Cesta k přístupné produkci audia: Úvod a instalace REAPERu

Produkce audia – zvukových pořadů, koláží a samozřejmě hudebních děl – je problematika komplexní a rozsáhlá. Profesionální výsledky vyžadují na jednu stranu hluboké znalosti a mnoho zkušeností, na druhou stranu počítačové zpracování zvuku je snadnější a dostupnější, než kdy dřív.

Jak na cestu k přístupné produkci audia?

Pro uživatele se zrakovým postižením, kteří používají odečítače obrazovky, je primární cestou příjmu informací sluch, proto se o sdělování informací formou audia přirozeně zajímají. Když ovšem sami chtějí začít něco tvořit, záhy objeví několik problémů:

  1. Jaký software vybrat dle svých potřeb, aby odpovídal amatérskému/poloprofesionálnímu/profesionálnímu použití a aby vyhovoval zájemci svým ovládáním a pořizovací cenou?
  2. Jaký software vybrat, aby byl dobře ovladatelný z klávesnice, a v případě uživatelů odečítačů obrazovky, aby byl přístupný?
  3. Kde najít učební materiály, které by zájemci vysvětlily krok za krokem zacházení s audio produkčním softwarem, zejména v našich končinách?

Pokud si právě vy kladete zejména poslední z otázek, jste na správném místě. Seriál, který tímto článkem otevírám, se bude snažit vysvětlit, jak produkovat zvukové pořady a hudbu, samozřejmě ve své základní podobě.

Jaký software na produkci audia

Jeden problém bychom měli, dejme tomu, vyřešený, ale jaký software vybrat? V zásadě existují dva druhy aplikací, kterými můžeme zpracovávat zvuk:

Audio editory
Provádíme editaci zvuku do nejmenších detailů – stříháme, vrstvíme, modulujeme. Lze to přirovnat k vyřezávání ze dřeva – výsledek bude takový, jak jsme šikovní a jak si s výsledkem chceme pohrát. Hodí se v případě, že nahráváme a předpřipravujeme zvuky pro další použití, popř. syntetizujeme zvuky úplně nové. Upřímě v této situaci se tak často neocitneme, neboť co nevykouzlíme v produkčním softwaru, můžeme sehnat ve zvukových bankách.
DAW (digital audio workstation) neboli volně řečeno pracovní stanice pro produkci digitálního audia (dále jen jako produkční software)
Skládáme zvukové dílo z jednotlivých částí – prostříháváme, přeskládáváme, zvýrazňujeme, čistíme a zabarvujeme tak, aby výsledek odpovídal naší představě. Lze to přirovnat k stavění ze stavebnice – vybíráme si takové kostky, které nám nejlépe vytvoří to, co chceme. Ano, můžeme si je přibarvit, trochu přemodelovat, snad i odlít si kostky nové, ale musíme respektovat systém dané stavebnice, aby vše drželo pohromadě.

Zatímco první způsob vyžaduje znalosti opravdu hluboké, jde u toho druhého především o to, naučit se nějaká pravidla. Pokud se pohybujeme v oblasti zvukových pořadů a hudebních děl, je princip stavebnice rozhodně ten efektivnější, kdy tvůrce má větší kontrolu nad výsledným dílem.

Dobrá tedy, víme, že hledáme produkční software, který by navíc měl být přístupný s odečítačem obrazovky a snadno ovladatelný z klávesnice. Když zapátráme v nabídce a budeme si chtít vybrat i podle našeho preferovaného operačního systému (Windows či MacOS), nalezneme pro každou cílovou skupinu alespoň jednoho zástupce:

Audacity
Pravda, je to díky destruktivní editaci spíše editor než produkční software, ale protože je zdarma a nabízí vícestopou editaci, která pro produkční softwary je signifikantní, má zde své místo. Pro amatérské použití je naprosto dostačující.
Reaper DAW
Placený produkční software, který omezenou dobu lze používat zdarma na zkoušku. Svou příznivou cenou je určen pro poloprofesionální nebo profesionální použití.
Pro Tools
Placený produkční software, který už svou cenou je určen především pro nahrávací studia.

Reaper, i Pro Tools jsou vícestopé produkční softwary s nedestruktivní editací, tj. provedené úpravy i po uložení lze jednoduše vzít zpět nebo jinak pozměnit. Pro jejich ideální ovládání je vhodné vlastnit ovládací pult (kontroler), který se k počítači připojí. Zatímco u Reaperu není pro přístupné ovládání kontroler nutný, v případě Pro Tools je spíše doporučen.

Pokud jste dočetli až sem a začínáte uvažovat o tom, že se do zvukové produkce pustíte, avšak nevíte, jak vám to celé půjde, zkuste začít s Reaperem. Jsou 3 možnosti:

  1. Zjistíte, že vám Reaper naprosto vyhovuje. Potom si jej zakupte – osobní licenci lze pořídit za snesitelných CCA 1 500,-.
  2. Zjistíte, že to není nic pro vás. Potom zkuste alespoň Audacity, které je zdarma, jednodušší a blíže pojetí editoru.
  3. Zjistíte, že chcete něco více. Potom zainvestujte do Pro Tools – je nutno počítat s investicí řádově v desetitisících korun.

Jak na instalaci Reaperu?

Zkusíme tedy Reaper, ale kde jej vzít? Reaper sám o sobě je relativně malá aplikace se slušnou paletou základních funkcí, ale mocným nástrojem se stává ve chvíli, kdy ho obohatíme o příslušné doplňky (pluginy) a to včetně přístupnosti.

Pokud chceme Reaper používat s odečítačem obrazovky, musíme nainstalovat:

Reaper – aplikace samotná
https://www.reaper.fm/download.php – Na této stránce si vyberte pod některým z nadpisů úrovně 2 odkaz ke stažení odpovídající operačnímu systému, který používáte – asi nejčastěji Windows 64-bit a MacOS 10.15+, ale jsou zde k dispozici i 32-bit verze a verze pro Linux.
Osara – přístupnostní doplněk
https://osara.reaperaccessibility.com/snapshots/ – Na této stránce si vyberte pod nadpisem OSARA Development Snapshots odkaz ke stažení podle toho, zda používáte Windows či MacOS. Osara je obyčejný open-source projekt bez náležitých certifikátů, proto operační systémy se ke staženému souboru chovají poněkud nedůvěřivě.

Projekt doplňku Osara je spravován organizací NV Access, tudíž podpora pro odečítač NVDA je automatická. Stejně tak tomu je u odečítače VoiceOver pro MacOS, kdy není potřeba nic dalšího.

Jiná situace nastává u JAWSu, který s Osarou též umí komunikovat, přesto je doporučeno nainstalovat podpůrné skripty ze stránky: http://www.snowmanradio.com/reaper.html – Odkaz ke stažení je pod nadpisem Download.

Instalace na Windows

Reaper, i Osara se instalují poměrně běžným způsobem.

  1. Spusťte .EXE instalátor Reaperu z umístění, kam jste jej stáhli.
  2. Měli byste si přečíst licenční ujednání a tlačítkem I Agree je přijmout, jinak nelze v procesu pokračovat.
  3. Reaper si přejete pro tuto chvíli nainstalovat mezi aplikace počítače, tudíž neprovádějte žádné změny v nastavení a pokračujte tlačítkem Next.
  4. Jste-li vyzváni, abyste instalátoru udělili administrátorská oprávnění pro provedení změn, učiňte tak.
  5. Tlačítkem Install spusťte samotnou instalaci a počkejte na dokončení procesu.
  6. Okno zavřete tlačítkem Close a na následný dotaz, zda Reaper nyní spustit, odpovězte Ne.
  7. Stejným způsobem si najděte a spusťte .EXE instalátor Osary a odsouhlaste licenční smlouvu. Objeví-li se oznámení aplikace Microsoft Defender o nerozpoznané aplikaci, aktivujte nejdříve tlačítko Další informace a následně Přesto spustit.
  8. Osaru si přejete pro tuto chvíli nainstalovat do dříve provedené standardní instalace Reaperu, tudíž neprovádějte žádné změny a pokračujte tlačítkem Next.
  9. Na dotaz, zda si přejete nahradit stávající mapování klávesových zkratek doporučenou sadou Osara Key Map, odpovězte Ano.
  10. Okno zavřete tlačítkem Close.

Instalace na MacOS

Na MacOS je proces o trochu složitější, zejména od verze 10.15 Catalina výše, z důvodu ochrany proti malwaru.

  1. Otevřte .DMG obraz Reaperu z umístění, kam jste jej stáhli.
  2. Měli byste si přečíst licenční ujednání a tlačítkem Agree je přijmout, jinak nelze v procesu pokračovat.
  3. V zobrazené složce si najděte aplikaci REAPER a zkopírujte ji do složky aplikací, tj. na aplikaci stiskněte CMD+C, následně CMD+Shift+A a nakonec CMD+V.
  4. Stejným způsobem si najděte a otevřte .DMG obraz Osary a odsouhlaste licenční smlouvu.
  5. V zobrazené složce si najděte skript Install OSARA.command a otevřte ho tak, že na skriptu nejdříve vyvolejte kontextové menu (s VoiceOverem SHIFT+VO+M), zde vyberte příkaz Otevřít a nakonec otevření ještě potvrďte v zobrazeném dialogu. Tento způsob otevření je nutno provést, neboť skript není podepsán a nelze jej spustit napřímo.
  6. Otevře se aplikace Terminál a v zápětí dialogové okno. Osaru si přejete pro tuto chvíli nainstalovat do standardně umístěného Reaperu, tudíž pokračujte tlačítkem Standard Reaper Installation.
  7. Na dotaz, zda si přejete nahradit stávající mapování klávesových zkratek doporučenou sadou Osara Key Map, odpovězte Yes.
  8. Okno terminálu zavřete (CMD+Q).

Poznámky: k instalaci a aktualizaci

  1. Čas od času je vhodné Reaper a Osaru aktualizovat, přičemž Reaper se připomene sám, u Osary musíme aktualizaci na výše uvedené stránce zkontrolovat ručně.
  2. Při dalších aktualizacích Osary můžeme odmítnout instalaci mapování klávesových zkratek v případě, že v mapování jsme udělali změny, které si přejeme zachovat.
  3. Reaper můžeme provozovat jako standardní aplikaci počítače nebo jako nezávislou, klidně i přenosnou, aplikaci, proto se instalátory ptají, zda si přejeme instalovat do standardního či jiného umístění.

Jak Reaper spustit a zjistit, že vše funguje?

Reaper si najdeme obvyklým způsobem mezi aplikacemi počítače a spustíme jej – např. na Windows v nabídce Start, v seznamu Všechny aplikace, nebo na MacOS ve Finderu, ve složce Aplikace. Ještě než tak uživatelé MacOS učiní, měli by si přečíst upozornění dále. Je možné, že při prvním spuštění budete vyzváni k několika akcím – např. povolení administrátorského přístupu, výběr zařízení pro vstup a výstup zvuku apod. Čistá instalace nemůže přidělené prostředky nijak zneužít, tudíž vše žádané povolte, popř. odsouhlaste tlačítkem OK nabídnutá nastavení. Konkrétní kroky závisí na vašem operačním systému a jeho verzi.

Až se ocitnete v hlavním okně Reaperu, které má titulek podobný jako "Reaper – Evaluation license", zkuste stisknout horní či dolní kurzorovou šipku. Odečítač by vám měl dát zpětnou vazbu hláškou "No tracks" (žádné stopy). Pokud se tak stane, Reaper a Osara spulupracují a vše je připraveno pro naši cestu k přístupné produkci audia. Pokud nikoli, podívejte se níže do komentářů, zda někdo neměl podobný problém, případně vložte prosím komentář nový a popište, jak jste postupovali.

Poznámka pro uživatele MacOS

Ve chvíli, kdy je provedena instalace či aktualizace Reaperu, jeho doplňků nebo efektů, by si uživatelé MacOS měli zvyknout otevírat Reaper přes kontextové minu (viz výše otevření skriptu pro instalaci Osary). Proces spouštění nemusí být totiž v pořádku dokončen, protože jej zablokuje některá nepodepsaná součást. I tak je možné, že např. Osara při prvním spuštění Reaperu bude zablokována, na což systém upozorní a přesměruje vás do předvoleb systému na panel Zabezpečení a soukromí. Zde je potřeba kliknout na tlačítko zámku, zadat administrátorské heslo a poté aktivovat tlačítko Povolit u upozornění, které varuje na zablokování rozšíření reaper_osara.dylib. Situace je komplikovaná ještě tím, že toto upozornění se nemusí objevit hned při prvním spuštění Reaperu. Proto pokud zjistíte, že stisk dolní či horní kurzorové šipky v hlavním okně nevyvolá zpětnou vazbu "No tracks", je nutné Reaper ukončit a spustit znovu.

Jak rozšířit nabídku funkcí Reaperu?

Už v tuto chvíli se základní instalací Reaperu zvládnete mnoho úkolů, které jsou pro produkci audia potřebné, nicméně je zvykem a také se to trochu i předpokládá, že si pracovní stanici rozšíříte o doplňky, které vyhovují vašim potřebám – někdo se soustředí na pořady, někdo na hudbu atd. Reaper má vlastní systém doplňků, s nímž jsme již přišli do styku. Vzpomeňte na Osaru – ta je právě takovým doplňkem, jenž vylepšuje přístupnost Reaperu. Nelze pominout i další obrovskou oblast efektových doplňků a virtuálních nástrojů, které rozšiřují nabídku možností, jak můžeme zpracovávaný zvuk změnit nebo jak můžeme rozezvučet notový zápis. Nejpoužívanějším rozhraním pro takové efekty je VST (virtual studio technology).

Jaký dozvuk je nejlepší, jaký virtuální syntezátor by neměl uniknout vaší pozornosti, na to nemáme zde bohužel prostor. Konec konců takových článků a videí existuje na webu plno a budou zmíněny později. Řekne-li se ovšem Reaper, dodá se většinou i SWS/S&M Extension.

SWS/S&M Extension

Jedná se o doplněk, bez něhož se dnes již málokterý uživatel Reaperu obejde. Ve skutečnosti je to sada mnoha a mnoha užitečných funkcí, s nimiž počítá i Osara ve svém mapování klávesových zkratek a v procesu ozvučení.

SWS se Vyplatí nainstalovat hned po zprovoznění Reaperu a Osary, tudíž učiňme tak: Na stránce https://www.sws-extension.org pod nadpisem Download The SWS Extension si vyberte odkaz ke stažení, jenž odpovídá vašemu operačnímu systému, a aktivujte jej.

Používáte-li Windows, postupujte dále takto:

  1. Spusťte .EXE instalátor SWS z umístění, kam jste jej stáhli.
  2. Jste-li vyzváni, abyste instalátoru udělili administrátorská oprávnění pro provedení změn, učiňte tak.
  3. Měli byste si přečíst licenční ujednání a tlačítkem I Agree je přijmout, jinak nelze v procesu pokračovat.
  4. SWS si přejete pro tuto chvíli nainstalovat do standardní instalace Reaperu, tudíž neprovádějte žádné změny a pokračujte tlačítkem Next.
  5. Rovněž tak ponechte nastavení, které komponenty se mají nainstalovat, a tlačítkem Install spusťte samotnou instalaci.
  6. Počkejte na dokončení procesu a okno zaveřete tlačítkem Close.

Na MacOS je proces opět o něco složitější:

  1. Otevřte si .DMG obraz SWS z umístění, kam jste jej stáhli.
  2. Měli byste si přečíst licenční ujednání a tlačítkem Agree je přijmout, jinak nelze v procesu pokračovat.
  3. Označte si všechny soubory v zobrazené složce kromě aliasu UserPlugins a zkopírujte si je do schránky.
  4. Spusťte si Reaper a aktivujte příkaz Show REAPER resource path in explorer/finder z aplikační nabídky Options.
  5. V zobrazené složce vejděte do podsložky UserPlugins a zde vložte soubory ze schránky.
  6. Ukončete Reaper.

Po úspěšné instalaci, když spustíte Reaper, by se měl objevit v aplikační nabídce Extensions mimo jiné nově příkaz About SWS Extension.

ReaPack

Jedná se o balíčkovací systém, který dovoluje jednoduchým způsobem nahrát do Reaperu rozšiřující doplňky a skripty, které navíc se budou i automaticky aktualizovat. Nemusíte je tedy složitě shánět na různých webech, stačí v repozitáři si najít to, co potřebujete. V začátcích, při objevování funkcí Reaperu, není ReaPack nezbytný, ale může se určitě hodit později.

Při instalaci postupujte takto:

  1. Na stránce https://reapack.com pod nadpisem Downloads si vyberte odkaz ke stažení, jenž odpovídá vašemu operačnímu systému, a aktivujte jej.
  2. Najděte si stažený soubor s knihovnou ReaPacku (např. pro Windows s příponou .DLL) a zkopírujte si jej do schránky.
  3. Spusťte si Reaper a aktivujte příkaz Show REAPER resource path in explorer/finder z aplikační nabídky Options.
  4. V zobrazené složce vejděte do podsložky UserPlugins a vložte soubor ze schránky.
  5. Ukončete a znovu spusťte Reaper. V aplikační nabídce Extensions by se mělo objevit nové podmenu ReaPack.

Jak pracovat s Reaperem dále?

Především od chvíle instalace vám běží 60 denní zkušební doba, kdy se můžete rozhodnout, zda koupit či nekoupit. Nemusíte se ale bát, že aplikace přestane po této době fungovat. Při spuštění vám jen připomene, že byste si ji měli zakoupit, což je jediná legální cesta v případě, že Reaper pravidelně používáte a navíc za svá díla, skrze něj vytvořená, inkasujete honoráře. Na druhou stranu ve chvíli, kdy budete chtít následovat seriál screencastů, který v návaznosti na tento článek připravuji, a budete dlouhé měsíce studovat, na čas odkládat a znovu Reaper zkoušet, není nic proti ničemu zůstávat po tu dobu stále u zkušební verze.

Mohu-li mluvit o vlastní zkušenosti, mně trvalo 8 měsíců hrubého času, než jsem se rozhodl, že Reaper mi vyhovuje a dokážu v něm vytvořit to, co zamýšlím. Opravdu nespěchejte, pokud to jen jde, a nesnažte se pochopit vše najednou. Stanovte si cíl, kterého chcete dosáhnout, např. vytvořit podcastový pořad se vším všudy (znělka, doprovodné zvukové efekty apod.) a až toho dosáhnete, vše vyhodnoťte.

Jestliže nechcete čekat na mé screencasty, už nyní máte mnoho zdrojů, které ihned můžete začít studovat, pokud vám nedělá problém angličtina jak psaná, tak mluvená:

Reaper Accessibility Wiki
Hlavní zdroj informací o tom, jak zacházet s Reaperem v kombinaci s odečítačem obrazovky, navíc s odkazy na další zdroje inspirace.
ReaProducer
Podcast Gartha Humphreyse, jenž ukazuje, jak v Reaperu s Osarou řešit obvyklé situace při produkci audia.
Reaper User Guide
Stránka, kde si lze stáhnout obsáhlý, byť bohužel nepříliš popisný, manuál ve formátu PDF. Stojí tu za pozornost též ReaEffects Guide, což je referenční příručka k efektům, které jsou distribuovány s Reaperem k okamžitému použití. Zmíněné dokumenty se hodí obzvláště ve chvíli, potřebujete-li si připomenout chování nebo význam určitého ovládacího prvku.
The Reaper Blog
Blog věnující se všemu, co s Reaperem souvisí – od návodů pro určité postupy ve formě videa až po popis novinek v nově zveřejňovaných verzích Reaperu. Ač na primární ovládání z klávesnice a s odečítačem není brán ohled, ledasco lze pochytit.
Reaper Mania
Dlouhodobě uznávaný YouTube kanál Kennyho Gioie, který prakticky ukazuje a popisuje nejrůznější postupy v Reaperu. Rovněž i zde není brán nijak ohled na přístupná řešení, ale mnoho videí stojí za zhlédnutí.

Je potřeba ještě něco vědět?

Přepnutí na anglickou klávesnici

Klíčem k rychlému ovládání Reaperu jsou klávesové zkratky. Skoro každá klávesa v kombinaci s nejrůznějšími modifikačními klávesami je obsazená nějakým příkazem, který se nám může hodit. Problém je ovšem v tom, že pohotovost, někdy i funkčnost, některých příkazů je podmíněna správným rozložením kláves, přičemž se vychází z rozložení pro oblast USA. Později tedy bude předpokládáno, že pracujete právě s anglickou klávesnicí.

Na posledních verzích Windows použití české klávesnice tolik nevadí, příjmeme-li fakt, že např. klávesy = a – nejsou vedle sebe, jak logika mapování příkazů předpokládá. Pokud přesto si přejete používat anglickou klávesnici, protože klávesové zkratky Reaperu vám nefungují očekávaným způsobem, a nemáte ji ještě nainstalovanou, postupujte podle článku podpory Windows.

Na MacOS je přepnutí klávesnice na anglickou nezbytností, neboť tak jsou jedině dosažitelné příkazy v horní řadě alfanumerického bloku tam, kde jsou na anglické klávesnici číslice a na české písmena s diakritikou. Reaper pro MacOS bohužel rozpoznává klávesou generovaný znak namísto klávesy samotné. Pokud nemáte anglickou klávesnici ještě nainstalovanou, postupujte např. podle tohoto článku.

Ztlumení řeči odečítače

Pro budoucí práci bude vhodné vědět, jak ztlumit hlasový výstup vašeho odečítače. I když Osara nabízí určitá nastavení pro přizpůsobení výřečnosti, někdy je potřeba odečítač vyřadit z provozu, pokud obzvláště mluví přes stejný zvukový výstup, přes který budeme monitorovat produkované dílo. U běžných odečítačů můžeme ztlumení řeči přepínat takto:

JAWS
Stiskněte JAWSKey+Mezerník a poté S.
NVDA
Stiskněte NVDA+S.
VoiceOver
Pro příkaz ztlumení řeči bohužel neexistuje klávesová zkratka kromě gesta poklepání třemi prsty při zapnutém Trackpad commanderu. Lze to vyřešit ovšem následovně:

  1. Spusťte utilitu VOiceOver (VO+F8) a v tabulce kategorií vyberte Commandery.
  2. Přepněte se na kartu Klávesnice a zaškrtávacím políčkem zapněte Keyboard commander.
  3. Aktivujte tlačítko Přidat a v nově vloženém řádku tabulky Keyboard commanderu do prvního sloupce vpište písmeno, které chcete použít – např. M. Vzhledem k tomu, že výchozí modifikační klávesou je Pravý Alt, budete potom dle příkladu řeč přepínat klávesovou zkratkou Pravý Alt+M.
  4. V druhém sloupci vedle zvoleného písmene aktivujte tlačítko nabídky a vyberte položku Přepnout ztlumení řeči v podnabídce Řeč.
  5. Přiřazení příkazu by mělo od té chvíle fungovat a můžete utilitu VoiceOver zavřít.

Struktura screencastů

I když tento článek má postihnout většinu nezbytného nudného nastavování a teorie, ve slibovaných screencastech se dalším teoretickým vsuvkám nelze vyhnout. Přesto se budu snažit, aby gró předváděných postupů bylo založeno na reálných situacích, s nimiž se setkáte.

  1. Postupy jsou předváděny na aktuální verzi Reaperu a Osary v čase nahrávání daného dílu. Součástí instalace je i SWS/S&M Extension.
  2. Je pracováno v prostředí operačního systému MacOS s odečítačem VoiceOver, neboť je mi nejbližší a umožňuje screencasty efektivně připravit.
  3. Ke každému dílu je zveřejněn i krátký doprovodný článek, který obsahuje poznámky, jako jsou odkazy, klávesové zkratky apod.

Možná si říkáte, že je nešikovné, když postupy jsou předváděny na MacOS s VoiceOverem a vy používáte Windows s jiným odečítačem. Pravda je ovšem ta, že Reaper je multiplatformní aplikace, která se na všech systémech chová stejně a stejně jsou pojmenované i všechny ovládací prvky. Ano, některé klávesové zkratky jsou jiné (ovšem ve většině případů jen v modifikačních klávesách) a některé ovládací prvky jsou odečítačem hlášeny trochu jinak, ale nejedná se o koncepční rozdíly, které by zabraňovaly v pochopení daného postupu. Pro jistotu tyto rozdíly jsou zmíněny vždy v doprovodném článku.


Obsah seriálu

  1. Úvod a instalace REAPERu
  2. Monitoring, střih a zacházení s projektem
  3. Nahrávání a export projektů
  4. Mediální položky a praxe se stopami


AudioReaper


Roman Kabelka
Roman Kabelka pracuje jako web administrátor ve společnosti Master Internet, s.r.o. Vystudoval Fakultu informatiky Masarykovy univerzity a téměř 10 let pracoval jako lektor náročných kompenzačních pomůcek na bázi IT v TyfloCentru Brno, o.p.s. Dlouhodobě se věnuje vývoji webových stránek a...