systému iOS můžete sledovat rovněž například na serveru AppleVis.

Závěr

Pokud vás kterékoliv ze zde zmíněných témat zaujalo, více informací o něm se dozvíte ve zvukovém podcastu Téčko Plus 7 (mp3; 50 MB).

Budeme se těšit, že na příštím pokračování Téčka Plus, které se výjimečně uskuteční ve čtvrtek 4. 11. ve 13.15 se s vámi společně setkáme.



AgoraTéčkoTéčko Plus


Jiří Fenz
Jmenuji se Jiří Fenz a informačními technologiemi se aktivně zabívám cca posledních 20 let. 10 let jsem působil ve společnosti TyfloCentrum Brno jako lektor obsluhy náročných kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené a jako tester přístupnosti webových stránek. Aktivně se zajímám...