Balabolka: Aplikace na čtení textu na pozadí či uložení do zvukového souboru

Je velmi pravděpodobné, že jste se dostali do situace, kdy jste potřebovali pracovat na počítači prostřednictvím čtečky obrazovky, ale současně jste chtěli, aby vám čtečka obrazovky četla nějaký text (například knížku). V ten moment nastává otázka, jak to udělat, protože čtečka obrazovky není schopna vykonávat tyto dvě úlohy v jeden časový okamžik. Dokáže to ale aplikace Balabolka, jejíž systém je prostý – umí číst text pomocí syntetických hlasů nainstalovaných v počítači, případně dokáže také konvertovat text do zvukových souborů pomocí online služeb. Aplikace je freewarová, má k dispozici i přenosnou verzi (viz odkazy níže).

Balabolku je možné využít i jako jednoduchý konvertor textových dokumentů různých druhů na prostý text. Z toho můžeme vyvodit, že Balabolka dokáže pracovat i s jinými dokumenty než MS Word – například s PDF či ePub. Je také možné spustit převod několika dokumentů současně. S dokumenty je možné pracovat přímo v Balabolce, nebo využít integrované funkce do kontextové nabídky Průzkumníka pro daný typ souboru. Pro aktuálně vytvořený dokument můžeme využít i funkce dostupné prostřednictvím ikony na systémovém panelu.

Více informací k funkcím aplikace Balabolka je možné nalézt v článku Balabolka: Aplikácia na čítanie textu v pozadí či uloženie do zvukového súboru Jána Podolinského a Ondreja Rosíka na serveru BlindRevue.sk.BalabolkaBlind Revue


Jsem studentem Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase se věnuji především cestování a vedení skautského oddílu.