Braillský zápisník Orbit Reader 20

Braillský zápisník Orbit Reader 20 je primárně určen – jak ostatně napovídá i jeho název (anglický výraz „reader“ znamená „čtenář“ či „čtečka“) – ke čtení digitálních textů v bodovém písmu. V malém kapesním zařízení můžete mít stále s sebou stovky až tisíce knih, časopisů či učebnic, a číst je kdykoliv kdekoliv na komfortním 20znakovém hmatovém displeji. Prostřednictvím braillské klávesnice, umístěné na horní straně zápisníku, je navíc možné v jednoduchém editoru texty upravovat či zapisovat své vlastní.

Orbit Reader 20 se může velmi dobře uplatnit jako autonomní mobilní zařízení pro čtení textů v Braillově písmu. Dobře poslouží i jako braillský zápisník pro pořizování poznámek všeho druhu. Nabízí robustní a odolný design, snadnou obsluhu, jednoduché přenášení textů mezi počítačem a zápisníkem s plnou podporou české braillské tabulky a v neposlední řadě také velmi příznivou cenu.

S tím, co zařízení umí, se můžete detailněji seznámit v článcích

Nebo prostřednictvím dvou příspěvků, jejichž videozáznamy nabízíme níže.

Braillský zápisník Orbit Reader 20 a jeho využití při vzdělávání nevidomých žáků a studentů – záznam semináře ze září 2020

Braillský zápisník Orbit Reader – zkušenosti a novinky (videozáznam podzimní Agory 2020 na Facebooku)

Příspěvek Michala Jungmanna začíná v čase v čase 1:39:30.

Zpětná vazba uživatelů zápisníku

Zápisník jsem používal večer ke čtení synovi na dobrou noc. Na to mi přišel nejlepší – mobilní a pohodlný.

Díky zápisníku Orbit Reader jsem si po mnoha letech znovu začal číst poezii.

Chodím do pěveckého sboru a do zápisníku jsem si přepsala zpěvník. Je to moc šikovné, nemusím s sebou nosit tunu papírových not a složitě v nich listovat, co si zrovna sbormistr vymyslí. Na Orbitu to najdu rychle.

Překvapilo mě, že pro plynulé čtení není těch 20 znaků nijak omezujících a také to, že i když chod zobrazovacího modulu je poměrně hlasitý, nerušilo mě to nijak při čtení.

Jak se psalo, že je to hlučné, tak nám to nepřijde – čtu si v posteli a manžela to rozhodně neruší.


Seminář byl součástí projektu Kvalitní inkluzivní vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami na základní a střední škole (projekt číslo CZ.02.3.62/0.0/0.0/16_037/0004872), PV KA2 – Škola jako centrum kolegiální podpory a podzimní Agory 2020.



AgoraAPIVBrailleOrbit Reader


Radek Pavlíček
Radek se přístupnosti a informačním a komunikačním technologiím pro uživatele s těžkým postižením zraku věnuje od roku 1998. Je duchovním otcem portálu Pélion, řídí a koordinuje veškeré aktivity s ním související a dělá maximum pro to, aby Pélion přispíval ke...