Voice Dream Scanner – OCR (ne)jen pro zrakově postižené

O aplikaci Scanner jsem psala na mém blogu již v roce 2020. Já osobně ji využívám velmi často, a tak se po pár letech vracím k jejímu popisu. Některá tlačítka změnila název, některá ubyla, další přibyla. Také cena aplikace se změnila.

O aplikaci

Voice Dream Scanner je aplikace na převod textu z tištěné předlohy tak, aby si jej zrakově postižený mohl přečíst např. pomocí svého hlasového výstupu v chytrém mobilním telefonu či tabletu. Aplikace je dostupná v Obchodě Play, tak i v AppStore, kde stojí 249 Kč.

Aplikace tedy funguje výborně s VoiceOverem, tak i s TalkBackem (Android Accessibility Suite). Aplikaci lze tedy používat k rozpoznávání nejrůznějších textů, ať jsou to knihy, různé dopisy či vyúčtování za energie. Zvládne rozpoznat i nápisy na potravinách, když si potřebujeme zjistit, co se např. v sáčku v potravině nachází. Aplikace se v telefonu zobrazuje pod názvem Scanner.

Ke stažení:

Jak s aplikací pracujeme?

Když máme aplikaci staženou, otevřeme ji. Zamíříme fotoaparát na předlohu, kterou chceme rozpoznat. Aplikace zobrazuje náhled v reálném čase.

Popis aplikace Scanner

Levý horní roh Menu – zde je nastavení, nápověda, užitečné rady, odkaz na Facebook či Twitter, hodnocení aplikace aj.

Další tlačítko Importovat fotografii – když chceme rozeznat text na obrázku, který máme uložený v aplikaci Fotky (v naší galerii fotek), vložíme ho.

2/3 plochy vyplňuje pohled před námi na objekty zachycené fotoaparátem – pohled hledáčkem fotoaparátu.

Dolní lišta – pět tlačítek:

 • Detekce okrajů zapnuta/vypnuta – okraje stránky pro oříznutí,
 • Svítilna vyp. / zap. – svítí –  když poklepeme, přisvítí si na text
 • Pořídit snímek – vyfotíme předlohu (velké červené tlačítko)
 • Dávkový režim vypnuto – rychle zachytíme několik stránek najednou, nemusíme pracovat s každým zvlášť.
 • Automatické pořízení snímků zapnuto – automaticky zachytí text předlohy

Když chceme předlohu vyfotit, zamíříme na ní hledáček fotoaparátu, rozpoznání probíhá velmi rychle. Na obrazovce vidíme rozpoznaný text, pohybujeme se šviháním a VO čte, co rozpoznal.

Pod rozpoznaným obrazem jsou k dispozici tlačítka:

 • Oříznout obrázek – úprava obrázku
 • Vylepšení kvality obrázku – vypnout/zapnout
 • Zobrazit text nebo obrázek – poklepem se nám zobrazí pouze rozpoznaný text, můžeme si jej nechat přečíst
 • Nastavení hlasu – rychlost řeči, jazyk – ne VO, ale toho, jak nám bude VO číst rozpoznaný text (můžeme dát i cizí hlasy)
 • Spustit – spustíme plynulé čtení rozpoznaného textu
 • Exportovat – sdílet obrázek, sdílet text, zkopírovat text.

Na obrazovce s rozpoznaným textem máme ještě dole vlevo:

 • Zrušit – smažeme vyfocené a rozpoznaný obrázek
 • Vyfotit znovu, Smazat a Hotovo.

Uchované skeny jsou posléze k dispozici na hlavní straně aplikace nad lištou pěti tlačítek, kde jsou seřazeny malé stránky vedle sebe uchovaných skenů (miniatur).

V aplikaci Scanner je tlačítko importovat fotografii – když je např. na fotce zachycený text, tzn. vyfotíme před sebou např., co je psáno na dveřích a pak si to necháme rozpoznat přes tuto aplikaci. Či si můžeme udělat snímek obrazovky, abychom si mohli posléze nechat text rozpoznat, např. nějaký recept na netu či něco, co víme, že je pouze dočasné a časem bychom to na internetu zpětně nedohledali. Můžeme si také např. vyfotit název na čaji, konzervě, lécích či příbalový leták.

Oskenované texty lze uložit a posléze s nimi pracovat jako Word či PDF – tlačítko na uložení je vedle miniatur v liště s uchovanými skeny.

Práce s fotografií

Importovat fotografii – text, který byl na snímku rozpoznán, je označen žlutě. Použijeme tlačítko Spustit – kdy nám hlas začne předčítat text na obrázku – tím dostaneme představu o tom, co se tam píše.

Zobrazit text nebo obrázek (tlačítko) – když tlačítko stiskneme, objeví se nám pouze text bez okolní grafiky (černé pozadí, bílý text), focus předčítaných slov je modrý. Opět lze použít tlačítko Spustit – kdy nám opět hlas čte text z obrázku.

Pokud si chceme ponechat text/fotku, použijeme tlačítko Exportovat – nabízí se nám možnosti sdílet obrázek, sdílet text, zkopírovat text. Všechny skeny se uchovávají v liště jako miniatury.

Nad tlačítkem Automatické zachycení pak najdeme dvě tlačítka, která se vztahují k obrázkům, co jsou uchované na liště: Smazat (vymažeme oskenované obrázky) a Uložit.

Tlačítko Uložit – uložit do aplikace Voice Dream Reader, uložit jako PDF, uložit jako textový soubor, zkopírovat text.

Když zvolíme např. PDF, pak aplikace chce název dokumentu, pak se zobrazí okno na sdílení dokumentů – poslat přes zprávu, mail, WhatsApp, ale také uložit do aplikace Soubory či do Poznámek.

Závěr:

Budeme-li tedy potřebovat oskenovat nějakou tištěnou předlohu, můžeme si její obsah nechat rozpoznat, posléze nechat přečíst obsah předlohy, uložit jako soubor textový či PDF, a nakonec sdílet např. mailem či předlohu uložit k další práci do Souborů.

Aplikace Scanner nabízí tedy za přijatelnou finanční investici kvalitní OCR. Aplikace je plně lokalizovaná do českého jazyka, její ovládání je jednoduché, rozpoznání předlohy rychlé a poměrně přesné. Lze využít jak ke čtení dokumentů, tak informací na vizitkách či potravinách.


Článek Voice Dream Scanner – OCR (ne)jen pro zrakově postižené vyšel původně na webu blindicka.com.Voice Dream Scanner


Linda Albrechtová
Jmenuji se Linda Albrechtová. Jsem od narození prakticky nevidomá, a tak využívám aktivně různé asistivní technologie od základní školy. Jsem absolvent Západočeské univerzity. Pracuji v plzeňském krajském středisku Tyfloservisu, předávám klientům své zkušenosti se zrakovým hendikepem, vyučuji obsluhu kompenzačních pomůcek.