Vánoční update aplikace Jieshuo přináší mnoho strukturálních změn, čtěte pozorně!

Aktualizováno 10.1.2022

S novým rokem se nám výrazně rozjel přísun aktualizací a tak zde máme v pořadí už druhý optimalizační update během prvních lednových dní. Jde zejména o soubor oprav, což je myslím vzhledem k rozsáhlým strukturálním úpravám pochopitelné.

Seznam změn:

  • Opraven problém s únikem paměti při rozpoznávání titulků.
  • Jieshuo je nově kompatibilní s částí digitálního ovládání gesty, což je funkcionalita Xiaomi.
  • Vylepšena podpora lineárního vibračního motoru, tento mají pouze určité telefony.
  • Další optimalizace a opravy chyb.

Stáhnout Jieshuo International 20220109 (repozitář Github)

Původní text

Od poslední aktualizace uběhla již poměrně dlouhá doba a proto jste všichni jistě zvědaví, co natolik zajímavého se dělo, že bylo tentokrát potřeba více času než obvykle. Nuže, změn opravdu není málo, ačkoli většinu z nich na první pohled nepoznáte. Započal se totiž proces kompletní migrace na 64bitová CPU, neboť to zkrátka vyžaduje doba a nové technologie. Mnoho nativních knihoven či API rozhraní již zkrátka s dvaatřicetibitovou architekturou nepočítá, proto bylo jasné, že dříve či později toto bude muset zohlednit také aplikace Jieshuo.

Přechod je však pozvolný a nenásilný, nicméně do budoucna počítejte s tím, že podpora 32-bitových procesorů se stane minulostí a Jieshuo tak poběží jen na moderních strojích. Na druhou stranu, v dnešní době již nenajdeme mnoho zařízení, která by primárně neobsahovala 64bitová CPU. Stejně tak jako je tomu i na platformě počítačové, stává se toto nevyhnutelným vývojovým posunem také ve světě mobilních telefonů.

Pojďme si nyní detailně osvětlit, co všechno s sebou tento migrační proces přináší.

Sloučení verze čínské a mezinárodní

Ano, čtete správně, toto je další nový prvek, jenž je nutné vám představit. Li se totiž rozhodl vyvíjet obě verze současně a integrovat je do jednoho instalačního souboru. Prozatím se sice při aktualizaci screen readeru stále setkáte jak s variantou čínskou, tak verzí mezinárodní, ale je to pouze z toho důvodu, aby lidé nebyli zmatení, co že se to vlastně děje.

Když ale velikostně oba soubory porovnáte, tak zjistíte, že jsou naprosto identické. Je tak úplně jedno, který z nich si do svého zařízení stáhnete a nainstalujete, obě verze jsou totiž zcela srovnatelné. Jak jsem uvedl výše, jde o první takto koncipovanou testovací verzi, proto je dosud zachováno původní rozdělení souborů. Nicméně je více než zřejmé, že v budoucnu budeme stahovat pouze jedinou variantu, která bude určena pro všechny.

Velikost narostla z původních cca sedmi MB na necelých 19, není to však z důvodu integrace dalších čínských služeb či hlasů. Důvody jsou následující:

  • Zaprvé došlo k implementaci modulu pro offline rozpoznávání textu, takže docela dost z nové velikosti si ukrojila potřebná data.
  • Zadruhé pak možná potěším nejednoho příznivce hlasové syntézy eSpeak, jelikož nově došlo k její integraci přímo do aplikace.

Toto s sebou nese samozřejmě další nárůst velikosti instalačního balíčku.

eSpeak je v nejnovější verzi 1.51, podporuje obrovské množství jazyků a disponuje také úplně novými variantami hlasů, jejichž počet se tak vyšplhal až k číslu 128.

Vývojář se k tomuto kroku uchýlil z toho důvodu, že zcela odstranil nekvalitní čínskou syntézu a nahradil ji veskrze mezinárodním eSpeakem, jenž pokryje jazykové potřeby celého světa.

Tím pádem bude do budoucna zajištěno, že ať už si Jieshuo nainstaluje Čech, Američan nebo Afričan, vždy bude mít zajištěn výchozí hlas, který rozhodně může sloužit jako plnohodnotná hlasová syntéza.

Případně i jako sekundární varianta, jestliže je člověk zvyklý primárně používat jiný hlasový výstup.

Pokud se náhodou stane, že hlas třetí strany z nějakého důvodu vypoví svou funkčnost, nově integrovaný eSpeak by měl pracovat vždy a všude.

Z výše uvedeného je zřejmé a dává to i smysl, že vývojář si sloučením obou verzí ulehčí práci a může se tak zaměřit na vývoj jedné aplikace pro všechny.

Jak to celé vlastně funguje

Možná si právě pokládáte otázku, jak tedy odečítač pozná, kterou jeho variantu vlastně uživatel požaduje. Nuže, věc je velmi prostá. Vše se totiž odehrává na základě detekce systémového jazyka. Jestliže Jieshuo při instalaci zjistí, že vaše zařízení komunikuje v čínském jazyce, je to pro něj signál, že se má odpovídajícím způsobem nainstalovat, včetně všech souvisejících služeb. Pokud ale instalátor zjistí, že vaším jazykem není čínština, nainstaluje se aplikace jako verze mezinárodní. Tedy bez oněch čínských fičurek.

Jak už jsem nastínil výše, problém s univerzálním hlasovým výstupem byl elegantně vyřešen pomocí eSpeaku, který může velmi dobře posloužit jak čínským uživatelům, tak i těm, kteří používají jakýkoli jiný jazyk. Nemusíte se tedy obávat, že při používání takto nově koncipovaného odečítače narazíte na služby, jež vám nebudou fungovat, popřípadě na hlasový výstup, který nechcete používat. Pokud někdo vlastní hodně starý mobilní telefon či tablet, může samozřejmě stále využívat starší kompatibilní verzi, která je aktuálně ze sedmého listopadu. Musí však počítat s tím, že tato bude aktualizována už jen sporadicky a časem její podpora zanikne úplně. Je tedy nutné (pokud to jde), soustředit se na novou 64bitovou verzi aplikace, v níž je budoucnost.

Kromě několika nových funkcí, které samozřejmě aktuální vydání obsahuje, je nutno ztratit pár slov také o jedné velké výhodě, jíž s sebou 64bitová architektura přináší.

Jak jistě většina z vás tuší a možná si ověřila už i v praxi, není úplně totéž, když si na 64bitový procesor, potažmo verzi operačního systému, nainstalujete 32bitovou aplikaci. Ano, ta pochopitelně zcela normálně funguje, jelikož z hlediska kompatibility zde není žádný problém. Její rychlost však mnohdy nebývá úplně optimální, respektive by se z ní dalo vytěžit víc. A to právě tím, že jak se říká svůj k svému, takže na 64bitový stroj nainstalujete verzi aplikace, která tuto architekturu podporuje. Najednou je tak program (například internetový prohlížeč) schopen využít jak větší množství operační paměti, tak i plný potenciál moderního procesoru.

Nemusí to tak být úplně vždy, ale většinou platí, že výkon takové aplikace se pak znatelně vylepší a vy se můžete těšit třeba z rychlejšího načítání stránek či lepšího renderování grafiky.

No a nejinak je tomu i v případě nové aktualizace aplikace Jieshuo. Jestliže byl tento odečítač už tak hodně rychlý, tak nyní je ještě mnohem rychlejší. Pokud jej nainstalujete na kompatibilní zařízení, okamžitě pocítíte navýšení jeho výkonu. Nejen pohyb v systému a překreslování obrazovek je rychlejší, ale také většina aplikací zkrátí reakční čas pro své spuštění na absolutní minimum. Takže já osobně tento krok vítám, ačkoli se už ozývají hlasy, které přechod na výhradně 64bitovou architekturu kritizují.

Jak novou verzi správně nainstalovat

Pro uživatele, kteří si chtějí nechat obě verze

Jelikož se jedná o první takto přepracovanou variantu aplikace, mohou se pochopitelně vyskytnout nějaké problémy, ačkoli já jsem ji podrobil poměrně obšírnému testování a prozatím jsem na žádný zádrhel nenarazil.

Nicméně pokud si nejste jisti, zda vám bude nový update vyhovovat nebo korektně fungovat, přikročte ke standardnímu procesu aktualizace. Jestliže máte povoleny automatické aktualizace, objeví se vám nový update, jakmile otevřete hlavní nastavení programu. Pokud tuto volbu aktivovanou nemáte, můžete aktualizaci získat skrze položku „stáhnout další zdroje.“ Zde poklepejte na Jieshuo Screen Reader a vyberte verzi s označením 20211225. Jak jsem již avizoval, stále ještě se objeví dva typy instalačních balíčků, v zásadě už je ale úplně jedno, který z nich použijete. Nicméně, aby se to nepletlo, tak zvolte variantu s přídomkem International. Jakmile dojde ke stažení balíčku, proveďte instalaci pomocí průvodce, jenž vám s ní několika jednoduchými kroky pomůže.

Nyní ale bude něco jinak, takže pozor!

Vzhledem k tomu, že byl celý odečítač výrazně strukturálně upraven, nedojde k aktualizaci jako takové, ale k instalaci úplně nové aplikace. V nabídce usnadnění tak budete mít nově dva odečítače. Starší Jieshuo Plus a novější Jieshuo Screen Reader.

Můžete si je nechat souběžně nainstalované a přepínat mezi nimi dle libosti, nemohou však z pochopitelných důvodů běžet současně.

Tento postup je tak pro ty z vás, kteří se nechtějí ihned starší verze zbavit, ale pro jistotu si ponechat možnost se k ní kdykoli vrátit.

Pro uživatele, kteří chtějí rovnou přejít na verzi aktuální

Jestliže nemáte potřebu si v zařízení nechávat obě varianty aplikace, můžete samozřejmě nejprve provést odinstalaci té starší a poté provést zcela čistou instalaci verze nové. Pro tyto účely se nejlépe hodí instalační apk balíček, odkaz pro stažení přikládám níže.

Stáhnout Jieshuo International 20220109 (repozitář Github)

Pak už je postup identický jako v případě běžné aktualizace.

Pro oba postupy platí, že se tak jako tak jedná o zcela novou variantu aplikace, takže bude nutné ji od začátku znovu nastavit.

Můžete k tomu využít průvodce prvním spuštěním, jenž se objeví automaticky při prvotním otevření odečítače.

Důrazně doporučuji před jakoukoli akcí provést zálohu uživatelského nastavení do cloudu, abyste ji mohli hned po instalaci a prvotní konfiguraci nové verze zase obnovit.

Seznam novinek v aktuální verzi

Nyní se konečně dostáváme k tomu, co bude asi hodně uživatelů zajímat. Záměrně jsem si to nechal až na konec, jelikož bylo nejprve nutné vás obeznámit s inovacemi technologickými a teprve nyní můžeme přikročit k popisu nových funkcí. Nuže tedy, seznam změn je následující:

  • Opravena chyba, kdy při rozpoznávání titulků docházelo k pádům aplikace
  • Optimalizována funkce přepínání hlasových knihoven, uživatelé prémiové verze mohou mezi všemi dostupnými přepínat bez omezení
  • Do nastavení řeči byla přidána konfigurace pro hlasové knihovny, takže je máte rychle po ruce
  • Uživatelský slovník nově podporuje flexibilnější nahrazování pomocí regulárních výrazů, což může mít za následek vyšší spotřebu energie
  • V hlavním menu aplikace můžete nově zapnout či vypnout automatické rozpoznávání OCR
  • Implementován engine pro offline rozpoznávání OCR, prozatím jsou podporovány pouze čínské a latinské znaky
  • Optimalizováno čtení titulků
  • Lze využít i rozpoznávání offline, pouze čínština a latina
  • Rozsah nastavení hlasitosti systému byl zvýšen na hodnotu 1000, využívat mohou jen uživatelé prémiové verze, podporovány jsou pouze některé hlasové knihovny, funguje na Androidu 7 a vyšším
  • Přidána možnost tvorby profilů pro jednotlivá nastavení

Jak fungují profily? Modelový příklad

Ať už ve školách, či domácnostech, může jedno zařízení dohromady sdílet a používat více lidí. Každý z uživatelů má ale specifické potřeby a požadavky ohledně nastavení odečítače obrazovky. Proto přichází funkce tvorby profilů, aby pomohla tento problém odstranit.

Jestliže již máte své výchozí nastavení vytvořené a potřebujete udělat zcela nový profil konfigurace, otevřete nastavení aplikace, sekci pokročilá nastavení a zde záložku profily.

Klepněte na položku nový a zadejte jméno profilu.

V tomto okamžiku se odečítač přepne do fáze jako po prvotní instalaci, takže jej můžete znovu nastavit dle požadavků dalšího uživatele. Proveďte tedy veškerá požadovaná nastavení tak, jak potřebujete. Po dokončení se v sekci profilů objeví položka výchozí (což je defaultní profil konfigurace) a pak nově vámi vytvořený, který můžete v případě nutnosti aktivovat.

Mezi vytvořenými profily můžete libovolně přepínat, jejich počet není nijak omezen.

Doufám, že vše bylo detailně popsáno, snad jsem na nic podstatného nezapomněl.

Pokud byste i přesto měli nějaké dotazy nebo vám bylo něco nejasného, neváhejte se na mě s čímkoli obrátit. Způsobů je celá řada. Buďto v našich e-mailových konferencích, na mém twitterovém účtu, Facebooku, případně v komentářích zde pod článkem.

Věřím, že nové změny pro vás nebudou nijak výrazně limitující a přijmete je s pochopením.

Užívejte!


Článek Vánoční update aplikace Jieshuo přináší mnoho strukturálních změn, čtěte pozorně! vyšel původně na webu Android bez zraku.



AndroidJieshuo


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.